Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Religionsanalyse og debat i nyt DR-program til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Religionsanalyse og debat i nyt DR-program

Generalsekretær på Bibelselskabet Morten Thomsen Højsgaard og Sherin Khankan, talskvinde for Kritiske Muslimer, skal være værter i otte tv-programmer på DR2 inspireret af "Mogensen & Kristiansen" fra Tv2 NEWS. -

- Søren Staal.

Kommenter Hold mig opdateret

To kommentatorer skal i bedste Mogensen & Kristiansen-stil kommentere aktuelle religiøse emner i den offentlige debat i nyt tv-program

De er begge religionssociologer, ofte benyttede kommentatorer og faste debattører på religion.dk. Nu skal de også være skærmtrolde i otte programmer om tro og religion i den offentlige debat.

Der er tale om Morten Thomsen Højsgaard, generalsekretær i Bibelselskabet, tidligere Kirke & Tro-redaktør på Kristeligt Dagblad og Sherin Khankan, talskvinde for Kritiske Muslimer og forfatter til flere bøger om islam og modernitet.

De to sætter DR2 over for hinanden i et tv-program inspireret af succesprogrammet Mogensen og Kristiansen på TV 2 News, hvor to tidligere spindoktorer debatterer og analyserer ugens vigtigste politiske historier og samtidig interviewer en central politiker.

"Det er et program med to værter, der også er debattører og udfordrer hinandens holdninger og fordomme. De tager både aktuelle emner op og mere overordnede religiøse temaer, der præger samfundsdebatten. Selv om de er rygende uenige, skal de være i dialog," siger redaktionschef i DR Rikke Lauridsen til pol.dk, og Morten Thomsen Højsgaard tilføjer:

Annonce
"Vi er begge meget optaget også af ’spinnet’ i forbindelse med religiøse spørgsmål, altså hvorfor udtaler feltpræsten sig, som han gør, eller hvorfor vil den muslimske kvinde ikke tage sløret af i den og den situation, når hun sagtens kan gøre det i en anden situation".

LÆS OGSÅ: Kirken får mere taletid i 2012

"Vi går efter gæster, der har betydning, enten fordi de træffer beslutninger, er sagkyndige, eller fordi de repræsenterer en bestemt strømning, som mange følger. For eksempel om man som muslim skal fritage sit barn fra kristendomsundervisning og stå fast på sine idealer, eller om man tværtimod skal deltage for bedre at blive en del af det danske samfund," siger Morten Thomsen Højsgaard

For Sherin Khankan er det afgørende, at de to skal forsøge at få den anden til rokke sig.

"Udfordringen er, om vi kan rykke den andens på forhånd fastlåste holdning og dermed også seernes holdning. Normalt kommer man med meget fastlåste positioner i en debat, men her er forudsætningen, at vi er nødt til at lytte til hinanden og søge at finde en løsning. Også når det nærmest er uløseligt", siger hun til pol.dk.

"Kunsten for os bliver ikke at optrappe konflikten som normalt i den slags debatter, men at finde løsninger. Forsøge at skabe alliancer, selv om vi er uenige. På den måde bliver programmet en lille minimodel af noget, der er en global udfordring i dag", siger hun.

Debatten i de otte programmer kan være om emner som vielse af homoseksuelle, kirkelukninger og om man skal smage svinekød for at bliver uddannet til kok i Danmark.

Og programmets navn? "Tro om igen". Første program bliver sendt 12. marts kl. 23 på DR 2.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​