Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Blur indtager Skanderborgs bøgeskov til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Blur indtager Skanderborgs bøgeskov

Blur optræder ved Brit Awards i går.

- Leon Neal /Scanpix

Kommenter Hold mig opdateret

Blur bliver det absolutte topnavn på Danmarks Smukkeste Festival, hvortil bandet kommer lige fra OL i London

Danmarks Smukkeste Festival i Skanderborg kan notere sig et regulært scoop, da det gendannede britpopband Blur bliver hovednavn på årets festival den anden weekend i august.

- Det er med stor glæde og stolthed, Smukfest kan præsentere Blur på Danmarks Smukkeste Festival 2012, lyder det fra arrangørerne.

Blur blev gendannet for enkelte koncerter på engelsk grund tilbage helt i 2009.

Modtagelsen har fået bandet under ledelse af den karismatiske Damon Albarn til at lave nogle enkelte koncerter sammen i 2012.

Annonce
Det gælder blandt andet afslutningen af OL 2012 i London og nu altså også på Danmarks Smukkeste Festival 8. til 12. august.

Ud over at besøge Danmark til august udgiver Blur et nyt album i 2012. Det bliver dermed bandets ottende plade siden debut- og gennembrudsalbummet "Leisure" i 1991.

Sidst britpopgruppen udgav en fælles plade, var i 2003. Til gengæld har medlemmerne været dybt involveret i andre musikalske projekter.

Ikke mindst frontfigur Damon Albarn har haft gang i soloprojekter og haft stor succes med Gorillaz.

Trommeslageren Dave Rowntree er gået aktivt ind i politik i Labour, guitarist Graham Coxon har udgivet soloplader, og bassisten Alex James er sprunget ud som godsejer og osteproducent og høster stor anerkendelse for sine prisvindende oste.

Blur er især kendt for numrene "Parklife", "Country House", "Song 2" og "Coffee and TV".

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​