Journalist, forfatter og foredragsholder Ulla Dahlerup, der tidligere har formået at provokere både borgerskab og venstrefløj, skriver i dag livshistorier fra begyndelsen af 1900-tallet
Hun blev født ind i det grundtvigske højskolemiljø, nærmere betegnet på Testrup Højskole, pr. Mårslet ved Aarhus, hvor hendes far, cand.theol. Erik Dahlerup, var forstander. Moderen var folketingsmedlem for Venstre, cand.mag. Elin Høgsbro Appel. Børneflokken talte desuden Pil Dahlerup, der er litteraturforsker, dr.phil. og docent, samt Drude Dahlerup, der i dag er professor i statskunskab ved Stockholm Universitet og medstifter af JuniBevægelsen.
LÆS OGSÅ: Dengang var der forskel på folkSelv blev Ulla Dahlerup journalist og har arbejdet på DR-TV, hvor hun var kulturmedarbejder på ”Hva’ med kulturen” og ”Eksistens”, samt på B.T., Berlingske Tidende, Aktuelt og Ekstra Bladet.
Hun var også medstifter af rødstrømpebevægelsen i 1970. Et af de billeder fra dengang, der er blevet en del af den kollektive hukommelse, viser Ulla Dahlerup, som i forbindelse med en ligelønsaktion med et stort smil og i armene på en mandlig politibetjent bliver båret ud af en københavnsk bybus. Det var et af tidens mere farverige indslag fra kvindekampen, men også en happening, der ikke vakte udelt begejstring i den mere dogmatiske del af rødstrømpebevægelsen.
Engagementet i kvinders livsvilkår begyndte tidligt. Som 21-årig tonede hun frem på fjernsynsskærme landet over, da hun i et tv-program argumenterede for unge kvinders ret til prævention uden forældrenes samtykke. Borgerskabet var forarget.
Årtier senere blev Ulla Dahlerup igen centrum i den offentlige debat. Til Dansk Folkepartis landsmøde i 2003 holdt hun en tre kvarter lang brandtale, hvor hun tordnede mod de kulturradikale, dagbladet Politiken, DR, Klaus Rifbjerg, og hvem der ellers i hendes optik var bannerførere for venstrefløjen og de rigtige meningers vagtparade. ”Venstrefløjen og de kulturradikale har kuet meningsdannelsen i et halvt århundrede. De minder mig om lugten af råddent blomstervand”, lød det blandt andet i talen, der gjorde hende kendt for at have en skarp tunge.
Ulla Dahlerup var kandidat til EU-Parlamentet for Dansk Folkeparti i 2004, men kom ikke ind, da Mogens Camre fortrød sin beslutning om at vige fra parlamentspladsen.
Hun har også engageret sig i landbrugets forhold og var i 1992 medstifter af Landbrugets Græsrødder. Fra 2003-09 var hun medlem af TV 2’s bestyrelse.
Gennem alle årene har Ulla Dahlerup haft en omfattende foredragsvirksomhed over hele landet og har skrevet en lang række skøn- og faglitterære bøger, noveller, skuespil og børnebøger. En ny skønlitterær roman, ”Syv sølvpenge”, udkommer dette forår.
De seneste år har hun skrevet interviewbøger, hvor ældre danskere fortæller om deres barndomshjem og forældrenes arbejdsliv i 1900-tallets første del. I forbindelse med udgivelsen af en af disse bøger, ”Det var jo en anden tid”, om overklassen og det bedre borgerskab i 1900-tallets Danmark, sagde Ulla Dahlerup i et interview i Kristeligt Dagblad: ”Jeg kan godt lide folks livshistorier. Og når man spørger folk i 80-års-alderen, får man det liv, der er levet. Det er vigtigt med historiske vidner.”
Ulla Dahlerup, der har to voksne børn og to børnebørn, bor i Charlottenlund nord for København.