Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Stadig i lære som præst til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Stadig i lære som præst

Lindvig Osmundsen, sognepræst i Bording, virkede i mange år som missionær i Etiopien.

- Privatfoto.

Emneord for denne artikel

sognepræst | Etiopien | missionær | Lindvig Osmundsen | Bording
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Sognepræst Lindvig Osmundsen ser det som en livslang og givende læreproces at prædike og tale for kirkegængerne

Ved begravelsestaler har sognepræst Lindvig Osmundsen fra Bording Sogn ofte siddet med en taknemmelighed over at have fået lov til at kigge ind i et menneskelivs skæbne og ord og tanker. Prædikener og taler gennem en præsts liv er et privilegium – at få beriget sine tanker af andre. Når han ser tilbage gennem årene, har han efterhånden prøvet meget, men alligevel føler han, at han stadig ser nye sider ved livet og ved opgaverne som præst. ”Måske er jeg ved at være udlært, når jeg engang skal på pension.” Således er tankerne hos Lindvig Osmundsen, der i morgen fylder 60 år

Han blev uddannet præst via paragraf to-ordningen i 1988, men havde da fire år på en missionsskole i Oslo bag sig og et ophold på en sprogskole i England. Han kom til Bording Sogn i 1992.

Mission kom til at præge Osmundsens liv. Både i og uden for sognet har han været engageret i internationalt missionsarbejde. Han har siddet i bestyrelsen for Bibel­oversættelse, for Brødremenighedens Danske Missionsselskab og virker nu som formand for provstikomiteen for Folkekirkens Ydre Mission i Ikast-Brande Provsti.

Med en baggrund som missionær og præst i Mekane Yesus Kirken i Etiopien, hvor han var med sin familie fra 1978 til 1991, finder han det naturligt at arbejde for at knytte bånd over grænser. Tre midtjyske provstier har dannet et kirke til kirke-samarbejde mellem seks danske missionsselskaber og sognene i de tre provstier. Osmundsen sidder som fungerende formand for organisationens styregruppe.

Annonce
Men det er ikke mission det hele. Årene i Bording har budt på to 100-års-jubilæer: i 1994 Christianshede Kirke, og i 1997 Bording Kirke med tilhørende renoveringer og istandsættelser. Desuden har Osmundsen været engageret i Bording Lokalrådsarbejde. I fritiden har han i 19 år spillet fodbold, først på et oldboyshold, og nu slider han græsset for veteranholdet.

Siden 1975 har Lindvig Osmundsen været gift med Kirsten, som arbejder i Folkekirkens Dagligstue og Café i Ikast. På fødselsdagen er der åbent hus i Bording forsamlingshus fra klokken 14 og klokken 17 er der koncert i Bording Kirke med sangeren Tina Lynderup og organist Willy Egmose. Om aftenen gratulerer den nærmeste familie og nogle få venner fødselaren på Hotel Bording.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​