Ritzau |
14. februar 2012
Washington vil sondere mulighederne for reelle forhandlinger med det nye regime i Pyongyang
USA har aftalt at mødes med Nordkorea i næste uge for at drøfte landets atomprogram for første gang siden lederskiftet i Pyongyang i december, oplyser det amerikanske udenrigsministerium.
Washington vil på mødet den 23. februar i Beijing danne sig et indtryk af det nye regimes holdning over for det amerikanske diplomati og over for seksparti-forhandlingerne, der har til formål at få stoppet det nordkoreanske atomprogram.
Det siger en talskvinde for udenrigsministeriet, Victoria Nuland.
Forhandlingerne, der har været stagneret siden 2008, omfatter ud over Nordkorea og USA også Sydkorea, Kina, Rusland og Japan.
Der blev senest holdt møder i juli i New York og i Geneve i oktober. Forhandlingerne blev indstillet, da Nordkoreas leder Kim Jong-il døde i december, og hans søn Kim Jong-un blev udnævnt som landets nye leder.
Kim Jong-un menes at være sidst i 20'erne og har ikke haft megen tid til at forberede sig på magtovertagelsen. De foreløbige udmeldinger fra det nye regime i Pyongyang har dog ikke givet grund til optimisme.
- Med stolthed erklærer vi, at tåbelige politikere i verden, heriblandt Sydkoreas marionetdukker, ikke skal forvente nogen ændringer fra os, lød det fra den nationale forsvarskommission i en erklæring ved nytår.
Frygtet af sit folk og hånet i Vesten regerede Kim Jong-il med propaganda, kontrol og aparte myter i 17 år Nordkorea med en jernnæve. Og nu synes Nordkoreas propagandamaskine at være sat i gang for at skabe den samme personkult omkring Kim Jong-un.