Atefeh og hendes bedste veninde, Shireen, eksperimenterer med deres spirende seksualitet, da Atafehs bror, Mehran, dukker op, og filmen tager en dyster drejning. –- Forbudt kærlighed. Instruktion: Maryam Keshavarz. USA/ Frankrig/Iran 2011. Premiere i Empire Bio, Vester Vov Vov, Gentofte Kino, Bio Værløse, Øst for Paradis, Biffen Aalborg, Malling Bio og Ishøj Bio.
- Miracle Film.
Søren Hermansen |
5. januar 2012
Iransk film om det knugende liv i et religiøst diktatur
Fire stjerner ud af seks.
Mange vil sikkert huske den gribende amerikanske film ”Ikke uden min datter” fra 1991 om den amerikanske kvinde, der har giftet sig med en frisindet iransk læge og bosat sig i Iran. Manden udvikler sig gradvis til en muslimsk hustyran, hvorefter hun forsøger at komme ud af landet med sin datter, hvilket viser sig at være meget svært.
LÆS OGSÅ: Her er årets 5 bedste filmDen film tog hele den vestlige verden med storm og gav mange of os kuldegysninger. Siden er den vist utallige gange i tv. Den efterlod et dystert billede af livet i en religiøs diktaturstat.
Den iranske film ”Forbudt kærlighed” slår de samme strenge an. Den skildrer livet i det muslimske diktatur med samme dysterhed og knugethed som sine amerikanske forgænger.
Vi følger en liberal frisindet familie, hvor forældrene er uddannet i USA og tilhører den højere middelstand. De har en voksen søn, Mehran, og en 16-årig datter, Atafeh. Sønnen, der er uddannet klassisk musiker, kommer i begyndelsen hjem fra en slags narkoafvænning. Han hilses som den fortabte søn, der vender hjem, men han er forandret indeni. Den europæiske musik med Bach i spidsen er udskiftet med islam. Hvor lignelsen om den fortabte søn i Det Nye Testamente ender med, at faderen (Gud) opfordrer til fest, bliver der her det modsatte, nemlig kontrol og ufrihed.
Søsteren Atafeh og hendes veninde Shireen drømmer om et liv i frihed med fest og farver. Hollywood eller bare Dubai står for dem som deres drømmes mål. De ser udenlandske pop-programmer, kan synge med på de store amerikanske hit og ser sig selv som stjerner. De deltager i vilde fester i Teherans ”underground”, eksperimenterer med alkohol, stoffer og forbudt kærlighed. De er seksuelt tiltrukket af hinanden og leger efter iranske moralske begreber med ilden.
På et tidspunkt under en af de vilde fester bliver de to piger arresteret af sædelighedspolitiet. Broderen Mehran har en finger med i spillet og er aktiv i det Gestapo-agtige uvæsen. Her undersøges det, om Atafeh er jomfru. Det er hun ikke, hvorefter faderen indkaldes til forhør.
Disse scener giver én associationer til andre diktaturstater – plus at det giver én kuldegysninger.
Krænkelsen accepteres overraskende gradvis af familien, der er skamfuld over datterens og venindens vilde liv.
Moderen siger på et tidspunkt: ”Nogle gange må man acceptere den virkelighed, man lever i!”. Det er alle diktatorers og diktaturers yndlingssætning. Knugetheden tager til igennem filmen, og broderen Mehran er den djævel, der trækker andre med ind i mørkets spil.
Filmen er skræmmende i sin skildring af, hvorledes drømme og liv knuses. Atafeh lader sig dog ikke indfange. Dér ligger håbet i filmen, men over alle de øvrige sænker sig mørket. Filmen er en indgående skildring af livet i Teheran og livet i en stat og familie, hvor ufriheden hersker.
Forbudt kærlighed. Instruktion: Maryam Keshavarz. USA/ Frankrig/Iran 2011. Premiere i Empire Bio, Vester Vov Vov, Gentofte Kino, Bio Værløse, Øst for Paradis, Biffen Aalborg, Malling Bio og Ishøj Bio.
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad