Udenrigsminister Villy Søvndal (SF).
- Søren Staal.
Ulla Poulsen, Anne Katrine Gottfred Jensen |
1. februar 2012
Danmark skal bidrage til at styrke kvinders rettigheder i Nordafrika og Mellemøsten, lyder det fra udenrigs-minister Villy Søvndal (SF). Det skal en ny økonomisk bevilling hjælpe til med
Kvinderne har spillet en aktiv rolle i kampen for demokrati under det arabiske forår. Den proces vil udenrigsminister Villy Søvndal (SF) hjælpe videre med knap 34 millioner kroner over de næste to år.
”Danmark skal støtte og vise et eksempel på et samfund, hvor kvinder har meget stor ligeret,” siger Villy Søvndal.
LÆS OGSÅ: De arabiske kvinders frigørelse vil få kamp til stregenPengene er bevilget til Kvinfo, et videnscenter og forskningsbibliotek for køn, ligestilling og etnicitet, som siden 2006 har etableret og støttet en række projekter i Mellemøsten og Nordafrika.
Nogle projekter handler om forskning og dokumentation inden for køn og ligestilling. Her støtter Kvinfo blandt andet indhentningen og adgangen til statistik om kvinders forhold og dannelsen af netværk for kønsforskere på tværs af landegrænser.
Et af målene er at øge andelen af kvinder, der opstiller til valg. En anden komponent drejer sig om støtte til bekæmpelse af kønsrelateret vold, og derfor er der etableret et samarbejde mellem kvindekrisecentre i Danmark og i regionen. Kvinfo arbejder desuden med flere partnere, som står for for eksempel oplysning til skoleklasser om vold mod kvinder.
Ifølge Lisbeth Pilegaard, leder af Mellemøstafdelingen i Kvinfo, er det netop bredden og de mange partnerskaber, der er afgørende for succesen. Det kræver penge, og derfor er hun glad for Udenrigsministeriets bevilling.
”Vi har set nogle positive skridt for kvinder siden 2006. Der er kommet en større anerkendelse af vigtigheden af kønsaspektet, og det har langsomt smittet af på noget af lovgivningen, som blandt andet tidligere har diskrimineret kvinder,” siger Lisbeth Pilegaard.
Hun forklarer, at det er meget vigtigt, at initiativerne også når kvinderne i landområderne, der ofte har dårligere adgang til information og retssystemet.
”Det er godt, at lovgivningen i en række lande er ændret. Nu skal den også indføres i praksis, og der skal komme en forståelse af, hvordan den kan bruges, i hele befolkningen,” siger hun.
Derfor underviser Kvinfos samarbejdspartnere retspersonale, så de kan hjælpe både mænd og kvinder, der ønsker at søge om for eksempel skilsmisse.
En af de lokale kontakter er Nadia Shamroukh, leder af den jordanske kvindeunion, JWU, der arbejder for kvinders rettigheder.
”Frihed har aldrig været et projekt eller krav fra eliten. Det er en del af det at være menneske. Historien om menneskets kamp imod uretfærdighed viser dog, at det ofte begynder blandt eliten og de intellektuelle,” siger hun og peger på en stor udfordring i arbejdet.
”Kvinder lider dobbelt. Først fordi de er kvinder, og dernæst som borgere. Ofte er folk mere interesserede i deres økonomiske situation end i menneskerettigheder,” siger hun.
Hun mærker dog en begyndende tendens til, at kvinderne forstår, at man ikke kan adskille de to ting.
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad