Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Søren Krarup: Hvor fejt kan en dansk biskop tillade sig at optræde? til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Søren Krarup: Hvor fejt kan en dansk biskop tillade sig at optræde?

Selvfølgelig skal feltpræsten i Vorherres navn skænke soldaterne frimodighed til at gøre deres pligt, skriver Søren Krarup (DF) i debatten om feltpræster.

- PHILIPPE DE POULPIQUET/PHOTOPQR/LE PARISIEN

Emneord for denne artikel

krig | Krarup | feltpræster | V-tegn | Peter Skov Jakobsen | Afhanistan | velsigelse
flexblock
11 debatindlæg Hold mig opdateret

Selvfølgelig skal feltpræsten ønske soldaterne sejr i Guds navn, skriver Søren Krarup i debatten om feltpræster

JEG MÅ TILSTÅ, at siden en tur sammen med Folketingets Kirkeudvalg til London i 2009 har jeg haft et godt øje til Københavns biskop. Hans teologiske eller evangelisk-lutherske niveau har jeg ikke tillid til.

Og jeg lyttede derfor også – må jeg erkende – med nogen skepsis til hans prædiken i Københavns Domkirke i forbindelse med Dronningens regeringsjubilæum forleden.

LÆS OGSÅ: Kristeligt Dagblads chefredaktør: Selvfølgelig må præster velsigne soldater

Søndagen var jo anden søndag efter helligtrekonger. Og Peter Skov-Jakobsen læste også evangeliet til denne søndag, som handler om den samaritanske kvinde, hvem Jesus møder i byen Sykar i Samaria, og som han har en samtale med, der munder ud i hans forkyndele af sig selv som den Kristus, der skal tilbedes i ånd og sandhed. En fremragende tekst. En sand forkyndelse af Guds søn som vor Herre og Frelser.

Annonce
Men jeg spurgte mig selv: Kan Skov-Jakobsen prædike over denne evangelietekst uden at skulle henfalde til nutidens mondæne multikulturalisme? Kan han holde sig til evangeliet og lade være med at bruge dronninge-jubilæet til at tale tiden og Systemet Politiken efter munden og lade mødet mellem Jesus og den samaritanske kvinde være en opskrift på forholdet mellem danskerne og de fremmede? Ville han kort sagt kunne forkynde evangeliet rent og purt, som enhver præst i den danske folkekirke skal?

Svaret var desværre nej. Det var en jubilæumsprædiken, der toldede til tidens politiske og ideologiske afguder. Og naturligvis skulle Københavns biskop prise vores dronning. Hun er et forbillede for sit folk i sin usvigelige pligttrosklab og loyalitet mod sit fædreland. Dette skulle siges. Herom drejede dagen sig. Men Peter Skov-Jakobsen kunne naturligvis ikke lade være med at blande kristendommen med moralisme og politisk korrekthed. Ak, ak, ak.

Og dagen efter ser jeg så, at Peter Skov-Jakobsen er med til at falde over de danske feltpræster i Afghanistan, som forkynder evangeliet for soldaterne i felten og lyser velsignelsen over dem, der skal ud i den blodige krig. Sammen med lammefromme kolleger er Københavns biskop forarget over, at feltpræsten slutter velsignelsen med at gøre V-tegnet for soldaterne. Ja, i Guds navn ønsker han dem sejr. Længere er den ikke. Anderledes er det ikke og skal det ikke være, for som Guds egne, kære børn får soldaterne nu frihed og frimodighed til at gå ud i krigen og vinde sejr.

Dette skal feltpræsten sige til dem. Dette er evangeliets gode gerning i en blodig krig, hvor den enkelte soldat kan have alt for megen grund til at falde i angst. Frygt ikke, siger Vorherre til ham med feltpræstens stemme. Frygt ikke, for du har dine synders nådige forladelse, og på dette ord kan du kæmpe og sejre.

Ak, man må ikke ønske soldaterne sejr, siger biskopperne hjemme i Danmark. Pjank! Selvfølgelig skal feltpræsten i Vorherres navn skænke soldaterne frimodighed til at gøre deres pligt, og selvfølgelig skal feltpræsten i denne sammenhæng kunne styrke deres mod med det tegn, som Churchill gjorde til ukuelighedens symbol. Hvor ynkelig kan man være hjemme i Københavns bispegård? Hvor fejt kan en dansk biskop tillade sig at optræde?

Det er især feltpræsten Thomas Østergaard Aallmann, der angribes af de lammefromme, og Aallmann har også i sin bog ”Løvehjerter” sagt det, der er både grund til og behov for at sige i denne sammenhæng. En fremragende bog. En klar og ukuelig forkyndelse, der giver både soldaterne i Afghanistan og de ængstede forældre i Danmark mod og kristelig frimodighed. Det fremgår af alle bogens sider, at det er evangeliets glædelige budskab, der giver de hårdt pressede og dagligt dødstruede mod til at gå ud ad den grønne port og møde Taleban.

Jeg omtalte bogen i Tidehverv april 2010 og vil være ubeskeden nok til at citere mig selv:

”Det er det bedste og egentlige i dansk kultur og lad mig bare sig dansk kristendom, der taler her. I en sådan tale, en sådan prædiken er der kraft og kerne. I de soldater, der hører og lever på disse ord, er der ånd og indhold. Dansk kultur. Kristendom og danskhed. Her lever og ånder det egentlige og bedste i det, der er vort folks sande indhold og grundlag.”

Søren Krarup er tidligere sognepræst, tidligere medlem af Folketinget (DF) og redaktør af tidsskriftet Tidehverv
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Krarups sædvanlige misbrug

torben jensen, publiceret d.19/01 10:39 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Søren Krarup: Hvor fejt kan en dansk biskop tillade sig at optræde?
Det er ikke let at se forskel på Søren Krarups tilgang til dette og teksten på Hitlers soldaters udstyr "Gott mit uns".
Gud holder med ene part i en krig, tror Krarup. Han går vel også ind for at sætte små kors på kampvognene og våbnene og granaterne, så fjenden rigtig kan se, hvilken magt der knuser dem. Krarup sammenblander som sædvanligt sin egen nationalisme og politiske dagsorden med evangeliet. Ham om det, men det er trist, hvis nogen tror, at netop han formår at skelne ordentligt mellem kristendom og politik.
Del Link

Søren Krarup: Hvor fejt kan en dansk biskop tillade sig at optræde?

Keld Jensen, publiceret d.19/01 11:17 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Søren Krarup: Hvor fejt kan en dansk biskop tillade sig at optræde?
Som jeg har forstået jesus´ evangeliske budskab, så er det freden og altså ikke krigen, han opfordre os til at vinde.

Matt 5:
v9 Salige er de, som stifter fred,
for de skal kaldes Guds børn.

Men Krarup prædiker det stik modsatte... var det ikke snart på tide, at han omvender sig ?
Del Link

Sv. Krarups sædvanlige misbrug

Michael, publiceret d.19/01 13:34 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Søren Krarup: Hvor fejt kan en dansk biskop tillade sig at optræde?
Så skal den ærværdige Torben Jensen lige bruge associationstricket til at gøre Søren Krarup til nazist. Den holder ikke en meter TJ, ikke engang dine egne forudsætninger holder. Prøv at tjekke "gott mit uns" på wiki. Tysk historie er meget andet end nazister.
Del Link

Kære Søren Krarup

Niels, publiceret d.19/01 13:35 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Søren Krarup: Hvor fejt kan en dansk biskop tillade sig at optræde?
Vi har efter mange år vænnet os til din skarpe pen. Vi har vænnet os til at du i mangel på konsistens i din argumentation hæver din egen moralitet op, og gør den til højeste dom. Vi har vænnet os til at du får spalteplads i danske aviser ved at angribe, latterligøre og forsøge at udstille, dem der ikke er lige så begavede som dig eller dem, der tillader sig at mene noget andet. Vi har vænnet os til at du gang på gang udstiller din egen arrogance. Tiden er for længst løbet fra debattører, der ikke kan gå i dialog med sine modstandere, men det er jo heller ikke dialogen du ønsker. Dialog forudsætter en oprigtig interesse i at forstå et andet menneske, og et ydmygt forsøg på selv at blive forstået. Men dette betyder intet for dig. Du lever af at formulere intrigante kommentarer ved din PC, og det vil jeg respektere din ret til, men jeg synes ikke at du hører hjemme i debatsektionener i danske medier. Slet og ret fordi du ikke kan og vil debattere. Demagogen elsker alene at høre sig selv.

Med venlig hilsen
Niels Bach, Aars
Del Link

Hvad for en krig?

Karenerfaren, publiceret d.19/01 13:37 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Søren Krarup: Hvor fejt kan en dansk biskop tillade sig at optræde?
Keld Jensen skrev:
Som jeg har forstået jesus´ evangeliske budskab, så er det freden og altså ikke krigen, han...


Hvad er det for en opgave, de danske soldater, efter den valgte regerings ønske i Afganistan, på mandat fra FN og efter folketingets beslutning, er sendt ud for at varetage??

At beskytte den spinkle infrastruktur mod talebans (selvmords)angreb, at prøve at gøre rum for en civil udvikling på trods af taleban ønsker usikkerhed, give pigerne en chance for at komme i skole, dæmme op for terror-træningen o.s.v. Krig??
Lyder mere som en politiopgave.
Må en politienhed ikke ønske sig at sejre over mafiaens metoder??

Hvad er idéen i at hænge præstens arbejde ud, et par år efter den meget omtalte hændelse, som for længst har fået en besindig behandling af biskopperne?
Er det niveauet i den nye værdikamp?

PS - Fred er et smukt ord. I denne sammenhæng, mener vi så fred til i Afganistan at opretholde verdens højeste mødre- og vist næsthøjeste børnedødelighed. Fred til opiumsdyrkning (ofte p.g.a. krigsherrenes tvang) o.s.v.?
At stifte fred, kan det ikke være at fremme retfærdighed?
Del Link

Sv. Hvad for en krig?

Keld Jensen, publiceret d.19/01 14:18 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Søren Krarup: Hvor fejt kan en dansk biskop tillade sig at optræde?
Karenerfaren skrev:
At stifte fred, kan det ikke være at fremme retfærdighed?


Nej, det skal der kærlighed til for.. Retfærdigheden er kærlighedsudslettende og dødbringende. Det var f.eks retfærdigheden selv, altså Gud "Herren", der adskilte Adam og Eva:

Gospel of Philip:
When Eve was still with Adam, death did not exist. When she was separated from him, death came into being. If he enters again and attains his former self, death will be no more.

De retfærdiges kamp mod ondskaben skaber krig ikke fred:

"the creation is not due to a god who corrupts but to one who is just and hates evil" (Letter to Flora 3:6).

http://www.gnosis.org/library/valentinus/Demiurge.htm

Fred til opiumsdyrkning


Ja, det var der jo ikke før Nato angreb, det ville taliban jo ikke tillade. Men nu er der rigtigt kommet gang i produktionen igen.
Del Link

Krig eller Kærlighed ?

Keld Jensen, publiceret d.19/01 15:31 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Søren Krarup: Hvor fejt kan en dansk biskop tillade sig at optræde?
En Gom uden en Brud er som et sværd uden en skede..

Matt 26: v52 Da sagde Jesus til ham: »Stik dit sværd i skeden! For alle, der griber til sværd, skal falde for sværd.

http://www.anthropos-ecclesia.org/

En dødbringende retfærdig straffedomstol er det omvendte af en Livsgivende Kærlig Bryllupsfest

Omvend eder retfærdige krigere.

Jeg tror ikke på, at jeg kan få job som feltpræst...
Del Link

Pastor Krarup igen igen..

Slettet bruger, publiceret d.19/01 19:40 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Søren Krarup: Hvor fejt kan en dansk biskop tillade sig at optræde?
Jeg er så træt af denne persons fuldstændige tåbelige synspunkter herunder racistiske synspunkter der slet ikke i min verden harmonerer med det at være kristen og for den sags skyld heller ikke præst i den danske folkekirke.. Du er en demagog med det værste sorte menneskesyn.... ussel i bund og grund..
Jeg har taget 6 ture ud i verden med forsvaret.. 6 lange ture.. jeg syntes simpelthen det grænser til det usmagelige når man ser præster stå og skabe sig ved porten...og jeg ville stoppe enhver form for patruljevirksomhed hvis jeg skulle have en præst med som fyld i patruljen..(ringe uddannelse og til fare for patruljens opgaveløsning) Præsten er ok... hold jer til opgaven..yd den støtte i kan og lad så være med at fylde avisernes forside med jeres små heltegerninger..men i sig selv fantastisk præsten overhovedet kom væk fra stabsgangen og ned til de rigtige soldater..bliv ved med det.. men hold jer på måtten og ikke mindst..lev op til etik og konventionerne...på forhånd tak..
Del Link

Yazoo - Unmarked

Slettet bruger, publiceret d.19/01 20:43 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Søren Krarup: Hvor fejt kan en dansk biskop tillade sig at optræde?
http://www.youtube.com/watch?v=jOhJIMnAmH0&feature=related
Del Link

Vanhelligelse af velsignelsen

Bent Christensen, publiceret d.19/01 22:14 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Søren Krarup: Hvor fejt kan en dansk biskop tillade sig at optræde?
Kære Søren Krarup! Her er vi altså virkelig uenige. Jeg er selv gammel feltpræst - sluttede dog min tjeneste på Cypern i vinterhalvåret 1976/77. Og fra 1964-1972 var jeg sprogofficer, efter oktober 1964 dog kun med nogle ugers indkaldelse om året, og det samme som feltpræst og sognepræst, bortset fra Cypern-tjenesten. Så samtidig med, at jeg står ret og gør honnør for de kammerater, der er i krig, fordi de oplever og klarer noget, jeg ikke har oplevet, kan jeg i hvert fald sige, at jeg har tænkt over disse ting, siden jeg i gymnasietiden skulle afgøre, om jeg ville være soldat eller militærnægter. - Der er to sager. Den ene drejer sig om overtrædelse af Genevekonventionens bestemmelser om nonkombattanter (sanitetspersonel og gejstligt personel). Den anden - og teologisk set langt værre - er den vanhelligelse af den aronitiske velsignelse, som den direkte sammenkædning med V-tegn og korsridder-slag er. I en mail til Københavns biskop, som jo er tilsynsmand for den militærgejstlige tjeneste, har jeg bl.a. skrevet: "Som det fremgår af vedhæftede, kan jeg ikke vide, hvad jeg selv ville kunne fristes til. Men det er ikke det afgørende. Vi andre, og jo først og fremmest du i din egenskab af tilsynsmand for den militære gejstlighed, må sørge for, at man i både den ene og den anden henseende holder sin sti ren.". - I øvrigt henviser jeg til min gamle artikel om sagen i Dansk Kirketidende. "Som i kold krig, så også i varm krig". . Dansk Kirketidende 11/2010. - Artiklen kan også læses på min hjemmeside www.bentchristensen.dk, undersiden "Kirke og teologi". - Med venlig hilsen, din partifælle Bent Christensen
Del Link
Mere:   1 | 2   Næste


flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​