Jon Bøge Gehlert |
4. januar 2012
En ny udgivelse med anonyme bønner fra natkirkegængere møder kritik fra psykolog, som angriber bogens udlevering af private følelser
”Kære Gud. Tak for min ro. Tak, fordi du endnu en gang trak mig ud af mørket – ud i lyset. Hjælp mig med at stole på dig og lær mig at skelne mellem det, som er værd at bekymre sig om, og det, som ikke er det.”
LÆS OGSÅ: "Bøn er en frihedsrettighed"Sådan lyder en af bønnerne i bogen ”Kære Jesus Kistus. Jeg tror sgu ik’ på dig. Kun lidt”. Bogen udkom i slutningen af november og affødte nytårsaftensdag skarp kritik fra psykolog Anna Rosenbeck i et debatindlæg i Politiken. I bogen har Signe Malene Berg, natkirkepræst i Københavns Domkirke, og Morten Wassmer, sognepræst i Skovlunde, samlet bønner, som natkirkegængere i domkirken har nedfældet på små papirlapper. Blandt andet den ovenstående. Men det er ifølge psykolog Anna Rosenbeck aldeles upassende.
”Kirken bør være et rum, hvor man kan komme med sin glæde og sorg, uden at det bliver offentligt og spredt ud. Behovet for sjælesorg og skrivning på lapper er ofte opstået i en situation, hvor mennesket føler sig i vildrede, ensom og med behov for at meddele sig i håb om at blive hørt,” skriver hun og efterlyser et formål med bogen:
”Vil forfatterne fortælle om kirken? Vil forfatterne dele ud af deres erfaringer? Vil forfatterne være kendte? Uanset formålet brydes en almen norm for behovet for at kunne være anonym og have brug for anonymt at kunne skrive sine følelser på en lap og håbe på, at det skrevne bliver set og hørt – deroppe.”
Men bogen har to klare formål, forklarer redaktør Jeanne Dalgaard fra Forlaget Alfa, som har udgivet bogen.
”Vigtigst er det, at bogen giver inspiration til andre menneskers bønsliv. Der er så meget mod og ærlighed i bønnerne, som viser, at et bønsliv ikke behøver at være stort og forkromet.”
Alle kirkegængerne i Københavns Domkirke var via opslag informeret om, at bønnerne kunne blive offentliggjort. Naturligvis anonymt, og personerne kunne anføre på bønnerne, hvis de ikke ønskede dem offentliggjort.
”Død, kærlighed og glæde er fænomener med et fælles menneskeligt anliggende. Derfor skal bønnerne, der handler om det, ud i en bog. Bønnerne handler om livet, som ikke er privat, for det menneskelige liv er ikke bare vores eget,” siger sognepræst Morten Wassmer.
Ifølge Ruth Østergaard Poulsen, sygehus- og sognepræst i Aalborg og underviser i sjælesorg på præsteuddannelsen i Aarhus, er der god mening i at udgive en bog som ”Kære Jesus Kistus. Jeg tror sgu ik’ på dig. Kun lidt”. Hun har selv udgivet en bog med bønner og får stadig henvendelser fra folk, som med glæde har ”lånt” af bønnerne.
”Hvis sådan en bog indeholder bønner med de inderste og dybeste tanker, som andre også går med, kan der være en dejlig mulighed i at lade sig inspirere af bønnerne. Folk kan ofte ikke selv sætte ord på den slags, men når andre skriver det ned, bliver det lettere at formulere for den enkelte.”
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad