Rikke Gjøl Mansø |
25. november 2011
Efter nytår stiger færdselsbøderne med op til det tredobbelte, og fremover skal man betale minimum 1000 kroner i bøde, hvis man laver en forseelse i trafikken
Mobilen ringer, og selvom du sidder bag rattet i din bil og ikke har et håndfrit sæt, svarer du den lige hurtigt. Hvis du bliver taget i den handling, koster det dig i dag 500 kroner i bøde, men fra 1. januar 2012 stiger det til 1500 kroner.
Det er en tredobling af prisen, og forseelsen er ikke den eneste, der bliver takseret med større bøder i det nye år.
LÆS OGSÅ: Spritcyklister slipper for strafGlemmer du for eksempel sikkerhedsselen, kommer det til at koste 1000 kroner, og hvis du ikke spænder børn under 15 år sikkert fast, koster det 2000 kroner i bøde. I dag slipper man med at betale minimum 500 kroner for en forseelse i trafikken, men efter nytår stiger minimumbøden til 1000 kroner.
De større bøder er sat i verden for at gøre det mere sikkert at færdes på de danske veje. Hos Rådet for Sikker Trafik mener dokumentationschef Jesper Sølund, at de dyrere bøder vil få folk til at tænke sig om en ekstra gang, før de for eksempel taler i håndholdt mobiltelefon bag rattet.
”Vi har en forventning om, at de højere bøder vil have en ret markant effekt. Blandt andet fordi der er tale om så væsentlige stigninger i bøderne – det er jo i flere tilfælde en fordobling og tredobling af de nuværende bøder,” siger Jesper Sølund.
Men det er ikke alle, der har lige positive forventninger til de nye bødetakster. Hos de forenede danske motorejere, FDM, efterspørger chefkonsulent Torben Lund Kudsk dokumentation for, at de højere bøder har en positiv effekt på trafiksikkerheden.
”Man kan sætte bødetaksterne nok så meget op, men hvis der ikke er en reel risiko for at blive opdaget, er en bøde i sig selv ikke noget værd,” siger Torben Lund Kudsk, der efterlyser mere politi på landevejene.
Han forstår ikke, hvorfor det lige pludselig skal koste tre gange så meget at tale i håndholdt mobiltelefon, mens man kører, når en bilist for eksempel kan blive lige så distraheret af at betjene bilradioen – uden at det udløser en bøde.
Sidste gang bødetaksterne blev sat op, var i 2000. Mens prisen på alle andre ting er steget støt det seneste årti, har det i hele perioden stadig kun kostet 500 kroner at køre uden sikkerhedssele. Det var blandt andet derfor, den tidligere justitsminister Lars Barfoed (V) fremsatte lovforslaget om at hæve bøderne i 2012.
Hos FDM kalder man det argument for noget vrøvl. Ifølge medlemsorganisationens egne udregninger skulle minimumbøden på 500 kroner i så fald kun være steget til 615 kroner.
”Så alt over 615 kroner skyldes bare – for at sige det på jævnt dansk – at statskassen godt vil have flere penge,” siger chefkonsulent Torben Lund Kudsk.
Ifølge beregninger fra Justitsministeriet vil de højere bøder fremover indbringe 100 millioner kroner ekstra i statskassen hvert år./ritzau/
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad