Konfirmationsundervisningen er blevet en konflikt i Ballerup
- Kilde: Bent Rasmussen/Scanpix Danmark
Jon Bøge Gehlert |
16. januar 2012
I Ballerup vil den lokale kirke og skole begge have lov at undervise de konfirmationstilmeldte elever i morgentimerne. Ingen af parterne vil give sig, så nu skal kommunen agere mægler. I midten står frustrerede elever og forældre
Onsdag den 4. januar stod Josephine Nielsen i et dilemma: Skulle hun pjække fra skole eller fra konfirmationsundervisning?
Som konfirmationstilmeldt elev fra Lundebjergskolen i Ballerup tilhørende den lokale Skovlunde Kirke kunne hun ikke være begge steder samtidig. Kirken krævede, at Josephine mødte op til den første præstetime, skolen krævede, at hun passede sin skolegang.
LÆS OGSÅ: Unges fritidsinteresser udfordrer konfirmationsundervisningJosephine endte med at tage til præst – ligesom de andre kommende konfirmander fra skolen – men hendes mor, Mia Nielsen, er stærkt utilfreds med situationen.
”Josephine gik til præst, da jeg ikke vidste, hvad jeg ellers skulle gøre. Jeg spurgte Josephine, hvad hun ville have det bedst med, og det var at gå til præst. Jeg håber, at der er nogen, der snart vil tage stilling til, hvad der skal ske, for det kan ikke være rigtigt, at de skal stå og vælge mellem skolen og kirken helt frem til maj. Personligt mener jeg, at kirken godt kunne lægge undervisningen om eftermiddagen, da skolerne er rigeligt pressede i forvejen,” siger hun til Ballerup Bladet.
Den stillingtagen, som Mia Nielsen efterlyser, er nu sat i værk. Ballerup Kommune har indkaldt Lundebjergskolen, Rosenlundskolen og Skovlunde Kirke til et møde den 7. februar, hvor situationen skal løses. Indtil da går eleverne til præst i morgentimerne og får de to skoletimer på et senere tidspunkt, fortæller Michael Krautwald-Rasmussen (S), formand for Ballerup Kommunes Skole- og Uddannelsesudvalg, til Kristeligt Dagblad.
”Forældrene føler sig som gidsler i det her, og det kan vi ikke have. Derfor forsøger vi med mødet at bløde op. På resten af kommunens skoler har eleverne konfirmationsundervisning efter frokost, og min holdning er, at man skal følge samme procedure på alle skoler.”
Men i Skovlunde Kirke ønsker man at fastholde eleverne om morgenen, og i onsdags mødte eleverne op til morgenens konfirmandundervisning.
Ifølge sognepræst Henriette Thorup Ringgaard er der ganske enkelt ikke plads til de 100 konfirmander om eftermiddagen på grund af andre kirkelige aktiviteter, men en anden årsag vejer tungere:
”Vi er fire præster, der underviser samtidig, og ved at have alle konfirmanderne på én gang knytter vi dem til kirken i stedet for til den enkelte præst. Præster forgår, men kirken består,” siger hun.
Fra Lundebjergskolen beklager skoleleder Ann-Dorit Völker forløbet.
”Det her er en mangeårig uenighed mellem skole og kirke om, hvad der er den mest hensigtsmæssige placering af konfirmationsforberedelse. Og da vi desværre ikke selv har kunnet komme til enighed, har Lundebjergskolens skolebestyrelse og ledelse bedt Skole- og Uddannelsesudvalget om hjælp,” siger hun til Ballerup Bladet.
Situationen i Ballerup er dog langtfra enestående. De seneste år har en stribe skoler presset på for at flytte morgenundervisningen af konfirmander helt uden for skoletiden eller til eftermiddagstimerne.
Skolerne ønsker at have eleverne, mens de er friske, lyder begrundelsen. Kritikere af den ordning fremfører, at skole-kirke-samarbejdet er historisk forankret, og at konfirmationsundervisning om eftermiddagen vil karambolere med børnenes fritidsaktiviteter.
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad