Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Præster kom i masseslagsmål i Fødselskirken til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Præster kom i masseslagsmål i Fødselskirken

Fødselskirken i Jerusalem, hvor der udbrød slagsmål mellem præster. Foto: YouTube

-

Emneord for denne artikel

ortodoks | præster | ortodokse | betlehem | Armensk | Fødselskirken | slagsmål
flexblock
1 debatindlæg Hold mig opdateret

MED VIDEO 50 ortodokse og 30 armenske præster gik løs på hinanden med fejekoste og knytnæveslag i Fødselskirken i Betlehem

En julerengøring af Fødselskirken i Betlehem førte onsdag til et voldsomt håndgemæng mellem rivaliserende præster fra to forskellige trosretninger.

Fejekoste og knytnæver for gennem luften i kirken, der markerer Jesu fødested, da over 100 præster fra den græsk-ortodokse kirke og den armensk-apostolske kirke kom i et voldsomt opgør.

Palæstinensiske politifolk skyndte sig ind gennem den meget lave hoveddør - Ydmyghedens Port - hvor man næsten skal knæle for at kravle ind, og fik bragt gemytterne til ro efter at have trukket kniplerne.

- Det var et trivielt problem, der udløste det. Det sker hvert år, siger en politiofficer, Khaled al-Tamimi, der sammen med sine folk dannede en kæde med skjold og knipler for at få standset slagsmålene.

Annonce
- Det hele er bragt i orden igen nu. Ingen er blevet anholdt, fordi alle de involverede var Guds tjenere.

LÆS OGSÅ: Fødselskirken i Bethlehem skal reddes

Fire personer, der havde blod i ansigtet, blev behandlet på stedet.

Sammen med den græskortodokse og den armenske kirke har den katolske kirke tilsynet og ansvaret for Fødselskirken.

De tre trosretninger har hver deres områder i bygningen, og det kom onsdag til konfrontationer, da ortodokse præster trængte ind på armenske præsters enemærker.

LÆS OGSÅ: De 10 vigtigste ting at vide om Betlehem

Omkring 50 ortodokse og 30 armenske præster gik løs på hinanden med rengøringsrekvisitter.

Tusindvis af turister har i julen besøgt kirken, der bogstaveligt talt er bygget ovenpå den grotte, hvor man mener, at Jesus blev født.

SE VIDEOEN HER:

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

slagsmål mellem præster

Mette, publiceret d.29/12 11:21 (for 5 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Præster kom i masseslagsmål i Fødselskirken
Åh ja, åh ja, de hellige mænd, hvor er de dog GODE, (det skal piskes ind i os - vi skal ikke tro, at vi kan noget selv) FRI MIG for al det hellige sludder!
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​