Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Kriseramte social-demokrater klar med ny formand til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kriseramte social-demokrater klar med ny formand

Formanden for det svenske metalarbejderforbund, Stefan Löfven, bliver ny formand for de svenske socialdemokrater. Det siger ledende partimedlemmere.

- Yvonne ÅSell/ Scanpix /Scanpix

Emneord for denne artikel

Sverige | socialdemokrater | Stefan Löfven
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Metalformanden Stefan Löfven ventes at blive ny formand for Sveriges kriseramte socialdemokrater

De svenske socialdemokraters forretningsudvalg pegede i går på Stefan Löfven, formand for det svenske metalarbejderforbund, som ny formand for det kriseramte parti.

Beslutningen skal bekræftes på et møde i Socialdemokraternes hovedbestyrelse i dag.

LÆS OGSÅ: Socialdemokrater i eksistenskrise

Löfven afløser Håkan Juholt, der trådte tilbage i weekenden.

Annonce
”Han var svær at overtale. Men det er et rigtigt godt valg. Stefan Löfven kan samle partiet, for han har et godt omdømme,” siger Leif Pagrotsky, der sidder i forretningsudvalget.

Stefan Löfven er 54 år og uddannet svejser. Han blev fagligt aktiv i begyndelsen af 1980’erne, og han har siden varetaget flere poster i metalarbejderforbundet IF Metall, inden han blev forbundsformand i 2005.

Det er første gang, de svenske Socialdemokrater henter en formand inden for fagbevægelsens rækker.

Löfven sidder ikke i den svenske Rigsdag. Derfor ventes det, at partiet udpeger det mangeårige rigsdagsmedlem Sven-Erik Österberg til leder for socialdemokraternes rigsdagsgruppe.

Löfven og Österberg skal fremover udgøre Socialdemokraternes ny lederduo, siger kilder i partiets forretningsudvalg, der traf beslutningen om det nye lederskab. Den magtfulde partisekretær, Carin Jämtin, fortsætter på posten, og der bliver dermed tale om et ledertriumvirat.

Stefan Löfven er kendt for at være lavmælt og velovervejet, når han udtaler sig. Han har hidtil holdt sig uden for de fløjkampe mellem fornyere og traditionalister, der har præget de svenske socialdemokrater de seneste år.

Socialdemokraterne i Sverige er i dyb krise. Ved det seneste Rigsdagsvalg i 2010 fik partiet kun omkring 30 procent af stemmerne. Det laveste i 80 år. I dag er partiets støtte faldet til 25 procent. /ritzau/TT

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​