Ritzau |
31. december 2011
13 folketingsmedlemmer var informeret om håndtering af fanger, siger chef for den danske bataljon
De 13 folketingsmedlemmer, der i januar 2005 besøgte de danske soldater i Irak, fik klar besked om, hvordan den danske bataljon håndterede irakere, som blev tilbageholdt under eksempelvis husundersøgelser efter våben.
Det skriver Berlingske lørdag.
Oftest overlod danskerne til britiske enheder eller til irakisk politi at tage fanger. Hvis danskerne selv tilbageholdt irakere, skulle de overlade dem i britisk varetægt.
Chefen for den danske bataljon, oberstløjtnant John Dalby, er forundret over, at han nu kan læse, at ingen politikere kendte til procedurerne for tilbageholdelse af fanger.
- Jeg gav dem min standardbriefing, blandt andet om operation "Green Desert" den 25. november 2004, hvor irakisk politi tilbageholdt 36 irakere, hvilket efterfølgende rejste lokale anklager om tortur, fortæller John Dalby.
Der var ikke noget hemmeligt i, hvad vi foretog os, siger han til Berlingske.
Blandt politikerne var fire socialdemokratiske folketingsmedlemmer. En af rejsedeltagerne var Per Kaalund, socialdemokraternes daværende forsvarsordfører.
Han bekræftede forleden, at han kendte til, at de fleste irakere blev anholdt af britiske eller irakiske styrker.
En anden af deltagerne var Jens Hald Madsen, daværende formand for Folketingets udenrigspolitiske nævn. Han er i dag er kommitteret for Hjemmeværnet, og han husker også diskussionen.
- Vi var meget optaget af, hvilke regler, der gjaldt, og af sikkerheden for, at der ikke foregik tortur. Så vidt jeg husker, argumenterede bataljonschefen med, at danskerne overlod eventuelle tilbageholdte i allieret, altså britisk, varetægt, siger han.
John Dalby afviser, at han kendte til rapporten om mishandlede fanger fra den daværende militærjurist, Kurt Borgkvist.