Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Bahrains politi forhindrer demonstrationer til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Bahrains politi forhindrer demonstrationer

Kommenter Hold mig opdateret

Demonstranter forsøger at nå Perlepladsen for at markere årsdagen for demonstrationer til fordel for demokrati

Demonstranter har flere gange forsøgt at nå Perlepladsen i Bahrains hovedstad, Manama. Det sker i et forsøg på at markere årsdagen for de omfattende demonstrationer, der sidste år varede en måned og kostede 35 mennesker livet.

Tirsdagens demonstrationer begyndte i udkanten af hovedstaden, hvor unge aktivister forsøgte at nå pladsen, skriver nyhedsbureauet AFP.

- Ned med (kong) Hamad, messede demonstranterne, med henvisning til det sunnimuslimske regime, der regerer landet over et shiamuslimsk flertal.

Perlepladsen var midt på eftermiddagen stille, men de omkringliggende områder var præget af voldelige sammenstød. Politiet har affyret gummikugler og tåregas mod unge demonstranter, der kastede med sten.

Annonce
Kong Hamad opfordrede mandag landet til at stå sammen:

- Lad os begynde en ny fase med seriøse og oprigtige målsætninger for, hvad der er godt for vores hjemland og dets folk.

Da demonstrationerne begyndte sidste år, var de inspireret af lignende protester i andre arabiske lande, men de blev brutalt slået ned af sikkerhedsstyrker.

Blandt andre Saudi-Arabien sendte tusind soldater ind i landet for at bistå med at bremse de shiamuslimske demonstranter. Oppositionen er blevet tildelt lange fængselsstraffe for at have deltaget i demonstrationerne.

I marts sidste år rev regimet det monument, der har givet Perlepladsen sit tilnavn, ned. For oppositionen var monumentet blevet et symbol på kampen for frihed og demokrati.

Den danske dronning Margrethe besøgte i februar 2011 Bahrains konge Hamad bin Isa Al Khalifa, hvor han blev overrakt Danmarks næstvigtigste orden, Storkorset.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​