Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Kristelige arbejdsgivere klar til at ofre helligdage til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kristelige arbejdsgivere klar til at ofre helligdage

Store bededag kan komme i klemme under forårets trepartsforhandlinger. Nu bringer Kristelig arbejdsgiverforening desuden anden jule-, påske- og pinsedag i spil

- Colourbox.

18 debatindlæg Hold mig opdateret

MED AFSTEMNING Store bededag kan komme i klemme under forårets trepartsforhandlinger. Nu bringer Kristelig arbejdsgiverforening desuden anden jule-, påske- og pinsedag i spil

Skal mindre helligdage, såsom Store bededag og 2. juledag, afskaffes af hensyn til arbejdsmarkedet?
 
 
 
Tilhængere af at afskaffe store bededag som led i de kommende trepartsforhandlinger får nu støtte fra Kristelig Arbejdsgiverforening. Og skulle anden jule-, påske- og pinsedag også lande på forhandlingsbordet, vil foreningen heller ikke kæmpe for at bevare dem, lyder det i et debatindlæg i dagens avis.

”Vi er åbne over for det hele. Så længe det ikke er nøglehelligdagene, juledag, langfredag, påskedag og pinsedag,” siger direktør Karsten Høgild.

LÆS OGSÅ: Store bededag: fridag eller arbejdsdag?

Kirkeminister Manu Sareen (R) ”lytter med interesse til debatten” og udtaler i en skriftlig kommentar:

”Danmark står jo i en situation, hvor man må se fordomsfrit på alle forslag, som kan forbedre økonomien. Det, synes jeg, er vigtigt. Men som det fremgår af debatten, er der mange følelser forbundet med idéen om at afskaffe helligdage. Det har jeg fuld forståelse for. Derfor er der brug for, at vi tænker os godt om, før vi tager stilling. Og jeg kan ikke gå ind i en diskussion af, hvilke helligdage, der eventuelt kan komme i spil.”

Kirkeordfører Flemming Damgaard Larsen (V) mener ligesom resten af den borgerlige fløj, at man skal være yderst varsom med at røre ved helligdagene.

”Vi skal ikke afkristne vores kultur ved at fjerne de helligdage. Hvis vi fjerner andenhelligdagene, hvornår vil man så også røre ved førstehelligdagene? Vi skal skaffe flere arbejdstimer, men det kan gøres på andre måder såsom ved de betalte frokostpauser,” siger han.

Præsteforeningen er også stærkt imod Kristelig Arbejdsgiverforenings tankegang.

”En ting er store bededag, hvor der ikke er noget specielt i forhold til Jesu død eller opstandelse. Men de andre er ufatteligt vigtige dage med stor kirkegang og nogle af de største tekster,” siger næstformand Peter Hedegaard, der er valgmenighedspræst i Holstebro. Han mener, at dagene er vigtige åndehuller med tid til eftertanke i en ellers stresset hverdag.

Heller ikke Kristelig Fagforening støtter idéen.

”Det er ikke vores kop te af skære i fri- og helligdage. Men hvis vi skal prioritere, er det bedre, at 1. maj ryger,” siger formand Søren Fibiger Olesen.

Ifølge Kirkeministeriet kræver det en lovændring at afskaffe de tre andendage. Store bededag ikke er indført ved lov, men ved en kongelig resolution, så præcis hvordan den kan konverteres til en hverdag, står ikke helt klart.

Hvis de kristne højtiders andendage bliver afskaffet, vil det blot være endnu et indhug af mange, fortæller ph.d. i kulturhistorie Inge Adriansen, der er museumsinspektør ved Sønderborg slot.

”Antallet er helligdage er blevet gradvist reduceret. I 1770 under Struensee forsvandt for eksempel tredje juledag, tredje pinsedag og tredje påskedag som en del af Helligdagsreformen.”

Der stod:

”Skiønt deres Anordning kan have havt et gudeligt Øiemerke, ere de dog mere blevne anvendte til Lediggang og Laster, end til sand Guds Dyrkelse; hvorfore det er bedre, at de efter andre Protestantiske Landes Exempel blive anvendte til Arbeide og nyttig Gierning. Følgende Festdage skal aldeles ophøre: den 3 Jule-, Paaske- og Pintse-Dag; Hellig 3 Kongers Dag; Marie Renselses Dag; St. Hans Dag; Marie Besøgelses Dag; Mikkels- og Alle-Helgens-Dag.”
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

St. Bededag

lone gliese, publiceret d.15/02 10:47 (for 3 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kristelige arbejdsgivere klar til at ofre helligdage
Det er en meget kedelig problemstilling der foregår. Ret beset er St.bededag jo fremkommet ved en sammenlægning af de mange "løse" helligdage, man havde indført for flere hundrede år siden, og så samlet på én dag i en måned, der ellers ikke havde fri-og helligdage. det er nu blevet en meget betydningsfuld "helligdag" som i forbindelse med den følgende week-end udgør en rigtig dejlig "ferie". Det er jo nu blevet én af de rigtig store kirkedage, da man i rigt mål bruger den til konfirmation. Jeg tror mange vil være kede af at skulle undvære netop denne fridag. Mit bud er at Skærtorsdag bliver almindelig arbejdsdag, som i vore nabolande, Sverige og Tysklan mht. Påsken er det nok muligt, at man kan holde en andagt om aftenen i erindring om Jesu sidste måltid. anonym
Del Link

Sv. St. Bededag

Stausholm, publiceret d.15/02 11:01 (for 3 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kristelige arbejdsgivere klar til at ofre helligdage
lone gliese skrev:
Det er en meget kedelig problemstilling der foregår. Ret beset er St.bededag jo fremkommet ved...


Hvad med at afskaffe samtlige religiøst dikterede fridage, veksle dem til fridage der lå bedre og produktionsmæssig mere praktisk, man kunne f. eks. via lovgivningen veksle dem til dage folk selv kunne administrere sammen med den enkelte arbejdsgiver.
Som det er nu opretholder man et system af helligdage der er langt de fleste dybt ligegyldige, ja i hverdagen forbindes de nok mere med det lystige end med det religøse, vi nyder jo julebryg, påskeøl ser pinsesolen danse, men vi hører ikke meget om en ny altervin der skal nydes i anledningen af en religiøs højtid.
Religiøse helligdage er et utidigt levn.
Hvis alle trosrelaterede organisasioner stiller samme krav, ja så er spørgsmålet vel om der bliver arbejdsdage tilbage.
Del Link

Sv. St. Bededag

Nederby Jessen, publiceret d.15/02 12:05 (for 3 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kristelige arbejdsgivere klar til at ofre helligdage
lone gliese skrev:
Det er en meget kedelig problemstilling der foregår. Ret beset er St.bededag jo fremkommet ved...


Jeg er meget enig med Lone Gliese i, at man ikke bør røre ved Store Bededag og jeg er skuffet over, at Kristelig Arbejdsgiverforening er parate til at ofre den dag.

Hvis det handler om at spare penge - og det gør det jo - kan man vælge en anden dag at spare væk som fridag og der er flere at tage af. Jeg har tidligere foreslået, at man kunne kvitte 1. maj som fridag. Man kan også som Lone Gliese foreslår det droppe Skærtorsdag - eller måske endnu bedre 2. påskedag, hvis det nødvendigvis skal være en af de kristne helligedage. 2. påskedag kan jeg godt opfatte som en overflødig helligdag, men for mange en god fridag i forbindelse med en påskeferie.

Bjarne Nederby Jessen
Del Link

Kristelig Tomgangsforening

Flemming, publiceret d.15/02 13:07 (for 3 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kristelige arbejdsgivere klar til at ofre helligdage
Ja, når arbejdet, vækstfilosofi og arbejdsnarkomani er blevet bare et par af de afguder vi tilbeder, det opium, der får os til at glemme tomheden, og det eneste vi forventer os noget godt fra, så må KRISTELIG ARBEJDSGIVERFORENING selvfølgelig også på banen. Selvfølgelig skal denne forening være den første, ikke den sidste, i bedste proaktive stil, til at gøde jorden for vore små "vorherrere". Alle arbejdsgivere, høj og lav, må klappe i hænderne af berørthed. Tænk sig, her har vi "nogen", der tænker udelukkende på vore behov, hvor smukt og rørende. Det er vi ellers ikke forvænt med. Alle andre vil os det så ondt, især socialdemokraterne ... . Men nu, nu kommer KRISTELIG AREJDSSGIVERFORENING. De har set lyset. Folk skal arbejde. Velkommen til en fremtidig verden, der vil blive husket som den epoke, hvor en flok intellektuelle krøblinge, hovmodige politikere og entreprenante typer, afskaffede de dage, hvor mulighederne for at ære Ham, der netop giver evnerne til at kunne arbejde - og hvile - ville have været helt på sin plads. Disse dage, helligdagene, har været unikke muligheder for at ære Ham, der er øverste boss og arbejdsgiver og mane til lidt ydmyghed! Har disse aktører virkelig ikke andet mantra end "arbejde"? Det er ganske enkelt noget af det mest uintelligente, kontraproduktive og visionsløse omgang gøgl, der nærmer sig, at begrebet arbejde er blevet til en religiøs term! Men det er bare en erstatningsvare ift. the real stuff ... .
Del Link

Bevar alle helligdage

Nicholas, publiceret d.15/02 19:42 (for 3 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kristelige arbejdsgivere klar til at ofre helligdage
Vi har det samme antal helligdage som stort set alle andre lande har. Derfor bør der ikke afskaffes nogen. Margrethe Vestager har ført sig frem med at nordmændene "fornuftigvis" har flyttet Store bededag til en søndag. Hun glemte lige at oplyse om, at man i Norge faktisk har 12 helligdage, mens vi i DK kun har 11.

Juledag, 2. juledag, langfredag, 2. påskedag, Kristi himmelfartsdag og 2. pinsedag er desuden internationale helligdage i stort set alle vestlige lande, så det ville være direkte usmart at skævvride Danmark ved at afskaffe eller flytte disse fælles fridage. Det ville i hvert fald ikke være specielt smart for forretningsfolk eller i det hele taget alle de både privat og offentligt ansatte, der hver dag varetager relationer til udlandet.
Det er rigtigt at skærtorsdag og bededage kun findes i et mindre antal lande, men i forhold til antallet af helligdage er det i hvert fald det samme - alle lande har jo også helligdage, som vi ikke har.

Og så er der nogen der bliver ved med at advokere for at de fælles helligdage bør veksles til personlige fridage. Prøv nu at tænke jer lidt om: Hvis vi alle kun har personlige fridage vil familier jo aldrig kunne samles. Det er vigtigt med et antal dage, hvor ALLE har fri samtidigt.

At de fælles fridage er de kristne helligdage er helt naturligt. Det er et udtryk for vores kulturarv.
Del Link

Sv. Kristelig Tomgangsforening

Martha, publiceret d.15/02 20:04 (for 3 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kristelige arbejdsgivere klar til at ofre helligdage
Jeg er fuldstændig enig med dig Flemming.
Det er skræmmende hvordan vi efterhånden har fået skabt et samfund, hvor det det er materialisme og forbrug der styrer det hele.Det er mammon der styrer det hele. Tænk sig at Kristelig arbejdsgiverforening støtter det. Måske skulle vi bare skrue ned og nøjes med mindre.Vi har bestemt ikke brug for at arbejde mere end vi allerede gør.
Del Link

Bevar Store Bededag

Niels Jørgen, publiceret d.15/02 21:48 (for 3 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kristelige arbejdsgivere klar til at ofre helligdage
Skal der arbejdes mere? Ja, måske nok, men så klip lidt af ferien, så kan folk selv bestemme, hvornår der skal være ferie. Eller gør arbejdslivet lidt længere. At slagte Store Bededag er lige så talentløst som at foreslå at få folk til at arbejde den første januar eller den første maj. Fordi vi er blevet fattigere behøver jo ikke at glemme vor kultur, vore traditioner og vor historie.
Niels J. Langkilde
Del Link

Trist kristeligt udspil

Hans Otto, publiceret d.15/02 23:37 (for 3 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kristelige arbejdsgivere klar til at ofre helligdage
Hvor er det trist at forslaget om at afskaffe en helligdag skal komme fra Kristelig Arbejdsgiverforening. Fra den side burde der lyde en anden tone, men jagten efter mammon har åbenbart også filtreret den forening.

Når man nu ønsker at spare penge kunne man jo foreslå at skære ned i direktørlønninger, da de sidste dages nyheder har budt på mange eksempler på ublu høje lønninger. Her kunne direktøren for Kristelig Arbejdsgiverforening så gå foran med et godt eksempel, nu da han så gerne vil belære os andre hvad vi bør gøre for at spare
Del Link

NYT FORSLAG: AFSKAF SKOLEFERIERNE ...

Flemming, publiceret d.16/02 00:44 (for 3 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kristelige arbejdsgivere klar til at ofre helligdage
Da det er åbenlyst, at ferie, især "kristelige" af slagsen, ingen relevans har for KRISTELIG arbejdsgiverforeningen, stilles hermed følgende forslag, der yderligere kan give vækst, arbejdsnarkomani og glæde alle arbejdsgivere - og - det er jo dem, alt drejer sig om. Kunne man tænke sig en verden, der ikke behagede erhvervslivet og de værdier de står for? Nej vel. Afskaf alle skoleferier og udvid skoletiden til 8-22 og ansæt, i bedste arbejdsgiverånd, frivillige fra 15-22. Så keder børnene sig ikke, forældrene kan jobbe døgnet rundt og tilfredsstille arbejdsgivernes ensidige fokus på vækst. Med to milliarder kroner pr dag i øget indtægt vil det da batte helt vildt, især også, når nu penge er det eneste, der tæller, ikke?
Del Link

Sv. St. Bededag

HBP, publiceret d.16/02 11:46 (for 3 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kristelige arbejdsgivere klar til at ofre helligdage
Nederby Jessen skrev:
Jeg har tidligere foreslået, at man kunne kvitte 1. maj som fridag.

Er 1. maj er fridag? Er det ikke bare en dag hvor visse grupper ikke arbejder - og ikke får løn?

Jeg er lidt ligeglad med om det er den ene helligdag eller den anden der fjernes. Man kunne også reducere antallet af betalte feriedage, hvis man ønsker at øge antallet af arbejdsdage.

Men når folk som Martha siger:
Det er skræmmende hvordan vi efterhånden har fået skabt et samfund, hvor det det er materialisme og forbrug der styrer det hele.Det er mammon der styrer det hele
så må jeg ryste på hovedet. Ja, selvfølgelig er det mammon der styrer det hele - det er mammon der betaler for dit hus, det er mammon der betaler for hospitalet når dine børn bliver syge, og mest af alt, så er det mammon der betaler for at de arbejdsløse, uarbejdsdygtige og pensionerede kan leve et nogenlunde anstændigt liv.
Hvis du ønsker at afskrive dig retten til folkepension og behandling på sygehusene, så kan du få lov til at holde fri lige så tit du vil - men det lyder som om du kræver at andre skal leve et fattigere, kedeligere liv, blot for at du kan få fri til at rende runde og lege religiøs.
Del Link
Mere:   1 | 2   Næste


flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​