Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Linie 3’s charmetrold til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Linie 3’s charmetrold

Anders Bircow.

-

Emneord for denne artikel

Andres Bircow | Linje 3 | Thomas Eje | Preben Kristensen | Tv i teltet
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Skuespilleren Anders Bircow, som sammen med Preben Kristensen og Thomas Eje lader Linie 3 genopstå til næste år, fylder 60 år i morgen

Den legendariske trio går på scenen sammen den 12. april 2012 efter otte års pause siden deres 25-års-jubilæumsshow i 2004. Det bliver Glassalen i Tivoli, der danner den første ramme om det nye Linie 3-show. Senere på året kommer turen til Aabenraa, Haderslev og Esbjerg.

Anders Bircow blev uddannet som bankassistent i Helsinge og arbejdede som lærer i Vorgod ved Herning, inden han uddannede sig som skuespiller ved Aarhus Teater. Det var i Aarhus, at Bircow fandt sammen med Thomas Eje og Preben Kristensen og i 1979 var med til at danne Linie 3.

LÆS OGSÅ: Linie 3 vender tilbage til scenen

Det store gennembrud kom året efter i tv-programmet Tv i teltet. Deres musikalitet og venligt afvæbnende parodier på kendte personer tog danskerne med storm og gjorde snart Linie 3 til en megaforretning.

Annonce
I trioen er den krølhårede, guitarspillende Anders Bircow den gennemmusikalske, vittige og diskrete partner til de to andres mere offensive karakterkomik. Lillebrorcharme og uskyld er andre af hans kendetegn.

Men efter at have afsluttet uddannelsen på Aarhus Teaters elevskole i 1976 fik Anders Bircow også vist et bredt skuespillertalent, hvad enten det var i store musicals eller i roller af Heiberg, Oehlenschläger, Brecht og Holberg.

I 2009 lancerede han sammen med journalisten Jeppe Søe hjemmesiden Kandetpasse.dk, hvor kendte danskere kan skrive deres egen uredigerede version af en sag, som de involveres i af pressen. Da havde Bircow selv prøvet at få ørerne i maskinen i medierne, som da han blev beskyldt for at tjene fedt på at hverve venner og familie til at sælge hudplejeprodukter i et foretagende, der angiveligt lignede pyramidespil. Bircow fik Pressenævnets ord for, at påstande om, at han bedrev “opsøgende og vildledende salg”, var udokumenterede.

Anders Bircow er gift med Marion Bircow og har fire døtre – de to ældste med sin første kone, fittnessdronningen Charlotte Bircow.

/ritzau/

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​