Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Romney-toget kører til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Romney-toget kører

Mitt Romney har grund til at juble efter sejre i de to første republikanske delstatsvalg. Den 21. januar gælder det delstaten South Carolina. –

- Emmanuel Dunand/AFP/Scanpix.

Tema

USA
flexblock

Emneord for denne artikel

USA | vælgerne | favorit | republikanske | gudstro | primærvalg
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Mitt Romney er favorit i det republikanske præsidentkandidatvalg, men skal stadig overbevise vælgerne om sin ideologi og gudstro, hvor Newt Gingrich og Rick Santorum har stærkere kort på hånden

Da Mitt Romney natten til i onsdags dansk tid sammen med sin hustru og fire ud af fem kønne sønner stillede sig op for at takke sine tilhængere for sejren i det republikanske primærvalg i delstaten New Hampshire, lød han som en mand, der allerede havde vundet retten til at udfordre den amerikanske præsident, Barack Obama, i efterårets præsidentvalg.

Mitt Romneys to fortløbende sejre i Iowa i sidste uge og i New Hampshire i denne uge betyder da også, at han fra nu af bliver vanskelig at stoppe i forårets serie af republikanske vælgerafstemninger og primærvalg, som skal munde ud i et valg af partiets præsidentkandidat. Den tidligere Massachusetts-guvernør, hvis kampagnebudskab er en blanding af brede økonomiske løfter og erklæringer om USA’s storhed, vender nu blikket mod sydstaten South Carolina, der holder primærvalg den 21. januar.

Romneys styrkede front-løberstatus betyder, at han er det ”sikre valg”, som ubeslutsomme republikanske vælgere automatisk vil drages af. Men udfordringerne stiller sig i kø. I South Carolina, der er kendt for at være et arnested for overordentlig beskidte valgkampe, venter hans republikanske rivaler med en byge af stærkt negative anti-Romney valgvideoer, der selv i en amerikansk kontekst er skånselsløse.

Annonce
Samtidig er der flere ubesvarede spørgsmål om Mitt Romneys gudstro og ideologiske ståsted. Romneys mormontro får alarmklokkerne til at ringe blandt mange konservative kristne republikanere, der betragter mormonkirken som en aparte sekt og mener, at USA er bedst tjent med en kristen præsident. Dertil kommer, at Romney i sin politiske karriere har ændret synspunkter på centrale ideologiske emner som abortretten, som han engang støttede, og derfor kæmper med et ry som en politisk opportunist.

Mitt Romneys rivaler kæmper imidlertid med endnu større udfordringer, og det felt, som i slipstrømmen på New Hampshire-valget nu har sat kursen mod South Carolina for at sætte alle sejl til over for delstatens republikanske vælgere, ser noget forplumret ud.

Den tidligere Utah-guvernør Jon Huntsman, der kæmper hårdt for at vinde de liberale republikanske vælgere, opnåede i New Hamp-shire forleden en pæn, men uimponerende tredjeplads, der kun lige akkurat retfærdiggør, at han bliver i kapløbet indtil videre. Texas-guvernør Rick Perry fik som forventet under én procent af stemmerne og skal også komme stærkt igen i South Carolina, hvis hans kandidatur fortsat skal give mening.

Superliberalisten Ron Pauls solide andenplads i New Hampshire betyder, at det republikanske parti ikke kan ignorere ham og hans vælgere, men ikke desto mindre er han stadig en højst usandsynlig vinder.

Med en fjerdeplads umiddelbart i hælene på Newt Gingrich lykkedes det ikke den ultrakonservative forhenværende Pennsylvania-senator Rick Santorum, hvis imponerende andenplads i Iowa i sidste uge sikrede ham en vis medvind, ubestrideligt at vinde forrang som den samlede højrefløjs foretrukne alternativ til Mitt Romney.

Der er stadig plads til, at de øvrige fem kandidater kan sinke det fremadbuldrende Romney-tog, men det virker mere og mere usandsynligt, at de kan køre det helt af sporet.

nyholm@k.dk

MENNESKER I VERDEN SIDE 9
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​