Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Feltpræster hjælper alle trosretninger til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Feltpræster hjælper alle trosretninger

Feltpræsterne kan formidle kontakt til romerskkatolske feltpræster og feltimamer.

Emneord for denne artikel

soldater | katolsk | feltpræster | trossamfund
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Feltpræster for alle soldater. De formidler kontakt til gejstlige fra andre trossamfund

Jørn Arpe Munksgaard spørger i et læserbrev den 28. januar, hvad man som dansk katolsk soldat gør, hvis man ønsker gejstlig betjening og hjælp, når man er udsendt.

LÆS OGSÅ: Kaptajn: Feltpræster bruger ofte våben

Jævnfør bestemmelserne for den kirkelige betjening af forsvaret har feltpræsten fra folkekirken også ansvaret for det personel, der bekender sig til andre trossamfund. Som udgangspunkt gennemføres det ved formidling af kontakt til det pågældende trossamfund. Feltpræsterne er behjælpelige med at etablere og formidle denne kontakt. I nødstilfælde kan feltpræsterne selv yde de pågældende gejstlig betjening i det omfang, det ønskes og kan accepteres af disse.

I de missioner, som danske soldater i nyere tid har været indsat i, er det ikke min opfattelse, at det har været et problem. Slet ikke hvad angår formidling til den romerskkatolske kirke, hvor vi har mange gode kolleger fra andre nationer, som vi ofte mødes med.

Annonce
Da jeg eksempelvis i 2004 var udsendt til Kabul, kunne jeg blandt andet henvise til den tyske, den italienske, den spanske og flere canadiske romerskkatolske feltpræster.

De gange jeg har været i Helmand, har vi også haft et fortræffeligt samarbejde med de andre nationers feltpræster, der holder til i Camp Bastion. Her er der fortrinsvis britiske og amerikanske feltpræster, hvor både briterne og amerikanerne har romerskkatolske feltpræster. Det amerikanske feltpræstekorps repræsenterer i det hele taget en større palet af trossamfund og har også feltimamer.

Der har på mine missioner til Afghanistan været soldater, der har tilhørt den romerskkatolske kirke, været muslimer og folk, der fra en helt tredje trosretning. Det er ikke mit indtryk, at de har følt, at de ikke har modtaget den hjælp og støtte, som de gerne ville have af mig.

Og jeg håber da slet ikke, at de skulle have følt sig diskriminerede. Her er der vigtigere ting på spil end internt at kriges over vores religiøse forskelligheder.

Thomas H. Beck er hærprovst og sognepræst ved Kastelskirken i København

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​