Herluf Eriksen |
21. december 2011
Folkekirken undgår at komme i indre konflikt, hvis man fratager den vielsesretten, foreslår Herluf Eriksen, biskop emeritus
MED RETTE vil mange protestere mod, at en for længst afgået biskop blander sig i ægteskabsdebatten. På trods heraf ønsker jeg at fremføre følgende:
Det er naturligvis demokratisk i orden, at et flertal i Folketinget fremsætter og formentlig gennemfører dets ændrede forslag til en fremtidig ægtefællelov, der også omfatter homoseksuelle – med henblik på at ligestille heteroseksuelle og homoseksuelle.
LÆS OGSÅ: Det knager i kirkernes fuger og båndFor folkekirken har det lige så naturligt skabt store problemer, hvad den omfattende usikkerhed i befolkningen og blandt biskopper har vist, idet folkekirkens evangelisk-lutherske grundlag skal respekteres.
Jeg vil derfor foreslå følgende: Folkekirken og andre kirkesamfund (trossamfund) fratages retten til i fremtiden at foretage vielse (bryllup) i henhold til kongelig resolution af 12. juni 1992. En sådan ordning har man blandt andet i Tyskland. Herved slipper kirken for at komme i indre konflikt om, hvad det betyder, at folkekirken er en evangelisk-luthersk kirke med bundethed til bibel og bekendelse.
Folkekirken kan fortsat give kirkelig velsignelse af borgerligt indgået ægtefælleskab i henhold til kongelig resolution af 12. juni 1992 for kommende ægtefæller mand og kvinde, idet gamle ritualer efter dansk tradition stadig har gyldighed.
Folkekirkens opgave bliver for fremtiden at formulere en kirkelig velsignelse for ægtefællerne mand/mand og kvinde/kvinde. Men selvfølgelig skal præster have ret til fremover at sige nej til at medvirke. Med en sådan ordning kan folkekirken bevare sin troværdighed på dette område.
Herluf Eriksen, biskop emeritus,
Hørhavevej 64 F,
Højbjerg