Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Briterne løslader militant prædikant til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Briterne løslader militant prædikant

En radikal islamistisk prædikant, der engang blev betegnet som "Osama bin Ladens højre hånd i Europa", blev mandag løsladt fra et britisk fængsel.
Men på fri fod er prædikanten Abu Qatada ikke. Han er i husarrest, og briterne ønsker at udvise ham i løbet

- Darren Staples/ Scanpix /Scanpix

Kommenter Hold mig opdateret

Siden 2002 er den militante islamist Abu Qatada sendt ind og ud af britiske fængsler. Nu er han i husarrest

En radikal islamistisk prædikant, der engang blev betegnet som "Osama bin Ladens højre hånd i Europa", blev mandag løsladt fra et britisk fængsel.

Men på fri fod er prædikanten Abu Qatada ikke. Han er i husarrest, og briterne ønsker at udvise ham i løbet af foråret.

Siden terrorangrebet mod USA den 11. september 2001 har den britiske stat og Abu Qatada konstant været på kant med hinanden. I dagene efter angrebet indførte briterne en særlov, der tillod fængsling af terrormistænkte, uden at der var rejst tiltale.

Den nu 51-årige jordaner blev fængslet i 2002 og løsladt tre år senere. Senere blev han igen fængslet, men mandag fastslog en domstol, at tilbageholdelsen af ham var i strid med loven.

Annonce
Men myndighederne vil konstant overvåge ham. Han skal bære en elektronisk fodlænke, må kun forlade sit hjem to timer hvert døgn og er også forment adgang til internettet og brug af mobiltelefoner.

Den britiske regering anser fortsat prædikanten for at udgøre en trussel mod den nationale sikkerhed, og de ønsker at udvise ham inden de Olympiske Lege i London i juli. Han er to gange in absentia blevet dømt for terrorvirksomhed i Jordan.

For år tilbage blev der fundet adskillige videobånd med hans hadefulde udfald mod den vestlige verden i en lejlighed i Hamburg, der husede tre af de terrorister, der deltog i angrebet den 11. september 2001.

Politiet har aldrig formået at samle beviser nok til at rejse tiltale mod Abu Qatada, som nægter at have tilknytning til al-Qaeda. Hans advokater protesterer mod briternes ønske om at udvise ham.

Sendes han til Jordan, risikerer han at blive udsat for tortur, hævder advokaterne. Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol fastslog for en uge siden, at fængslingen af Abu Qatada var i strid med loven, og at han ikke skal udvises til Jordan.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​