Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Politisk overlever leder Kinas klimahold til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Politisk overlever leder Kinas klimahold

Xie Zhenhua, Kinas chefforhandler ved klimatopmødet i Durban, ses her under sidste års klimatopmøde i Mexico. –

- Omar Torres/AFP/Scanpix.

Emneord for denne artikel

Durban | klimatopmødet | Kina | Xie Zhenhua
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Kinas chefforhandler ved klimatopmødet i Durban har kæmpet sig tilbage til toppen af kinesisk politik efter at have taget ansvaret for en stor miljøskandale

Når Kina i disse dage sidder ved forhandlingsbordet ved FN’s klimatopmøde i den sydafrikanske by Durban, vil det være Xie Zhenhua, viceminister i den nationale kommission for reform og udvikling, NRDC, der er topforhandler på kinesisk side.

LÆS OGSÅ: Kina har sin egen plan for verdens klimaudfordring

Xie er ingen novice i kinesisk politik. Han har haft sine op- og nedture. Faktisk har han været involveret i en miljøskandale, som de fleste andre politiske ledere i Kina ikke ville overleve. I november 2005 var der en katastrofal eksplosion på et olieraffinaderi i det nordlige Kina. 100 ton giftigt benzen røg ud i Songhua-floden, og det betød, at den store nordkinesiske by Harbin med fire millioner mennesker måtte lukke vandforsyningen i fem dage.

Xie var på det tidspunkt chef for det kinesiske miljøbeskyttelsesagentur, SEPA. Han tog konsekvensen af ulykken og fratrådte sin chefstilling.

Annonce
Egentlig havde chefen for FN’s miljøprogram, UNEP, blot to dage tidligere rost SEPA og Xie for daglige opdateringer om situationen i Kina. Nogle politiske iagttagere i Kina mente derfor, at Xie var blevet ofret, så det kinesiske system ikke ville tabe ansigt.

Derfor var det ikke den store overraskelse, da Xie et år efter ulykken dukkede op på en post som viceminister i det magtfulde NRDC med klima- og miljøspørgsmål under sin portefølje. NRDC er i Kina et langt mere magtfuldt organ end SEPA. Derfor kunne hans nye post rent faktisk ses som en forfremmelse.

”Xie Zhenhua nød et godt ry. Måske var det på grund af det, at den folkelige opinion forventede, at han ville komme tilbage efter nogle år,” skrev den politiske kommentator Zhu Shugu i den kinesiske avis Nanjing Modern Express, da Xie kom tilbage ved magten.

Xies popularitet stammer fra hans åbne facon, der er en sjældenhed i kinesisk politik. Han har tidligere holdt flere taler ved kinesiske universiteter, herunder det prestigefulde Beijing Universitet.

”Jeg så for nylig et dokument, som fortalte, at den amerikanske regering havde iværksat en kontrol af Kinas energiforbrug og BNP i 2005, … de hævder, at de kun vil lære af os, men ligegyldigt hvordan du end vender og drejer det, er realiteten, at de ønsker at kontrollere os,” sagde Xie i en tale til de studerende på Beijing Universitet i februar 2010, et par måneder efter klimatopmødet, COP 15, i København.

Xie blev født i november 1949 i den store kinesiske havneby Tianjin. Som 20-årig blev Xie medlem af det kinesiske kommunistparti under Kulturrevolutionen. Han blev færdiguddannet i 1977 ved fysikinstituttet på Tsinghua Universitet i Beijing, og i 1982 begyndte han sit arbejde som kontorchef i ministeriet for by- og landudvikling samt miljøbeskyttelse.

Xie taler med en kraftig Tianjin-accent, som de fleste kinesere anser som ganske jovial. Hans modstandere skal dog ikke lade sig narre af hans umiddelbart venlige fremtoning. Han er angiveligt en ganske hård forhandler.

”Xie Zhenhua … er en karismatisk og ubureaukratisk person samt en hård forhandler, der gør et godt stykke arbejde i at repræsentere sit lands interesser,” sagde Barbara Finamore, Kina-programdirektør for det amerikanske naturbeskyttelsesråd, Natural Resources Defense Council, til det amerikanske nyhedsmedie Bloomberg tilbage i 2009.

LÆS OGSÅ: En klimaaftale: Kan det lade sig gøre?

Finamore har arbejdet med Xie, siden han var miljøembedsmand for næsten to årtier siden.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Superdommeren, der selv kom på anklagebænken

Han er kendt som en irriterende, nødvendig stemme

En kvinde, der kender sin krig

I kamp for et selvstændigt Skotland

Oxford-præst sætter rekord

Præsident under pres

Fra musik til politik

Michael Melchior kan blive overrabbiner i Storbritannien

De kalder ham shiiternes Saddam Hussein

Cricketspilleren, som vil lede Pakistan

Hollywoods humanitære skuespiller

Den europæiske kassemester

De fattiges bankmand har tabt ansigt

Den debatterende rabbiner

De unges oprørske præst

Socialgaullistens sidste kamp

Amerikaneren, der skal hjælpe Vatikanet

Tysklands store idealistiske forfatter

Den blinde retfærdighed

Filosof-kongen

Stalins amerikanske datter er død

Katolsk provokatør vil begraves som viking

flexblock
flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​