Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Et flertal for en Syrien-resolution synes at tegne sig til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Et flertal for en Syrien-resolution synes at tegne sig

Mindst 10 lande i Sikkerhedsrådet vil stemme for resolution, der støtter arabisk Syrien-plan, siger diplomat.

- YOUSSEF BADAWI/Scanpix Denmark

Emneord for denne artikel

FN | FNs Sikkerhedsråd | Syrien | resolution | Den Arabiske Liga
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Mindst 10 lande i Sikkerhedsrådet vil stemme for resolution, der støtter arabisk Syrien-plan, siger diplomat

Et resolutionsforslag til støtte for en plan fra Den Arabiske Liga, som opfordrer til en magtoverdragelse i Syrien, har opbakning fra mindst 10 af de 15 medlemslande i FN’s Sikkerhedsråd, sagde en fransk diplomatkilde i går.

”Vi har et flertal i FN’s Sikkerhedsråd. Vi er allerede 10, måske flere,” sagde kilden.

LÆS OGSÅ: Derfor holder Rusland hånden over Syrien

Den plan, som Den Arabiske Liga har fremlagt, skal stoppe blodsudgydelserne i Syrien og indebærer, at præsident Bashar al-Assad skal overdrage magten til sin vicepræsident, inden forhandlinger kan gå i gang.

Annonce
Forslaget er blevet mødt med en nedadvendt tommelfinger fra styret i Damaskus.

De fortsatte uroligheder i Syrien skal alene i søndags have kostet 80 mennesker livet, og i går meldte aktivister i landet om mindst 29 dræbte.

Den Arabiske Liga har trukket sine observatører ud af landet på grund af volden, og det har skabt øget bekymring i det internationale samfund.

I mandags var den britiske udenrigsminister, William Hague, og hans franske kollega, Alain Juppé, på vej til FN’s hovedkvarter i New York for at støtte det arabiske resolutionsforslag.

”Det internationale samfund har gentagne gange opfordret præsident Assad til at stoppe drabene og undertrykkelsen af civilbefolkningen,” lød det i går i en meddelelse fra det britiske udenrigsministerium.

”Han har valgt at ignorere disse opfordringer. Som resultat er der stigende enighed om, at verden må råbe op på det syriske folks vegne.”

Det kræver mindst ni stemmer for at vedtage en resolution i Sikkerhedsrådet, men selv hvis der er opbakning fra ni lande, kan et af de fem permanente medlemmer nedlægge veto.

Rusland og Kina har tidligere benyttet sig af muligheden til at nedlægge veto mod resolutioner, der er for kritiske over for Assads styre.

LÆS LEDER: Nøl over for Syrien

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​