Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Iran vil lukke for al olie til EU til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Iran vil lukke for al olie til EU

Kommenter Hold mig opdateret

IAEA-inspektører er atter i Iran for at se om, der er basis for forhandling om atomprogram

Europæiske olieselskaber, som har olie til gode hos Iran, kan tabe det, hvis Teheran indfører et forbud mod eksport af råolie til EU i næste uge, siger lederen af Irans statslige olieselskab.

- I det store og hele vil det blive europæiske selskaber, som kommer til at lide under EU's beslutning om forbyde import af olie fra Iran mandag, siger Ahmad Qalebani, som er direktør for Det Nationale Iranske Olieselskab til nyhedsbureauet Isna.

De iranske reaktioner kommer efter EU's importforbud, som skal få Iran til at rette ind i forhold til landets omstridte atomprogram. Det iranske parlament skal søndag debattere et lovforslag om, der inden for få dage vil kunne stoppe olieforsyninger til EU som modtræk mod EU-sanktioner.

Inspektører fra FN's Internationale Atomenergiagentur, IAEA, rejste lørdag til Iran for at forsøge at kaste lys over striden, men mange vestlige diplomater siger, at iranernes tilbud om drøftelser kun er endnu en forhalingsmanøvre, og de finder det usandsynligt, at Teheran vil komme IAEA helt konkret i møde.

Annonce
Kravene til Iran er begrænsede indrømmelser og gennemsigtighed.

IAEA sagde tidligere i denne måned, at Iran er i gang med at berige uran på atomanlægget Fordow.

- Vi kan bekræfte, at Iran har påbegyndt produktion af berigelse af uran op til 20 procent, sagde Gill Tudor, IAEA-talskvinde.

Meldingerne om Irans atomare ambitioner er med til at øge spændingerne mellem den islamiske stat og Vesten.

USA og dets allierede mistænker Iran for at være i færd med at konstruere bomber, mens styret i Teheran insisterer på, at atomprogrammet kun har til formål at producere elektricitet.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​