Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Det kommunale demokrati er ramt af iltsvind til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Det kommunale demokrati er ramt af iltsvind

Tim Knudsen skriver i dag om det kommunale demokrati

- Arkivfoto

Emneord for denne artikel

demokrati | politik | kommunale
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Det kommunale demokrati trænger til en reformation, mener Tim Knudsen

Forleden blev jeg kontaktet af et kommunalbestyrelsesmedlem i en af de nye storkommuner. Hun var rystet over, hvor svært det er at overkomme arbejdet. Hun havde fået en ugentlig fridag på sit arbejde, men alligevel blev arbejdsopgaven for stor.

Hun havde været med i flere udvalg, men har måttet trække sig fra nogle af dem. Hun har derfor fået nedsat sit honorar for det kommunale arbejde, som tidligere udgjorde 130.000 kroner årligt.

LÆS OGSÅ: Demokratiet og den forbrugeristiske medborger

Hun mener, at kommunalbestyrelserne ikke kan følge med i kommunernes økonomi. Den er blevet mere indviklet, mere omfattende, og der er for lidt tid. Hun er uddannet økonom, men selv for hende er det en stor og vanskelig opgave. For kortuddannede er arbejdet helt uoverskueligt. Det er blevet til et fuldtidsarbejde, og det bør honoreres i overensstemmelse hermed.

Annonce
Hun er på linje med andre informationer om kommunalbestyrelserne. I 2009 konstaterede nyhedsmagasinet Danske Kommuner i en undersøgelse, at hver femte kommunalpolitiker ikke havde lyst til at genopstille til næste kommunevalg. Og et forskningsinstitut (AKF) interviewede lidt over halvdelen af landets kommunalpolitikere. 40 procent svarede, ”at det er svært at gennemføre politiske idéer, hvis ledende embedsmænd er imod”.

I 2003 havde “kun” 25 procent samme oplevelse. Det var især de menige kommunalbestyrelsesmedlemmer, som følte, at det var svært at komme igennem. Professor Peter Kragh Jespersen, Aalborg Universitet, sagde i den anledning: “Man har ikke gjort nok for at få kommunalbestyrelserne til at fungere.” Arbejdsbetingelserne var for dårlige, mente han, og man burde uddanne lokalpolitikerne og honorere dem bedre.

En ny undersøgelse bekræfter, at arbejdsbyrden er forøget. Der skal læses mere, men mange finder også, at læsestoffet er blevet mere kompliceret. En del finder, at læsemængden simpelthen er for stor, og et flertal kan ikke nå at sætte sig ind i materiale, der vedrører kommunale udvalg, de ikke sidder i. Især byrådsmedlemmer med korte uddannelser har svært ved at følge med. Repræsentanter for yderpartierne, Dansk Folkeparti og Enhedslisten, føler i højere grad end andre byrådsmedlemmer, at de ikke informeres ordentligt af embedsfolkene.

På denne plads har jeg tidligere beklaget, at man ikke benyttede Brixtofte-skandalen i Farum og kommunesammenlægningerne til at reformere det kommunale demokrati. Hvorfor sker det ikke?

Ifølge ovenfor nævnte kommunalbestyrelsesmedlems analyse er kommunalbestyrelsesmedlemmer bange for at indrømme, at de ikke kan klare deres arbejde. Og borgmestrene har efter hendes opfattelse ingen interesse i at gøre det lettere for menige kommunalbestyrelsesmedlemmer. De dominerer den kommunale interesseorganisation, Kommunernes Landsforening, som efter hendes opfattelse ikke støtter andre kommunalbestyrelsesmedlemmer.

Faren er, at det kommunale demokrati langsomt dør, fordi det bliver endnu sværere at få folk til at stille op til kommunalvalg. Den afgående regering satte en undersøgelse af kommunalbestyrelsesmedlemmers arbejdsvilkår i gang. Nu bør indenrigsminister Margrethe Vestager (R) komme det kommunale demokrati til hjælp.

Tim Knudsen er tilknyttet Institut for Statskundskab, Københavns Universitet
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​