Morten Sørensen |
8. december 2011
Antallet af indbrud i Danmark er fortsat højere end i andre lande. De foreløbige tal for 2011 tyder på, at niveauet ikke er faldet siden sidste år
Privatboliger i Danmark er fortsat markant mere udsat for indbrud end i mange andre europæiske lande.
Foreløbige tal viser, at 35.485 hjem har fået uindbudte gæster i årets første 10 måneder, og dermed tyder alt på, at det samlede tal for 2011 ender på samme niveau som sidste år. Her noterede politiet i omegnen af 44.500 indbrud, hvilket var det næsthøjeste antal nogensinde – kun overgået af 2009.
LÆS OGSÅ: Gellerup vil gerne have flere panserbasserSelvom det lykkedes at knække kurven i 2010, er tallet altså ikke fortsat med at kravle nedad, og antallet af indbrud er fortsat langt højere end for bare fem år siden, hvor statistikken påbegyndte sin himmelfart.
Ifølge vicepolitiinspektør Michael Ask fra Rigspolitiets Nationale Efterforskningscenter er det ikke muligt at pege på en bestemt grund til, at niveauet i Danmark er højere end i de lande, vi normalt sammenligner os med.
En af forklaringerne kan dog være, at man i Danmark ikke har tradition for at omdanne sin privatbolig til en fæstning.
”Og det synes jeg i bund og grund er godt, for det viser, at vi lever i et sikkert samfund, og det synes jeg stadigvæk, vi gør. Men det er jo nok det, der giver sig lidt udslag her: Selv hjem med mange værdier er sjældent særlig godt sikret,” siger Michael Ask.
Privatboliger har de seneste år været mål for organiserede bander, der er gået målrettet efter meget værdifulde ting som eksempelvis designermøbler. At private hjem er blevet så eftertragtede blandt tyve kan skyldes, at det er blevet sværere at begå tyveri andre steder.
”Forretningerne er generelt blevet bedre til at sikre sig mod indbrud, og derfor søger man derhen, hvor det er lidt nemmere,” siger Michael Ask.
Det Kriminalpræventive Råd mener da også, at danskere gør for lidt for at sikre deres hjem mod uvelkomment besøg. Man tegner forsikringer i stor stil, men er mindre optagede af at forebygge indbrud, lyder det fra Rådet.
Projektleder Lone Harlev peger på, at en del af løsningen kan være, at danskerne bliver bedre til at holde øje med hinandens ting. I England er der tradition for nabohjælp, og den tradition ser hun gerne bliver kopieret i Danmark.
”At nabohjælpen virker, viser international forskning, og så står vagtsomme naboer faktisk øverst på indbrudstyvens ’hadeliste’, fordi tyven risikerer at blive opdaget,” siger Lone Harlev.
Hun foreslår, at man laver aftaler med sine naboer. Og helst flere end de to nærmeste. Et netværk på 10-15 naboer kan erfaringsmæssigt have stor effekt, hvis indbrud skal forebygges eller opdages, før det er for sent.
”Jo færre naboer der indgår i nabonetværket, desto mere sårbart er netværket,” siger Lone Harlev.
Årets sidste kvartal er traditionelt højsæson for indbrud, og tallet plejer at eksplodere i december. Det hører til juledagenes mere kedelige traditioner, at mange danske boliger får langfingrede gæster, mens husets beboere befinder sig andre steder i selskab med sild og snaps. /ritzau/
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad