Søren Kronholm |
19. januar 2012
Med sit frivillige arbejde for organisationen Plan Danmark gør Lene Rohde en forskel for udsatte piger rundt om i verden. I morgen fylder hun 50 år i 5.900 meters højde
Kreativ direktør Per Djervig-Chamby fra marketingsvirksomheden Sepia, som tydeligvis kender Lene Rohde godt, giver fødselaren blandt andet disse ord med på vejen: ”Der er en filterløs, spontan mundtlighed dybt forankret i Lene Rohde. Hun taler. Hele tiden.
For Lene har et sindelag, som folkeskolelærere og pædagoger formentlig vil dianogstisere som ADHD. Men Lene er bare engageret nysgerrig, så simpel er den diagnose.”
LÆS OGSÅ: Kristen bjerbestigning skal sætte fokus på kvindehandelNår Lene Rohde den 20. januar ved solopgang står på toppen af Kilimanjaro i minus 20 grader, er det ikke for at realisere sig selv på sin 50-års fødselsdag, at finde den navlebeskuende sandhed om livets store spørgsmål i det fattige Afrika eller dyrke afvigende yoga tættere på Ham i himlen. Så er det for at gøre opmærksom på alle de udsatte piger i verden, der sjældent når til tops her i livet – eller lever længe nok til at runde de 50.
Målet har været at skabe opmærksomhed omkring Plans Pigefond og samle 50.000 kroner ind til et skoleprojekt i Bondo i Kenya, hvor Lene Rohde er PlanFadder for to børn. Inden Kilimanjaro skal besejres, går turen netop til børnene i Bondo og til et af de skoleprojekter for piger, som indsamlingen støtter.
Ved at sms’e ordet ”pige” til indsamlingen bidrager man med 150 kroner, og som en sjov og markedsføringsmæssig god idé er det besluttet, at bidragsydernes navne sættes på hendes fødselsdagsflag 5.895 meter oppe på toppen af Afrikas højeste bjerg. Så kan man hjemme i sofaen med mobiltelefonen på en måde også være med deroppe. Allerede inden jul var der indsamlet 51.000 kroner
Til at skaffe mad på bordet for Lene Rohde selv er computertastaturet hendes redskab. I november sidste år fejrede hun således 25-års-jubilæum som selvstændig tekstforfatter. Hun har lagt ord til det meste, ikke mindst de mange prisbelønnede såkaldte direct mail-kampagner, der i 2006 gav hende den endelige anerkendelse som ”Årets Tekstforfatter”. Desuden tilbyder hun også at lære andre at skrive for eksempel salgsbreve og pressemeddelelser.
Lene Rohde arbejder i det indre København.