Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Kig indenfor i Kirkeministeriet: Sareen fylder rummene med neon og kunstigt bål til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kig indenfor i Kirkeministeriet: Sareen fylder rummene med neon og kunstigt bål

1 / 13

Manu Sareen (R) står foran sit skrivebord i Kirke- og Ligestillingsministeriet, hvor han har ryddet godt ud i de tidligere kirkeministres møbler og kunstværker. Nu skal ministeriet være lyst, indbydende og rart, forklarer ministeren. Og kunsten skal være pæn.

- Søren Staal

Emneord for denne artikel

kirkeministeriet | indretning | Manu Sareen | kunst | stil | neon
flexblock
5 debatindlæg Hold mig opdateret

BILLEDSERIE Kunst skal være pænt. Og indretningen skal være rar. Manu Sareen har ryddet ud i Kirkeministeriets møbler og malerier. Han var træt af at arbejde i konstant novemberstemning

”Nu har jeg været rundt og set de andre ministres kontorer. Og de er top-fede i forhold til mit.”

Manu Sareen (R) var ikke rigtig tilfreds med omgivelserne, da han overtog Kirkeministeriet fra Per Stig Møller (K) i oktober 2011.

”Selv min departementschefs kontor er federe end mit.” Sådan lød det, da DR sendte dokumentaren ”Tro, håb og homovielser” i begyndelsen af januar om Manu Sareens første tid som kirkeminister.

SE DOKUMENTAR: Tro, håb og homovielser

Annonce
Lige så imponeret han var over at tiltræde sin nye stilling som minister, lige så uimponeret var han over de tidligere kirkeministres æstetiske aftryk på ministeriet. Billederne over skrivebordet, møblerne i krogene og farverne på væggene. Det faldt ikke i den radikale Sareens smag.

Manu Sareen er derfor gået i gang med en større overhaling af ministeriets lokaler på Frederiksholms Kanal tæt ved Christiansborg.

Kristeligt Dagblad har aflagt ham et besøg for at se, hvilken stil der bliver lagt for dagen i det nye Kirke- og Ligestillingsministerium.

PORTRÆT AF SAREEN: Fra rodløs til regeringsmedlem

”Det er svært at forestille sig, hvor trist her var før,” siger Manu Sareen og sætter sig til rette i en lysebrun Wegner-stol ved det aflange mødebord midt i det højloftede kontor. Gamle sirlige paneler strækker sig helt op til loftet, hvor en pompøs krystallysekrone troner højt over ministeren.

”Forestil dig en grå regnvejrsdag i november sidst på eftermiddagen. Du har gået gennem byen i flere timer. Og du bliver ved med at gå og gå. Det hele bliver mere og mere gråt. Det var den stemning, man kom i, når man kom ind på mit kontor,” forklarer Manu Sareen og tilføjer: ”Vi kaldte det novemberværelset.”

Han peger op mod væggen bag sit skrivebord.

”Der hang et utrolig dunkelt billede. Det var så mørkt, at man næsten ikke kunne se, hvad der foregik på billedet,” siger han og peger videre rundt i lokalet og forklarer, hvordan det var fyldt op med dunkle møbler. Væggene havde fået en gulbrun farve af tidligere kirkeministres hang til at blande de tunge tanker med tobak.

Ministeriets mistrøstige stil hænger ifølge Manu Sareen sammen med, at de tidligere kirkeministre primært har holdt til i deres andre ministerier. Manu Sareen er den første minister i mange år, der bruger kontoret på fuld tid.

Nu har han med hjælp fra sin kone Anya Degn Sareen taget fat på at friske lokalerne op. I første omgang er en masse møbler røget ud, og væggene er blevet hvide. Et enkelt, hvidt skrivebord, et mødebord med lysebrune træstole og en halvtom, hvid reol udgør nu det enkle møblement på det velvoksne kontor.

”Hele tanken bag indretning er meget enkel. Her skal være rart at være, og her skal være lyst. Før var det et november-værelse. Nu er det blevet et juni-værelse, og når jeg er helt færdig, skulle det gerne være et rent juli-kontor,” siger Manu Sareen.

Et stort maleri med markante lilla og røde farver af kunstneren Kaspar Bonnén pryder væggen bag hans skrivebord.

Hvorfor har du valgt netop det billede?

”Jeg synes, det er pænt,” lyder den enkle forklaring fra ministeren.

I et indhak i væggen, hvor der før stod et bornholmerur, ligger der nu en bunke pindebrænde og gløder. Det ser det i hvert fald ud til. Bålet er lavet er porcelæn og er et kunstværk skabt af Maria Lenskjold.

Kunstværket er så livagtigt, at Manu Sareen i starten måtte sætte en seddel på det for at undgå, at rengøringsfolkene skulle feje det sammen.

"Der kommer rigtig mange mennesker ind på mit kontor. Bålet på gulvet får lige folk til stoppe og alle skal over og mærke på det. På den måde fungerer det rigtig godt som en icebreaker," forklarer han.

I DR’s dokumentar kunne seerne se Manu Sareen stå foran en pult med et gammelt B&O-anlæg og rode i Per Stig Møllers CD’er, mens klassisk kormusik strømmede ud af højtalerne. Nu er anlægget væk. I stedet ligger der en lille iPod og et par snoede øretelefoner på skrivebordet.

”Jeg ejer jo ikke en eneste CD. Alt ligger digitalt,” siger han.

Musikken i ministeriet har også fået en anden tone.

”I øjeblikket ligger George Michael forrest på min playliste. Under løbeturen i morges hørte jeg Wham. Sagen er, at min musikstil ikke rigtig har udviklet sig siden 80’erne,” siger han med et let grin. Det sker dog også, at klassisk musik sniger sig forrest på iPod'en. For eksempel er Manu Sareens børnebøger skrevet til tonerne af Mozart.

Efter det gamle stereoanlæg er røget ud, savner han dog at have en højtaler i rummet.

”Måske skulle vi tage ud og købe en dock (højtaler til iPod. red.) til iPod’en i dag?" siger han og kigger spørgende over på sin pressekoordinator.

”Det tror jeg sgu', vi gør,” slår han fast og skynder sig at understrege, at det selvfølgelig er for hans egne penge.

Et andet af de rum, der for alvor har lagt vægge til ministerens indretningstrang, er receptionen. Mellem receptionen og ministerkontoret går en smal gang, hvor væggen er plastret til med sort-hvide portrætter af de tidligere kirkeministre.

”Elefantkirkegården,” bemærker Manu Sareen, mens han passerer de alvorsfulde ansigter. Han får dog først selv lov til at blive en del af selskabet på væggen med Per Stig Møller, Tove Fergo og andre tidligere ministre, når hans tid på posten er forbi.

Tidligere var noget af det første, man blev mødt af i ministeriets reception, et stort, mørkt maleri, forklarer Manu Sareen:

”Forestil dig et billede, der er en blanding af Skriget (af Edvard Munch, red.) og sort. Det var meget voldsomt.”

Nu er væggene i receptionen dækket af 12 blå, indrammede billeder med store sølvgrå bogstaver af kunstneren af Kirstine Roepstorff. I hver sin ende af lokalet lyser to neonskilte. Det ene forestiller et par foldede hænder. Det andet er en farvestrålende regnbue.

Hvorfor har du valgt netop disse kunstværker?

"Fordi jeg synes, de er pæne," lyder den ligefremme forklaring igen.

Du har fyldt dit ministerium op med en del ny kunst. Er der noget særligt, du gerne vil have, at de nye kunstværker i ministeriet skal udtrykke?


”Jeg er klar over, at Kristeligt Dagblad er meget glad for at fortolke ting og få alt muligt til at betyde noget. Men nogle gange er tingene altså bare det, de er. Og jeg har valgt tingene, fordi de er pæne. Og fordi de gør det rart at være her. Længere er den ikke,” siger Manu Sareen og understreger, at det er vigtigt, at receptionen giver et positivt og opløftende indtryk. Det er det første rum, gæsterne møder, og det er her, man sidder og venter på ministeren.

“Jeg kan især godt lide den lysende regnbue. Det er det gamle kristne symbol på Guds pagt mellem menneskerne. Jeg elsker regnbuer. Det har jeg altid gjort. Og så er der noget specielt med det lysende neon,” forklare Manu Sareen.

Ministeren mangler stadig at få et par billeder op på væggene, inden indretningsarbejdet er færdigt. Derudover skal ministeriet have et nyt logo, efter det er blevet lagt sammen med Ligestillingsministeriet.

”Jeg skal også have en ny kontorstol. Der er store huller på den gamle,” siger Manu Sareen.

Ifølge ministeren er kunstværkerne finansieret af den Hielmstierne-Rosencroneske Stiftelse, der har stillet 285.000 kroner til rådighed.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3 | 4 | 5

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Neon-hænderne er ikke foldede

Bjørn, publiceret d.27/01 16:54 (for 26 dage siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kig indenfor i Kirkeministeriet: Sareen fylder rummene med neon og kunstigt bål
Under neon-hænderne på billede nr. 9/13 står der
Et par foldede hænder i bøjet neon lyser op i receptionen

Kunsteren bag de krøllede neon-rør har vist aldrig været i kirke og set et par foldede hænder. - Neon-skulpturen ligner til forveksling de åbne hænder, som muslimer viser under visse bønner.

Er det udtryk for Manu Sareen's ønske om ligestilling mellem religioner i Danmark?
Del Link

Neon-hænderne er ikke foldede

E., publiceret d.27/01 18:03 (for 26 dage siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kig indenfor i Kirkeministeriet: Sareen fylder rummene med neon og kunstigt bål
Ja, nogen går jo meget mere op i det ydre
end i det indre...............!
Del Link

Neon-hænderne er ikke foldede

Daniel Henoch Pedersen, publiceret d.27/01 19:29 (for 26 dage siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kig indenfor i Kirkeministeriet: Sareen fylder rummene med neon og kunstigt bål
Foldede hænder er ikke nævnt i Bibelen én eneste gang. Åbnede løftede hænder er derimod nævnt et utal af gange i forbindelse med bøn f.eks. 1. Tim 2,8. Det er bl.a. derfor langt ude påstå, at de åbnede hænder skulle være mindre kristne end foldede hænder - og jeg har ikke noget imod, at man beder med foldede hænder.
Del Link

En despot, en mørk pave, en anti-krists banemand

J, publiceret d.28/01 12:34 (for 25 dage siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kig indenfor i Kirkeministeriet: Sareen fylder rummene med neon og kunstigt bål
Gad vide hvilke uvurderlige kulturskatte og antikkviteter, der er røget ud til fordel for neonskilte og abstrakt absurd pangfarvet 'kunst'?

Det er en antidansk regering, der har gjort Kirkeministeriet, til en sjælelig kebabforretning, der skal spise befolkningen af med usunde unaturlige fastfood junk, i et despotisk system, der hader alt autentisk, traditionelt, gudsfrygtende, ærligt og æreværdigt.

Anti-danskeheden kender ingen grænser. Med en så nedværdigende holdning til danmark og dansk kulturarv, er banen sat, for det endelige opgør med gode kristne mennesker og deres ære.

En kikreminister der bander og svovler, og som ikke har respekt for dem der gik før ham selv, men ser dem som døde elefanter, der skal begraves af et tykt lag modernistisk multikulti lort.

Danmarks frafald er komplet. Med disse despoter og antikristne kræfter ved magten, kan der ikke gå lang tid inden antikrist selv, viser sig i blandt dem.

Giv os en hyrde, der ikke er bange for åbenbaringerne, giv os en hyrde der ikke finder sig i regeringens djævelskab, giv os en hyrde, der tør sige den herskende antikulturelle og anti-danske dagsorden i mod. Giv os, vores helligånd, styrken til at samle.

Giv os styrken, til at gå igennem denne endernes tid af åndeligt, moralsk, æstetisk og folkeligt forfald.
Del Link

Sv. En despot, en mørk pave, en anti-krists banemand

Astor, publiceret d.28/01 12:46 (for 25 dage siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kig indenfor i Kirkeministeriet: Sareen fylder rummene med neon og kunstigt bål
J skrev:
Gad vide hvilke uvurderlige kulturskatte og antikkviteter, der er røget ud til fordel for...



Ikke om jeg forstår hvordan en minister, der klæder sit ministerium med DANSK kunst og DANSK design i lange baner fortjener at blive kaldt "anti-dansk", "multi-kulti" og påstås have en "nedværdigende holdning til danmark og dansk kulturarv".
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
flexblock
splitblock
Er det i orden, at Flygtningenævnet opfordrer afviste asylsøgere til at skjule deres kristne tro ved tilbagevenden til hjemlandet?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock