(Fortsat fra del 1) Programmets studievært har dog lidt af realitetssansen i beholdt:
"Det faktum at så mange Jøder døde i Treblinka, og at der ikke findes fysiske beviser (..)"
I udsendelsen medvirker som "vidne" desuden den forhenværende jødiske partisan Yitzhak Arad. En mand der blandt andet har påstået at tyskerne lagde fede kvinder nederst, derefter de lidt mindre fede og de magre ovenpå. Dette skulle resultere i at ligene næsten kunne brænde af sig selv efter de var blevet antændt med diesel eller benzin. Hele hans beskrivelse af disse seancer er komplet utroværdig:
"De friske kroppe brændte ikke så godt som dem der blev fjernet fra hullerne (ditches / grave), og skulle oversprøjtes med brændstof før de ville brænde". "Blodet fra en kvart million mennesker begyndte at flamme op, og brændte i en nat og en dag." Hele kampadministrationen kom for at kigge på miraklet, og stirrede med tilfredsstillelse på infernoet. Blodet kom op til overfladen, og begyndte at brænde, som om det var brændstof".
Igen en historie der ikke tager hensyn til fysikkens love, os som enhver med et rudimentært kendskab til afbrænding og bål, vil forkaste som det skinbarlige nonsens. Lige som Caroline Sturdy Colls konklusioner om at manglende plantevækst visse steder er et indicium for at der er grave der. De fleste med lidt forstand på sådan noget, vil vide at planter netop elsker at vokse på jord der indeholder aske og knogler mm.
Programmets ophavsmænd føler sig ikke en gang for gode til ikke at viderebringe en fantastisk historie fra Chil Rajchman, om ild fra en krematorieovn (der åbenbart kunne flyttes rund med efter behov!), der antændte blodet af "måske en kvart million Jøder", der stadigvæk lå i den nu åbnede massegrav, så der gik ild i den.
Er programmets ophavsmænd måske nogle fæle skabsrevisionister der vil udstille vidnernes utroværdighed? Hvem ved sin fulde fem ville dog komme med disse historier, når det nu gælder om at bevise at det såkaldte "holocaust" (brændoffer) foregik på nøjagtigt den måde man kan opleve det via de kendte fantasihistorier fra Hollywoodfilm, Elie Wiesel, Irene Zissblatt, Hermann Rosenblat, og resten af den lange liste af diskrediterede "vidner", der også gerne ville have del i lidt af de penge som holocaustindustrien genererer.
Det er ikke mere end nogle få dage siden at Mieczyslaw Bojko en polsk historiker, blev afsløret i at lyve om et stort antal SS-dokumenter fra Auschwitz som han påstod at have fået fingrene i.
Vi må straks kræve en stor intensiv forensisk undersøgelse under et uvildigt tilsyn, så revisionisternes påstande angående denne lejr enten kan manes i jorden én gang for alle, eller også må man indrømme at revisionisterne havde ret alligevel.
Man kan med rette spørge, hvorfor sådanne undersøgelser ikke er foretaget tidligere. Og det mest sandsynlige svar er, at det har man ikke, netop fordi man ikke var sikker på at man ville finde de resultater som man så desperat ønsker og behøver.
BBC udsendelsen med Caroline Sturdy Colls kan downloades her:
http://tinyurl.com/75vbspn (28 minutter / 12 MB mp3)