Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Kæmpebølge rammer Bodnia-film i Norge til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kæmpebølge rammer Bodnia-film i Norge

Kommenter Hold mig opdateret

Filmoptagelser i Norge ramt af naturens kræfter. To mænd frygtes omkommet, efter kæmpebølge ramte dem

To unge mænd er fortsat savnet, efter en kæmpebølge skyllede ind over optagelserne til filmen "Skumringslandet", der foregår i det sydvestlige Norge.

Holdet bag filmprojektet, hvor danske Kim Bodnia spiller en central rolle som medproducent og skuespiller, er rystede over begivenhederne. Det skriver den norske netavis vg.dk.

De to mænd, som er henholdsvis 25 og 27 år gamle, var sammen med en tredje kollega ude og filme det rasende hav, da de blev overrasket af en voldsom bølge, der pludseligt slog ned over dem.

Filmfolkene reddede sig i første omgang sikkert i land, men så viste havet tænder igen, fortæller politibetjent Jan Ove Lunde fra politiet i Egersund.

Annonce
- Ifølge ham, som overlevede, kom alle tre på land igen. Men så skyllede en ny bølge over dem, og han så de to andre forsvinde ud i søen. Det var kun held, der gjorde, at han ikke også blev taget af bølgen.

Politiet, brandvæsnet og redningsmandskabet beretter om orkanagtigt vejr og voldsomme naturkræfter, som hærger det sydvestlige Norge.

De største bølger på ulykkesstedet måler over 20 meter i højden, lyder det.

- Ordet "heftigt" er ikke dækkende for vejrforholdene. Hele havet ud for Egersund kogte, tilføjer Jan Ove Lunde.

Redningsmandskabet med helikopter og varmesøgende kameraer forsætter deres eftersøgning, så snart dagslyset vender tilbage mandag morgen.

Optagelserne til "Skumringslandet", som foregår i år 1349, har fundet sted i de fire norske kommuner Eigersund, Sokndal, Lund og Bjerkreim siden august.

På rollelisten til filmen står foruden Bodnia også flere kendte skuespillernavne i Norge. Det gælder blandt andre Sverre Anker Ousdal, som spiller en rolle som munk.

- Dette er bare forfærdeligt. Jeg ved ikke, hvad jeg skal sige, lyder det fra Ousdal til Stavanger Aftenblad.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​