Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen De unges oprørske præst til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

De unges oprørske præst

Præsten Lothar König er kendt for at kæmpe imod nynazismen, blandt andet i meget bramfrie taler, der både er fulde af bandeord og anklager mod stat, myndigheder, politikere og politi. –

- Arkivfoto.

Emneord for denne artikel

Tyskland | DDR | højreekstremisme | Lothar König
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Den tyske præst Lothar König anklages for at have opfordret til vold

Den tyske ungdomspræst Lothar König har altid været en omstridt person. Først var han systemkritiker i det kommunistiske DDR, og sidenhen har han i det gen-forenede Tyskland kæmpet imod nynazismen på en meget bramfri måde.

TEMA: Tyskland

Nu har den tyske statsadvokat rejst tiltale imod præsten og anklaget ham for at blandt andet at have opfordret demonstranter til at begå vold mod politiet.

Lothar König er 57 år, gift og har fire voksne børn. Han leder en ungdomsmenighed i byen Jena og har i årevis engageret sig i kampagner mod nynazisme. Præsten har blandt andet udstyret en stor folkevogn med højttalere, og når menighedens unge deltager i antinazistiske demonstrationer, kører han i vognen og taler til og dirigerer de unge via højttalerne.

Annonce
Ved en demonstration imod højreekstremisme i februar i Dresden skal præsten ifølge anklagemyndigheden have ophidset venstreorienterede demonstranter til at begå vold mod politiet, og han skal også have gemt en demonstrant i sin højttalervogn.

Den evangelisk-lutherske præst bestrider alle anklager.

Statsadvokatens bevismateriale er en amatørvideo fra demonstrationen, hvor man kan se den ombyggede folkevogn og høre præstens stemme igennem højttalerne. Han siger blandt andet følgende til demonstranterne:

”Folk, kom her! Vi er så mange her, gå blot videre, gå videre. De er ikke så mange, ingen skjolde, ingen beskyttelsesting, politiet.”

Til tv-stationen ZDF siger Lothar König, at han blot ville berolige demonstranterne.

”Det var ikke tungt bevæbnet politi, som kun ville slå eller såre demonstranter eller på anden måde gøre ondt. Jeg ville berolige demonstranterne og sikre os plads til vores legitime protest,” siger han.

I august foretog politiet en razzia hos præsten og beslaglagde blandt andet alle computere, fortrolige papirer fra hans sjælesorgsværelse og den ombyggede folkevogn.

Lothar König er født i 1954 i det kommunistiske DDR. Han valgte at gå en usædvanlig vej i den religionsfjendtlige arbejder- og bondestat, nemlig at blive præst.

Hans første menighed lå i byen Merseburg, hvor han hurtigt kom i DDR-myndighedernes søgelys. Ministeriet for statssikkerhed, også kaldet Stasi, overvågede ham i flere år. De afhørte hans telefonsamtaler, plantede hemmelige mikrofoner i hans bolig og fyldte massevis af mapper med rapporter om hans liv og gøren. Og der var nok at skrive om.

Lothar König byggede nemlig en ungdomsmenighed op i Merseburg, der var mere end kritisk over for det kommunistiske system, og han var den sidste tid før den tyske genforening med til at organisere de store mandagsdemonstrationer i byen imod DDR-diktaturet.

I 1990 blev han forflyttet til Jena, hvor han med det samme begyndte at arbejde som børnenes og de unges præst. Hans menighed består i dag blandt andet af punkere, aktive unge på den politiske venstrefløj, hjemløse og indvandrere.

”Jesus har vist os, at man skal tage mennesker, som de er,” lyder et af Lothar Königs mottoer.

Lothar König har ofte forarget ikke alene nynazister, men også store dele af det brede borgerskab, fordi han holder meget bramfrie taler, der både er fulde af bandeord og også indeholder anklager mod stat, myndigheder, politikere og politi. For eksempel har han beskyldt myndighederne for alt for længe at have set igennem fingre med de aktiviteter, som den nyligt afslørede ny-nazistiske terrorgruppe Nationalsocialistiske Undergrund har begået.

Lothar König har anskaffet sig en ny folkevogn i stedet for den, som politiet har beslaglagt, så han fortsat kan deltage i antinazistiske demonstrationer.

Det er nu op til de tyske domstole at afgøre, om der kan føres sag mod præsten.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Superdommeren, der selv kom på anklagebænken

Han er kendt som en irriterende, nødvendig stemme

En kvinde, der kender sin krig

I kamp for et selvstændigt Skotland

Oxford-præst sætter rekord

Præsident under pres

Fra musik til politik

Michael Melchior kan blive overrabbiner i Storbritannien

De kalder ham shiiternes Saddam Hussein

Cricketspilleren, som vil lede Pakistan

Hollywoods humanitære skuespiller

Den europæiske kassemester

De fattiges bankmand har tabt ansigt

Den debatterende rabbiner

De unges oprørske præst

Amerikaneren, der skal hjælpe Vatikanet

Tysklands store idealistiske forfatter

Den blinde retfærdighed

Filosof-kongen

Politisk overlever leder Kinas klimahold

Stalins amerikanske datter er død

Katolsk provokatør vil begraves som viking

flexblock
flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​