Forestil Dem denne situation: De sidder i bussen, trafikken er tæt, og bussen kommer kun langsomt frem. De er efterhånden helt sikker på, at De kommer for sent på arbejde eller til den aftale, De har.
Så finder De den bærbare musikafspiller frem, vælger musik og sætter propperne i ørerne.
”Musikken i mp3-afspilleren kan forvandle en stresset situation til en hyggelig oplevelse. Musikken ændrer ikke ved situationen, men den er med til at ændre på oplevelsen af situationen,” siger Marie Strand Skånland fra Center for Musik og Sundhed ved Norges Musikhøjskole til det norske forskningssite forskning.no.
Hun har forsket i, hvordan de bærbare musikanlæg kan bruges til selvregulering i hverdagen.
I undersøgelsen skriver hun, at selvom musik hørt gennem hovedtelefoner kan have negative følger såsom høreskader, at man er uopmærksom i trafikken og kan blive isoleret socialt set, så har de små propper med musik i også positive egenskaber.
Marie Strand Skånlands projekt har titlen ”En teknologi af velvære. En kvalitativ undersøgelse af brugen af mp3-afspillere som et medium for musikalsk egenomsorg.”
I arbejdet med sin afhandling viser hun, at musik er effektivt som en ressource til egenomsorg i dagdagen.
Marie Strand Skånland skriver, at musikken kan bruges i selvregulering til mange forskellige ting: til at dæmpe stress, til at få kroppen i gang, få motivation til at gøre noget, til at blive i bedre humør, eller til at få en aggression ud.
Forskeren har interviewet 12 personer mellem 18 og 44 år, og hun er kommet frem til, at det, at de kan vælge musikken selv, er ekstremt vigtigt, fordi musikken helst skal passe til den enkeltes behov.
”Stemninger står centralt. Fordelen ved en mp3-afspiller er, at udvalget af musik er så stort på den, og derfor kan man vælge lige akkurat den musik, som er den rigtige i øjeblikket.
”De personer, som jeg har interviewet, er meget bevidste om, hvad der føles rigtigt at spille, og hvad der stemmer overens med stemningen i øjeblikket. Nogle gange vil de høre musik, som holder dem i det humør, som de i forvejen er i. Andre gange vil de hellere spille noget musik, som får dem ud af en stemning.
madsen@k.dk