Marianne With Bindslev |
29. november 2011
For første gang nogensinde vil DR nu undersøge, hvor mange danskere, der har vanskeligt ved at høre, hvad der bliver sagt på tv
DR søsætter for første gang en undersøgelse, der skal belyse omfanget af lydproblemer på tv, og i hvilke programmer lyden har de sværeste vilkår.
Det er godt for de mange især ældre borgere, der år efter år klager over, at det kan være svært at høre, hvad der bliver sagt på tv. DR får således årligt 300-400 klager over dårlig lyd.
LÆS OGSÅ: Mange klager over dårlig lyd på tv”Problemer med at forstå, hvad der bliver sagt i tv-serier og nyhedsudsendelser, har været et tilbagevendende emne i klager og skriverier de senere år. Derfor undersøger vi nu, om klagerne afspejler en generel opfattelse blandt vores brugere. Især vil vi godt vide, i hvor høj grad eventuelle forståelsesproblemer forbindes med de medvirkendes udtale,” siger DR’s sprogredaktør Martin Kristiansen, der blev ansat i efteråret 2009 for at sætte fokus på sprogbrugen i DR gennem blandt andet rådgivning og taletræning.
Klagerne går især på to ting: At tv-værterne mumler og sluger ord-endelser, så de er svære at forstå, samt at baggrundsmusik eller støj i eksempelvis tv-dramaer og også nyhedsindslag gør det svært at høre en speak eller en dialog.
Det samme gør sig gældende på TV 2, hvor lyd hører til et af de største klagepunkter. Det oplyser seernes redaktør på tv-stationen, Lars Bennike.
”Balancen er hårfin mellem autenticitet og nærvær, der skabes i kraft af et komplekst lydbillede, og en helt flad baggrundslyd, der går ud over det kunstneriske udtryk,” siger Lars Bennike, der tilføjer:
”Heldigvis bliver teknikken hele tiden bedre, så det ikke er enten-eller.”
TV 2 er først på trapperne herhjemme med at indføre en ny teknisk standard for lydniveauer, der gør det nemmere at lægge talens lydstyrke på det rigtige niveau, samtidig med at der er plads til baggrundsstøj.
”De første spæde meldinger, vi har fået, er, at teknikken har reduceret klagerne over dårlig lyd,” siger produktions- og supportchef i TV 2 Sten Hyrlov, der fortæller, at teknikken vil blive indført på alle kanaler i løbet af de kommende år.
”Det er ingen revolution, men en klar forbedring af lyden,” siger Sten Hyrlov.
Ældre Sagen, der gennem de seneste år har gjort en ihærdig indsats for at få DR og TV 2 til at tage lydklagerne alvorligt, ser positivt på de nye tiltag.
”Begge stationer har gennem noget tid sagt, de vil gøre noget, der løser problemerne. Hvis det er det, de er i gang med, er vi rigtig glade,” lyder det fra kommunikationschef i Ældre Sagen, Birger Lenvig.