Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Kinesisk frustration. Kidnapning i Afrika udstiller magtesløshed til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kinesisk frustration. Kidnapning i Afrika udstiller magtesløshed

Det lykkedes for 17 kinesiske arbejdere at flygte fra den sydsudanske oprørsgruppe SPLM-N, og her ses en del af gruppen i lufthavnen i Sudans hovedstad, Khartoum. 29 kinesere sidder fortsat som gidsler hos oprørsgruppen. –

- Reuters/Scanpix.

Emneord for denne artikel

oprørsgrupper | organisation | verden | personer | Kina | kidnapning | politisk | Sudan | Afrika | kinesisk | magtesløshed
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Normalt er det personer fra den vestlige verden, som bliver kidnappet og holdt som gidsler af bander eller politiske organisationer i Den Tredje Verden. Den 29. januar blev det dog Kinas tur.

I det sydlige Sudan lige nord for grænsen til Sydsudan kidnappede en syd-sudansk oprørsgruppe 29 kinesiske arbejdere, der er ansat i det kinesiske konstruktionsfirma Sinohydro. For 17 andre kinesiske arbejdere lykkedes det at flygte fra oprørsgruppen, mens en enkelt kineser blev skudt under sit flugtforsøg.

LÆS OGSÅ: Kina omfavner Sudans efterlyste leder

Det kinesiske udenrigsministerium reagerede derefter ved at bede Sudans regering om assistance til at befri de 29 kinesere. For at føje spot til skade kom der en besked – to dage efter bortførelsen i Sudan – om, at yderligere 25 kinesiske arbejdere var blevet kidnappet i Egypten, da de var ved at tage på arbejde.

Episoderne har understreget Kinas stigende investeringer i udlandet og har samtidig sat spørgsmålstegn ved, om Kina kan vise den fornødne politiske styrke i situationen.

Annonce
I det journalistiske program Nyheder1+1 på den nationale nyhedskanal CCTV Xinwen har Qu Xing, direktør i det kinesiske udenrigsministeriums tænketank China Institute of Interna-tional Studies forsøgt at forklare, hvorfor de kinesiske arbejdere er blevet kidnappet.

”Kinas økonomiske indflydelse er vokset, og tilsvarende er Kinas politiske rolle også blevet større. Det gør, at kinesiske aktører får større værdi som brikker i et spil for lokale magthavere,” siger Qu til Nyheder1+1.

En talsmand fra oprørsgruppen har sagt til kinesisk fjernsyn, at kidnapningen ikke er rettet mod Kina. Samtidig garanterede talsmanden for de kinesiske arbejders sikkerhed, men sagde, at arbejderne først ville blive frigivet, når det kinesiske folk havde valgt at støtte oprørsgruppen mod den sydsudanske regering.

I 2008 kidnappede en syd-sudansk oprørsgruppe ni kinesiske arbejdere. Oprørsgruppen nåede at dræbe fem kinesere, inden de resterende fire blev befriet.

De kinesiske medier har gang på gang fortalt historien om den 24-årige pige Li Yan, der er en af de kidnappede kinesere. Hun er projektmedarbejder på udbygningen af en motorvej i det sydlige Sudan. To timer inden bortførelsen ringede hun til sin kæreste i Kina og fortalte, at de ansatte arbejdede under trygge forhold. Ifølge nyhedskanalen CCTV Xinwen har Li Yans kæreste skrevet på det kinesiske sociale medie Sina Weibo og bedt folk om hjælp og støtte. Responsen blandt kineserne er massiv, og sympatierklæringer er strømmet ind til Li Yans kæreste.

Den kinesiske søgemaskine og internetportal Baidu har dedikeret et særligt nyhedssite til affæren, og her kan interesserede kinesere følge med i alle døgnets timer i den seneste udvikling i dramaet.

For Kina er der dog mere end 29 menneskeskæbner på spil i det sydlige Sudan. Det er blevet et spørgsmål om national stolthed for den kinesiske befolkning og om, at befolkningen ikke længere stoler på, at den kinesiske regering kan hjælpe kinesiske borgere, der er i nød i udlandet.

Gidselkrisen har fået den kinesiske avis Global Times til at appellere om bedre beskyttelse af oversøiske kinesiske arbejdere.

”Kina er ikke stærkt nok i øjeblikket til at beskytte alle kinesiske borgere på det store kontinent (Afrika, red.). … Ingen anden magt har lige så mange borgere som Kina, der arbejder i så underudviklede og turbulente regioner. At sørge for disse borgeres sikkerhed er en vigtig udfordring,” skriver Global Times.

”Den kinesiske regering bør styrke krisehåndteringen i landets ambassader og konsulater. … En ordentlig hjælp til kinesiske borgere i udlandet er en nødvendighed for et moderne land.”

ming@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​