Kirkefolk mener, at et vielsesritual for homoseksuelle vil få den tynde is under folkekirken til at knage. Men så længe præster ikke tvinges til at udføre vielserne, er det okay, lyder det fra andre
Sognepræst Claus Thomas Nielsens første reaktion på nyheden om, at et nyt vielsesritual for homoseksuelle nu blev en realitet, var overraskelse. To dage forinden var han nemlig sammen med en række andre teologer til et møde med kirkeministeren, som ville høre deres holdninger.
”Jeg var kørt tværs gennem Jylland for at tale om en proces, som var lagt fast på forhånd. Beslutningen var truffet forud for det ’dialogmøde’, vi havde for mindre end 48 timer siden,” siger han. Efter at sognepræsten og Tidehvervs-manden var kommet sig over overraskelsen, kom næste reaktion: utilfredshed.
LÆS OGSÅ: Biskopper i protest mod homoseksuelle”Folketinget skubber folkekirken foran sig i et ikke kirkeligt, men ideologisk projekt. Nu vil vi få et ritual ind, som en del af folkekirken mener er ukristeligt, og som mange anser som kætteri,” siger Claus Thomas Nielsen om lovændringerne, som han mener også vil få konsekvenser for folkekirkens medlemmer:
”Missionsbevægelsernes yngre generationer får yderligere incitament til at gå. Isen er meget tynd i folkekirken, og nu begynder den for alvor at knage.”
Han tilføjer, at folkekirken står i en mindre problematisk situation, hvis ikke alle biskopper stemmer for et vielsesritual:
”Det er afgørende, at nogle stiller sig solidarisk med dem, som er imod, og protesterer mod, at Folketinget vil bestemme ritualer.”
Formand for Indre Mission Hans-Ole Bækgaard frygter også, at et nyt ritual vil få konsekvenser for folkekirkens medlemmer:
”Hvis man tager let på opgaven, styrker man den splittelse, som er på vej ind i kirken. Det kræver flere robuste frihedsordninger at få folkekirken til at hænge sammen i fremtiden. Regeringen tror umiddelbart, at kun få er imod et vielsesritual, men mange har svært ved at se, hvordan de skal ånde i en kirke, der tydeligt tilkendegiver det. Det undergraver folkekirkens troværdighed. Man går ind i mange aktive kirkegængeres hverdag, når regeringen lovgiver om noget, der så tydeligt strider mod begrebet ægteskab.”
Selv ærgrer han sig også over regeringens beslutning:
”Kirkeministeren har udtalt, at det er en historisk dag, og det er rigtigt. Men det er en historisk dag med sørgeligt fortegn. Jeg synes, det er sørgeligt, at vi har en kirke, som nærmest er klar til at efterfølge, hvad staten bestemmer, selvom det strider imod bibel og bekendelse.”
Det er dog ikke alle, der er utilfredse med vielsesritualet.