Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Helt sin egen i dansk digtning til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Helt sin egen i dansk digtning


Forfatter Pia Juul fotograferet i hendes hjem ved Præstø.

- Jens Astrup/Scanpix Denmark

Annonce flexblock
flexblock

Fakta

Info

Pia Juul: Indtil videre. Samlede digte. 372 sider. 299 kroner. Tiderne Skifter.
Læs mere
flexblock
Forstør Send Print

Pia Juuls ”Indtil videre” omfatter 25 års original, inciterende og rablende absurdistisk lyrik. En pragtfuld digtsamling

”Indtil videre” lyder den fordringsløse titel på Pia Juuls samlede digte fra 1985 til 2010. Det er en glimrende idé, at Tiderne Skifter har udgivet hele dette vægtige lyriske forfatterskab, og man kan ligeledes bemærke, at det er glædeligt, at der stadig findes digtere som Juul, der ikke er blevet opsuget af den store Gyldendal-maskine, der jo efterhånden nu udgiver næsten alle kanoniserede lyriske forfatterskaber, efter at Borgen og Lindhardt og Ringhof opgav noget sådant.

LÆS OGSÅ: Gamle huse rummer en særlig poesi

I en finder vi Juuls otte poetiske værker fra ”levende og lukket” til ”Radioteateret”, af hvilke især de sidste på ingen måde for et almindeligt øje ser ud som lyrik.

I et interview fra 1999 omtalte Pia Juul sine egne digte som ”kortfattede besværgelser eller vrængende råb, som kommer til at minde om digte”.

Annonce
Karakteristikken er ganske præcis. Det var i hvert fald tydeligt, at Juul, da hun debuterede i 1985, markerede sig med en ganske anden form for lyrik, end man var vant til. Man møder i Juuls lyrik ingen af de træk, der var dominerende i den tidlige 1980’er-lyrik med Michael Strunge, Bo Green Jensen, Søren Ulrik Thomsen og F.P. Jac, nemlig tematiseringen af storbyen, den profetiske digterskikkelse, den billedmættede stil og den apokalyptiske civilisationskritik.

På et enkelte punkt ligner Juul dog den anden store kvindelige digter fra 1980’erne, Pia Tafdrup, idet begge forfatterskaber tager udgangspunkt i kvindelige overgangssituationer fra en tryg og overskuelig førtilstand til en utryg og truende eftertilstand, ligesom koncentrationen om det erotiske optræder hos begge poeter. Afvigelserne mellem Tafdrup og Juul er dog også markante. Hvor grundvilkåret i Tafdrups poetiske univers er troen på, at det er muligt at skabe harmoni af kaos, og hvor Tafdrups formsprog oftest er præget af normalsyntaks og organiske billedsproglige strukturer, er det eksistentielle vilkår i Juuls poesi disharmoni og konflikt, samtidig med at hun betjener sig af et underliggjort formsprog med en udpræget sprængt syntaks.

Juuls bizarre formsprog emmer overalt af en sensualitet, et nærvær og en intensitet, og man møder få steder i dansk lyrik så hårdtslående poetiske beskrivelser af en agerende kvindelig seksualitet som hos denne digter. Hør den følgende vending fra debutsamlingen: ”jo. kræng mig ud. mit pulver/ skal forvirre dig. blåsorte skaller/ skære din hud./ hvor du leger spyd.”

Karakteristisk er det, at Juuls digte aldrig, som man ser det i den centrallyriske tradition, har et monologisk jeg, der befinder sig alene i kosmos, men at stemmen i hendes digte indgår i en social situation, hvor der ofte er fyldt med larmende stemmer. En favoritsituation i Juuls digte er det uafklarede og konfliktfyldte kærlighedsforhold, hvor det fyger med replikker mellem de elskende i deres forgæves forsøg på at nå hinanden. En herlig tekst fra ”sagde jeg, siger jeg” fra 1999 lyder: ”En klynge af frøer/ som du tror er hor/ og jeg er børn/ Det siger en del/ om mig/ at jeg gir dig ret/ men mere om dig/ at du skiller dem ad.”

Hvad man heller ikke må glemme, hvis man vil sammenligne Pia Juul med 1980’er-generationens digtere, er, at hun i modsætning til disse er en fantastisk humorist. Dette kommer blandt mange steder til udtryk i ”sagde jeg, siger jeg”. Her støder man på følgende absurdistiske tekst, hvor en højtidelig talehandling sammensmeltes med dagligdags tale: ”Goddag det er mig der uddeler/ Nobelprisen. Åh, det er så vanskeligt/ at uddele Nobelprisen,/ temmelig udmattende. Jeg har/ lige uddelt den, så nu er jeg / lidt træt. Undskyld mig.”

Spasmageriet kulminerer i forfatterskabet med ”Radioteateret” fra 2010. Værket er en montage af vidt forskellige teksttyper, stilarter og sprog. Man møder popsange, gamle viser, modernistiske romaner, videnskabelige rapporter, tyske remser, bønner, ordsprog, reklamer og pressens nyheder i en kaotisk strøm, og der skiftes uophørligt fra dansk til tysk, engelsk, svensk, norsk og diverse dialekter i løbet af en.

Det er i mange tilfælde morsomt, men også ofte så rablende og uforståeligt, at man længes tilbage til den psykologiske og eksistentielle alvor, som man fandt i de tidlige værker. Et fælles træk ved alle Juuls tekster er dog den flertydighed og flerstemmighed, som hele tiden gør, at hendes tekster bliver ved med at anfægte og udfordre sin læser. Et fremragende forfatterskab med et kvart århundrede på bagen – og forhåbentlig mange af år foran sig.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Andre artikler:


Vil du kommentere artiklen?

Du skal være logget ind for at kunne kommentere artiklen.

  1. Jeg har glemt min adgangskode
flexblock

Dette er også et menneske

Regn, damp og fart i guldalderen

Spændende roman om indlandsisens hemmeligheder

Se til venstre, der går en løgnagtig svensker

De dumme danskere

Ægteskabets hemmelighed

Fra Darwin til dæmoni

Wagner og det erotiske

Forfatterpar på sporet af historien

Litteraturen efter skærsilden

Hvad krigen gør ved mennesker

Bondeoprøreren Knut Hamsun

Leif Davidsens roman er fuld af kriminalitet, kærlighed og kristendom

Søgt påfund

Vi kan ikke undvære folket

Er det muligt at begynde forfra?

Den overflødige mand

Komprimeret Kaaberbøl

Krigstraumer

Monolog fra en smadret mund

Emigrationshistorie forklædt som tysk krimi

På afveje med William Burroughs

Præsterne er problemet

Den moralske bonde

Kærlighed uden poesi

Under huden på alderdommen

Forstyrret sprog og unormal identitet

Hotel Paradiso eller Hotel Horror?

Når der er havnet et Genie i ens Kjøbstad, så må man også dyrke det

Et manifest og hovedværk i dansk moderne kunst

En rasende debutant

En alkymist fra Amerika

Smil i en grøn elevator mod Helvede

Barok humor fra Viborg

Ny bog af præst og psykoterapeut om hverdags-psykologi

En flot, men lukket fest

Jagten på en legende

Melankoliens dobbelte væsen

Hun tror på kærligheden

En blottet sjæl

Hvad rengøringskonen tænkte

Johannes Sløks tragiske frelse

Vi er jo alle kristne

Etisk og demokratisk

Underspillet roman om mænds livslede

Krimidebutant kommer fornemt fra start

Hemingway kigger forbi

Søster Snu

En venligtsindet fjende

Den danske agent

Digte er fast arbejde

Stedernes poesi

Poesi fra plejesektoren

Lyrisk genopstandelse

Årstidernes gang i poesien

Den katolske kirke i med- og modvind

Poetiske muligheder i Paris

En forfatters blik på sig selv

Indsigtsfuld roman om barnets univers

Tigerdyret i os alle

Manns skelsættende møde mellem politik og religion

Jordnært om at blive gammel og svag

Forfatteren med de evige temaer om eksistens og drift

Konger og dronninger for en stund

Boganmeldelse: Bibelske stemninger

flexblock
flexblock
flexblock

Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. mindet.dk​
  10. kirku.dk​
  11. shop.k.dk​
  12. forlag​