Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Anders Ellebæk Madsen, redaktør for kirke og tro
Anders Ellebæk Madsen
Send artiklen Noter til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Noter

Annonce flexblock
flexblock
Forstør Send Print

Hvordan har de fredede huse det?

Kulturstyrelsen tjekker i løbet af de kommende fem år over hele Danmark, om der passes godt nok på de fredede huse. Og de får travlt i det sønderjyske område. I de fire sønderjyske kommuner Sønderborg, Tønder, Aabenraa og Haderslev findes nemlig 10 procent af de samlede fredede bygninger i Danmark. Det er den største koncentration af fredede bygninger uden for hovedstaden.I Aabenraa har Mia Kroer Ræbild sammen med andre fra Kulturstyrelsen været i gang med at gennemgå de 120 fredede bygninger i kommunen. ”Her er rigtig mange fine bygninger, og så er der nogle enkelte, hvor vi skal vurdere, om de fortsat skal være fredede, for en fredning skal gerne være noget, der har national betydning,” fortæller Mia Kroer Ræbild til dr.dk/p4.

Tøffelsnegle gavner Limfjorden

Det flyder med tang og snegle fra fremmede lande i Limfjorden, men man behøver ikke frygte, at de skader miljøet i fjorden. Det oplyser DR Nordjylland. Meldingen kommer fra Jens Deding fra Naturstyrelsen, der har beskæftiget sig med dyre- og plantelivet i Limfjorden de seneste 18 år, og han mener, at mange fremmede arter rent faktisk hjælper fjordens fisk. ”Tøffelsneglen kom til Danmark i 1930’erne, og hvis den ikke var kommet, så ville man ikke have haft en snegleart, der kunne være med til at filtrere Limfjorden rent,” siger Jens Deding til DR Nordjylland. En af de få fremmede dyrearter i Limfjorden, der har været ødelæggende for havmiljøet, er dræbergoplen, som den er blevet kaldt, fordi den spiser fiskeæg og larver.

Annonce
Ring til sygehuscheferne

Sygehus Himmerland har i morgen premiere på en ny mulighed for at få luftet ens meninger om hospitalet. Tre af sygehusets chefer vil på skift sidde klar ved telefon-en en times tid hver måned. I år er der telefontid på mandage – dog er det altså en torsdag her første gang i morgen mellem klokken 15 og 16. Sygehusdirektør Christen Lyhne siger, at han håber, at opkaldene kan være med til at forbedre vilkårene for både patienter og pårørende på sygehuset. Han understreger dog, at der ikke bliver ordnet klagesager i telefontiden. Christen Lyhne vil selv sidde ved telefonen på skift med den konstituerede vicedirektør, Kent Gregersen, og den lægefaglige chef, Flemming Knudsen. Telefonnummeret er 2527 5070.

Legoland sætter badeboldrekord

Hundredvis af farverige badebolde fløj over hoved-erne på ellevilde børn og forældre, da Legoland i Flo-rida for nylig indbød deres gæster til rekordforsøg. Temaparken agtede at slå verdensrekorden over flest badebolde i luften på samme tid. Den hidtidige rekord lå på 401. Men eftersom Legoland havde inviteret 1355 gæster til deres badebold-optrin, føler man sig sikker på at være nye verdensrekordindehavere. Billeder og videooptagelser er nu sendt til Guinness’ rekordbog, så rekordforsøget kan blive officielt godkendt.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Andre artikler:


Vil du kommentere artiklen?

Du skal være logget ind for at kunne kommentere artiklen.

  1. Jeg har glemt min adgangskode
flexblock

Portræt: Danske Emmelie kan vinde aftenens Melodi Grand Prix

Ugen mellem palmesøndag og påskedag

flexblock
flexblock
flexblock

Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. mindet.dk​
  10. kirku.dk​
  11. shop.k.dk​
  12. forlag​