Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Nydanskere fravælger folkeskolen til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Nydanskere fravælger folkeskolen

Elevtallet på muslimske friskoler er steget med 25 procent på tre år. Folkeskolen halter, siger eksperter. Her ses legende børn i den muslimske friskole Sjællands Privatskole.

- Ditte Valente/Scanpix Denmark

2 debatindlæg Hold mig opdateret

Elevtallet på muslimske friskoler er steget med 25 procent på tre år. Folkeskolen halter, siger eksperter

Stadig flere nydanske familier vælger folkeskolen fra og sætter i stedet deres børn i fri- og privatskoler. Det skriver Politiken tirsdag.

Især de muslimske friskoler oplever et boom. På bare tre år er elevtallet steget med 25 procent fra 3175 til knap 3967 elever, viser tal fra Undervisningsministeriet.

LÆS OGSÅ:  Kristne friskoler bliver mere populære

Væksten er en del af en bredere tendens, for indvandrere og efterkommere har overhalet flertallet, når det gælder brug af privatskoler. 14 procent af elever med dansk baggrund går i privatskole, men andelen er nu 15 procent for elever med anden etnisk baggrund.

Annonce
Især de ressourcestærke muslimske forældre vælger den almindelige folkeskole fra og melder deres barn ind i en af de cirka 22 friskoler, som er oprettet af tyrkiske, arabiske eller andre grupper fra det muslimske indvandrermiljø.

Det fortæller kultursociolog fra Aarhus Universitet Christian Horst.

- De muslimske forældre har gjort sig nogle overvejelser om, at folkeskolen ikke er god nok. Forældrene mener, deres barn fortjener noget bedre, siger han til Politiken.

Annette Haaber Ihle, som er antropolog ved Københavns Universitet og har forsket i muslimske friskoler, mener, at folkeskolen ikke er god nok til at tage imod børn med en anden kulturbaggrund.

- Mindst hvert tredje barn, der går på en muslimsk fri- eller privatskole, følte ikke, at det blev accepteret i folkeskolen. De muslimske børn føler sig forfulgt, siger Annette Haaber Ihle.

Børne- og undervisningsminister Christine Antorini (S) vil ikke pege fingre af de forældre, der foretrækker en muslimsk friskole til deres børn.

- Jeg synes, det er ærgerligt på samme måde, som når danske forældre vælger folkeskolen fra. Men i forhold til nydanske elever har vi det problem, at vi kan se, at folkeskolen ikke er god nok til at løfte dem fagligt, siger hun til Politiken.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Nydanskere - og muslimer

Per Erik Rønne, publiceret d.31/01 08:45 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Nydanskere fravælger folkeskolen
Artiklen 'indeholder' en række mangler, der burde have været med.

Ritzau-telegrammet bruger det politisk korrekte udtryk »nydanskere«, der gerne bruges som eufemisme for »muslimer«, men som reelt omfatter alle med en ikke-dansk oprindelse, svarende til en 11% af befolkningen. Men kun omkring halvdelen af »nydanskerne« er altså muslimer (også nordmænd og skåninge, der flytter til København, er »nydanskere«), og når der i artiklen direkte tales om at 15% af »nydanskerne« fravælger folkeskolen til fordel for islamiske privatskoler, så burde vi uden videre kunne fordoble andelen til at 30% af muslimerne vælger de islamiske privatskoler til deres børn.

Ikke alle muslimer er i øvrigt indvandrere eller efterkommere. En del af dem er etniske danskere der er konverteret til islam. Og da det er kendt at de nye i troen typisk er mere nidkære end dem der har troen som en kulturel bagage, er disse næppe mindre tilbøjelige til at vælge en islamisk privatskole end andre.

Annette Haaber Ihle citeres for at det er folkeskolen, der ikke er god nok til at tage imod »børn med en anden kulturbaggrund«. Igen må det konstateres at hun specifikt taler om muslimer, altså at anden kulturbaggrund bruges som en eufemisme for islam. Hun citeres også for at sige at disse børn mobbes i folkeskolen.

Det modsiges så af et indslag jeg så på TV2 News, hvor en mand fremhævede at de børn der blev overflyttet, typisk boede i islamiske ghettoer, og typisk gik på folkeskoler hvor 95% af børnene var muslimske, og hvor det var de etnisk danske elever der blev mobbet.

Men at gøre opmærksom på noget sådant er som bekendt ikke politisk korrekt.
Del Link

Sv. Nydanskere - og muslimer

Nederby Jessen, publiceret d.31/01 11:18 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Nydanskere fravælger folkeskolen
Per Erik Rønne skrev:
Artiklen 'indeholder' en række mangler, der burde have været med.

Ritzau-telegrammet...


TAK for et umådeligt godt og kompetent indlæg, Per Erik. Rigtigt mange danskere tror, at alle nydanskere er muslimer. Det er meget forkert, men pressen bærer sin del af skylden, fordi man ikke oplyser bredt og korrekt. Man svælger i de negative historier, som findes, men glemmer/overser - måske bevidst - de mange positive historier om nydanskere, der er integrerede og værdifulde i det danske samfund.

Det er rigtigt, at nogle nydanskere - i øvrigt ligesom etniske danskere - vælger friskoler til deres børn - også kristne friskoler. Vi er så heldige at bo i Grundtvigs fædreland, hvor det er en mulighed. Men hvorfor generalisere?

I øvrigt er rigtigt mange nydanskere kristne ved ankomsten til Danmark og ikke så få er blevet det, mens de har boet i Danmark. Men det skriver man sjældent om.

Bjarne Nederby Jessen
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​