Lærere må nægte heldækkende tørklæder i skoler, slår det svenske Skoleværket fast - men kun hvis det skader undervisningen
- Erwin Wodicka/Colourbox.
Katrine Barlsev skriver fra Sverige skriver fra Sverige |
13. januar 2012
Lærere må nægte heldækkende tørklæder i skoler, slår det svenske Skoleværket fast – men kun hvis det skader undervisningen
Også i Sverige er elevers mulighed for at bære de muslimske tørklæder, niqab eller burka, i undervisningslokaler et følsomt emne. Nu har Skoleværket, som har den overordnede myndighed, besluttet, at skoler selv må bestemme.
Denne beslutning er en stadfæstning af to udtalelser fra 2003 og 2006, hvor Skoleværket afgjorde, at det er op til skolerne selv, om de finder brugen af heldækkende klædedragter problematisk.
LÆS OGSÅ: Tørklædestrid i regeringstoppenI 2010 vurderede Diskrimineringsombudsmanden imidlertid, at en elev, som bar niqab, var blevet behandlet forkert efter at være blevet bortvist fra den uddannelse, hun gik på. Beslutningen skabte usikkerhed omkring lærernes beføjelser og fik Skoleværket til at revurdere sin holdning.
Skoleværket siger samtidig, at de muslimske heldækkende dragter kun kan forbydes, når læreren anser det for farligt eller uhygiejnisk, eller hvis det giver problemer med interaktionen mellem lærer og elev.
”Religionsfriheden er beskyttet gennem loven, og derfor er det ikke muligt at have et generelt forbud mod heldækkende tørklæde. Udgangspunktet er fortsat, at alle elever er velkomne i skolen, og det er lærerens ansvar at forsøge at tilpasse undervisningen, så alle kan være med,” skriver Skoleværket i sin afgørelse.
Uddannelsesminister Jan Björklund (Folkepartiet) udtalte i 2010, at han ønskede, at burka og niqab skulle være forbudt, men han har ikke tænkt sig at gribe ind og stoppe al brug af heldækkende tørklæder i skoler.
”Undervisningen i et klasseværelse er et samspil mellem lærere og elever, og i mange situationer er det vigtigt at kunne se hinanden i øjnene. Der har de seneste år været en vis usikkerhed om emnet, men nu kan lærerne handle,” siger Jan Björklund til Svenska Dagbladet.
Det er Lærernes Rigsforbund ikke enig i.
”Det er et meget betændt emne, og det kan være svært for den enkelte lærer at tage ansvar for, hvorvidt elever skal bære tørklæder eller ej. Det er en moralsk udfordring for læreren at forklare, hvorfor sikkerhed i et fysiklokale skal stå over elevens ønske om leve op til sin religion,” siger formand for Lærernes Rigsforbund Metta Fjelkner.
Det bakker formand for Det Islamiske Forbund Omar Mustafa op om.
”Der er nogen, som altid vil blive irriteret på heldækkende klædedragter. Jeg er ikke sikker på, at Skoleværkets beslutning mindsker det attitudeproblem,” siger han til Dagens Nyheter.
barslev@k.dkMuslimske tørklæder
Hijab er den mest anvendte variant, der dækker håret, men lader ansigtet være frit.
Niqab dækker det meste af ansigtet og overkroppen, og kun øjnene kan ses.
Burka er en slags udvidet niqab, der også dækker øjnene, typisk med et lille netgardin.
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad