Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Biskop sætter præst på plads: Vi er ikke frafaldne til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Biskop sætter præst på plads: Vi er ikke frafaldne

Peter Fischer-Møller, biskop i Roskilde Stift, mener, at præsten i Dianalund bliver nødt til at anerkende kirkefællesskabet. Og det gør man ikke, når man kalder præster og biskopper for kættere. foto: Leif Tuxen.

Annonce flexblock
flexblock
Forstør Send Print

Det er at gå over stregen, når en sognepræst kalder biskopper for kætterske og frafaldne, har Roskildes biskop pointeret i tjenestelig samtale med præst

En vederstyggelighed for Gud. Et kættersk syn på seksualiteten. Frafaldne biskopper.

Så hårde var ordene fra sognepræst i Dianalund Frederik Berggren Smidt i et debatindlæg i Kristeligt Dagblad om folkekirkens nye vielsesritual for homoseksuelle.

LÆS DEBATINDLÆGGET: Kættersk syn på seksualitet. Gud sørger over udviklingen i folkekirken

Debatindlægget kostede i fredags sognepræsten en tjenstlig samtale med biskop Peter Fischer-Møller, der mener, at præsten er gået for langt. Problemet er dog ifølge biskoppen ikke den hårde tone i artiklen. Derimod handler det om, hvordan biskop og præst er placeret i forhold til hinanden:

Annonce
”Når man bruger ordet kættersk og kalder biskopper for frafaldne, signalerer det, at man ikke længere er med i kirkefællesskabet. Hvis jeg skal kunne have kirkeligt tilsyn med en præst, bliver præsten nødt til at anerkende, at vi har et kirkefællesskab,” siger Peter Fischer-Møller og understreger, at det her ikke handler om, at nogle biskopper er blevet stødt på manchetterne over den hårde retorik.

”Hvis man ikke kan anerkende det kirkelige tilsyn, sætter man sig ud over den folkekirkelige ramme. Og så bliver man nødt til at overveje sin relation til folkekirken,” siger biskoppen.

LÆS OGSÅ: Præst skal stå skoleret for biskop

Men biskopper skal passe på ikke at lægge for snævre grænser for samvittighedsfriheden i folkekirken, lyder det fra folketingspolitiker Esben Lunde Larsen (V).

Han ønsker ikke at kommentere den konkrete sag, men understreger, at biskopper generelt må strække sig langt, for at præster ikke får krænket deres samvittighed.

”Det vil altid være den enkelte biskops vurdering, hvor grænsen går i forhold til ens tilsyn. Men tilsynet må bero på en balanceret tilgang, da der i forhold til sagen om vielse af homoseksuelle er tale om et meget følsomt spørgsmål, der ligger folk meget på sinde. Samvittighedsfriheden for både præster og biskopper er uhyre vigtig,” understreger Esben Lunde Larsen, der tidligere i et læserbrev i Kristeligt Dagblad har kritiseret både Københavns og Fyns biskop for ikke at tage samvittighedsfriheden i folkekirken seriøst nok i sagen om vielse af homoseksuelle.

LÆS LÆSERBREV: Det kniber med biskoppers samvittighedsfrihed

Han understreger, at det er vigtigt, at biskopper holder sig til deres opgave og ikke ser sig som dem, der skal samle kirken.

”Folkekirken er centreret om folket. Biskopper skal ikke sørge for samhørighed i kirken. Det skal kirkens medlemmer. Lidt programmatisk kan man sige, at kirken er et levende hus, der bliver bygget af dem, der kommer i den,” siger Esben Lunde Larsen.

Fredagens tjenstlige samtale har resulteret i en fælles udtalelse fra præsten og biskoppen om sagen. Her understreger biskoppen, at det er uacceptabelt, at præsten kalder biskopperne for frafaldne. Samtidig beklager Frederik Berggren Smidt, at de skarpe ord kan forstås sådan, at kirkefællesskabet er brudt. Præsten understreger, at han stadig opfatter sig selv som en del af kirkefællesskabet med biskopper og andre præster, der gerne vil vie homoseksuelle.

”Vi er kort fortalt enige om at være uenige,” siger Frederik Berggren Smidt, men ønsker derudover ikke at kommentere samtalen.

Udtalelsen slutter med at pointere, at sagen nu er afsluttet. Biskoppen understreger, at den ikke får konsekvenser for præsten.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Andre artikler:


Vil du kommentere artiklen?

Du skal være logget ind for at kunne kommentere artiklen.

  1. Jeg har glemt min adgangskode
Trådet overblik  |  Fladt overblik

Godt at biskoppen sætter grænser.

Nick, publiceret d.02/07 15:48 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Biskop sætter præst på plads: Vi er ikke frafaldne
"Hvis man ikke kan anerkende det kirkelige tilsyn, sætter man sig ud over den folkekirkelige ramme. Og så bliver man nødt til at overveje sin relation til folkekirken," siger biskoppen.

Vel talt bisp! Det kan ikke udtrykkes klarere.
Link

Sv. Godt at biskoppen sætter grænser.

Mischa, publiceret d.02/07 16:17 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Biskop sætter præst på plads: Vi er ikke frafaldne
Nick skrev:
"Hvis man ikke kan anerkende det kirkelige tilsyn, sætter man sig ud over den folkekirkelige...


Meget enig, Ser frem til at folkekirken ophører at eksistere :-)Så vi kan få stoppet ervherstro og andet dårligdom.
Link

Sv. Godt at biskoppen sætter grænser.

Henrik Jensen, publiceret d.02/07 16:38 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Biskop sætter præst på plads: Vi er ikke frafaldne
Mischa skrev:
Ser frem til at folkekirken ophører at eksistere :-)Så vi kan få stoppet ervherstro og andet dårligdom.


Du har skrevet det samme mange gange før, kunne du ikke snart finde noget nyt at skrive?
Iøvrigt synes jeg det virker temmelig barnligt at ønske død over andres kirkesamfund, når man selv bor i et yderst skrøbeligt glashus som pinsekirken (her tænkes på svineriet i Silkeborg).

"erhvervstro"....altså helt ærligt, har de fleste større kirkesamfund ikke ansatte præster, som får løn?
Link

Biskopperne har forrådt de kristne værdier i Danmark

Ole Brockdorff, publiceret d.02/07 17:45 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Biskop sætter præst på plads: Vi er ikke frafaldne
Det er muligt at sognepræst Frederik Berggren Schmidt i Dianalund overtræder de nuværende ”spilleregler” for det kirkelige fællesskab, når han kalder landets biskopper for kætterske og frafaldne, men biskop Peter Fischer-Møller vil aldrig kunne fortrænge den ubestridelige kendsgerning, at rigtig mange etniske kristne danskere er fuldstændig enige med sognepræsten i hans ytringer, nemlig at biskopperne på fej og ussel vis har forrådt kristendommen i Danmark ved at tillade homoseksuelle mennesker ægteskab i folkekirken med Guds velsignelse.

Uanset hvor meget landets 10 biskopper kæmper for at retfærdiggøre deres politiske knæfald for en kulturløs og ateistisk SRSF-regering, der konsekvent ønsker at knuse en vigtig del af danskernes historisk-kulturelle arv, så vi ikke længere har noget som helst at være fælles om, har biskopperne som teologer begået grov voldtægt på den kristne skabelsesberetning og vielsesritualet, der aldrig nogen sinde har været møntet på et ægteskab mellem to mennesker af samme køn.

Landets biskopper skulle hele vejen igennem debatten om homoseksuelles ønsker om en kirkelig vielse have stået fast på den kristne teologiske fortolkning af vielsesritualet, der gælder for mænd og kvinder med henblik på naturlig reproduktion. Men i dag sidder den radikale kirkeminister Manu Sareen sammen med sine venner i lobbyorganisationen Landsforeningen af Bøsser, Lesbiske, Biseksuelle og Transseksuelle og klasker sig på lårene af grin over, at Danmarks folkekirke ledes af en flok uduelige middelmådige biskopper uden ære, der ikke har mod og mandshjerte til at forsvare en så vigtig katalysator i kristendommen som det kristne vielsesritual.

Biskopperne var de eneste i folkekirken, der kunne have sat kirkeminister Manu Sareen fuldstændig skakmat i hele processen om homo-ægteskaber, for de skulle blot i fællesskab have stået fast på kernen i det kristne vielsesritual der siger, at det kristne ægteskab er forbeholdt mand og kvinde. Ikke to af samme køn. Biskopperne skulle derefter have meddelt alle deres sognepræster, at de ville blive afskediget fra deres embeder, hvis de alligevel tillod homoseksuelle ægteskaber i deres kirke, men i dag kan vi lige så godt lukke den statsstøttede folkekirke helt ned.

Den er ikke længere noget værd.

"Hvis man ikke kan anerkende det kirkelige tilsyn, sætter man sig ud over den folkekirkelige ramme. Og så bliver man nødt til at overveje sin relation til folkekirken," siger biskop Peter Fischer-Møller om begrundelsen for sin tjenstlige samtale med Frederik Berggren Schmidt, hvor enhver selvfølgelig kan regne ud, at sognepræsten er blevet direkte truet med afskedigelse, hvis manden ikke bare omgående stopper enhver kritik af biskoppernes åbenlyse forræderi over for de kristne budskaber og vielsesritualet.

Ikke desto mindre burde det i stedet være biskop Peter Fischer-Møller og hans kollegaer, der burde overveje deres relation til folkekirken, når de ikke engang sammen vil forsvare noget så enkelt som det kristne vielsesritual, hvor de uden skam i sjælen manipulerer rundt med de teologiske principper for at tilfredsstille fem pct. af landets befolkning, der som homoseksuelle sammen med SRSF-regeringen absolut skal nedtrampe de kristne værdier ved at kræve et kirkeligt ægteskab på linje med de heteroseksuelle.

Men i dag kan vi som nævnt lige så godt lukke den statsstøttede kristne folkekirke helt ned, så borgerne slipper for at betale millioner af kroner om året i lønninger og drift til 10 kætterske og frafaldne kristne biskopper, der fuldstændig har svigtet kristendommens budskaber på denne jord ved at forvandle folkekirken til et ”selskabslokale”. Nu kan alle mulige individer fortolke de kristne værdier og normer efter behag, når bare de har en gudløs socialistisk kirkeminister bag sig. Processen er da også allerede godt i gang med nedlukningen af foreløbig 17 københavnske folkekirker, der afvikles af økonomiske grunde, alt imens adskillige islamiske moskéer skyder til vejrs i de kommende år med oliepenge fra Mellemøsten.

Jeg giver sognepræsten fra Dianalund ret i hans påstand.
Biskopperne er kætterske og frafaldne kristne.
En skamplet på det kristne Danmarks historie gennem mere end 1000 år.
Gad vide om jeg nu bliver smidt ud af folkekirken på grund af mine holdninger ...?
Link

En misforsatåelse!

MLM, publiceret d.02/07 17:46 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Biskop sætter præst på plads: Vi er ikke frafaldne
"Når man bruger ordet kættersk og kalder biskopper for frafaldne, signalerer det, at man ikke længere er med i kirkefællesskabet. Hvis jeg skal kunne have kirkeligt tilsyn med en præst, bliver præsten nødt til at anerkende, at vi har et kirkefællesskab," siger Peter Fischer-Møller"

Nej det signalerer at biskopperne ikke længere er med i kirkefællesskabet, da de selv har sat sig udenfor. Præst og menighed udgør nemlig kirkefællesskabet. Det kan undre at biskopperne stadig mener de kan føre tilsyn med en præst og menighed som fastholder troen og bekendelserne når biskopperne selv har valgt at bryde med bekendelses-skrifterne ved at lave et velsignelses-ritual for noget skriften helt klart siger er en synd!
Biskoppen skulle fjerne bjælken i sit eget øje før han begyndte at pille ved splinterne i præst og menighedens øjne...
Link

Biskopperne har forrådt de kristne værdier i Danmark

Johannes Harkjær Andersen, publiceret d.02/07 18:09 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Biskop sætter præst på plads: Vi er ikke frafaldne
Vel talt Ole Brockdorff!
Jeg er godt nok ikke medlem af folkekirken, men er dog meget optaget af hvad der sker der og synes det er en skamplet på Danmark at vi har sådanne bisper ansat.
Vi er som nation godt på vej til at nedbryde det grundlag der er bais for hele Danmarks lovgivning.
Link

Men grebet af homosværmeriet

Bent Christensen, publiceret d.02/07 18:11 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Biskop sætter præst på plads: Vi er ikke frafaldne
Jeg vedkender mig også kirkefællesskabet med homovielsestilhængerne, herunder de otte biskopper. Det er ganske vist utåleligt, at vi har fået en løgn i Ritualbogen. Men det frasiger jeg mig ved min protest medansvar for. Og der er jo mange i øvrigt gode kristne i det flertal, der står bag. Jeg betragter dem som hverken mere eller mindre end grebet af et sværmeri. Og denne sag er - i al sin uhyrlighed - ikke nok til, at jeg vil forlade den kirke, der blev oprettet her i Danmark for tusind år siden, og som undergik den lutherske reformation for fem hundrede år siden. Jeg vil blive og arbejde videre med de positive ting, altså koncentrationen om Evangeliet og styrkelsen af kirkebevidstheden. Dette er også det eneste, der virkelig kan ændre den i flere andre henseender kritiske situation, som homosværmeriet kun er ét symptom på.
Link

Eventyrskrivning

Nick, publiceret d.02/07 18:15 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Biskop sætter præst på plads: Vi er ikke frafaldne
Ole Brockdorff skrev:
rigtig mange etniske kristne danskere er fuldstændig enige med sognepræsten i hans ytringer...


Der er nu rigtigt mange flere, der ikke er enige. Din version af begivenhederne nærmer sig eventyrskrivning. Den virkelige baggrund for at loven er blevet til virkelighed er at et stort flertal af både præster og folkekirkemedlemmer støtter det, ellers var det aldrig blevet til noget uanset hvor meget lobbyister, som du kalder det, havde presset på eller uanset hvor meget regeringen havde ønsket det. Folkekirken har ikke blokeret for den nye lov, fordi den ikke ønsker at blokere for den, men tværtimod er enig i den. Det er kun et mindretal der er imod. Se dog realiteterne i øjnene.
Link

Ring dog til Vatikanet

M. Gammel, publiceret d.02/07 19:10 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Biskop sætter præst på plads: Vi er ikke frafaldne
Inden vores lokale folkekirke tager sådan nogle drastiske beslutninger kunne da da være en god ide at kontakte lidt større kristne trossamfund og høre, hvordan de vil forholder sig til de lokale ændringer. Fx kunne man jo kontakte protestantismens moderkirke i Rom og ringe til Vatikanet. Således vil man kunne undgå mange af disse protestantiske konflikter med dertilhørende kirkesplittelse. Og de ældre kirker, katolske og ortodokse vil ikke i samme grad skulle græmme sig over hvilken teologi der nu går under navn af kristendom.
Link

Nu gælder det kristne vielsesritual for alle

Ole Brockdorff, publiceret d.02/07 19:14 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Biskop sætter præst på plads: Vi er ikke frafaldne
Blot som en venlig replik til Nick skal jeg gøre opmærksom på, at jeg absolut har set realiteterne i øjnene, nemlig at biskopperne anno 2012 forkynder det kristne vielsesritual efter de politiske vinde herhjemme, for det har aldrig nogensinde været i overensstemmelse med de bibelske skrifter, at to mennesker af samme køn skal kunne få den kirkelige velsignelse som ægtepar, og det ved landets biskopper og sognepræster udmærket godt.

Derfor burde de have sagt fra over for kirkeminister Manu Sareen og SRSF-regeringen.

Men nu er det homoseksuelle ægteskab i folkekirken en realitet, takket være biskoppernes forræderi imod de kristne værdier med sit heteroseksuelle vielsesritual, og så kan de mangfoldige og tolerante sjæle jo glæde sig over, at mænd og kvinder èn dag formentlig også får lov til af biskopperne, at gifte sig med deres elskede hund eller kat eller hest eller tamme løve foran alteret, for vielsesritualet er alligevel ikke længere forbeholdt mænd og kvinder med henblik på ægte reproduktion for at menneskeheden kan leve videre på naturligvis vis.
Link
Mere:   1 | 2 | 3 | 4 | 5   Næste

flexblock
flexblock
flexblock

Job på k.dk I samarbejde med Jobzonen

  1. Landssekretær til Danmarks Kristelige Gymnasiastbevægelse (DKG)

    KFUM og KFUK i Danmark

    Oprettet den: 17-05-2013

  2. En stilling som organist ved Brovst Kirke er ledig til besættelse snarest mulig

    Brovst Menighedsråd

    Oprettet den: 19-04-2013

  3. Er du en af fire chefer til de nye Job & Karrierecentre?

    Kristelig Fagbevægelse

    Oprettet den: 02-05-2013

  4. Administrativ medarbejder søges

    KFUM og KFUK i Danmark

    Oprettet den: 03-05-2013

  5. Er du en af fem konceptkonsulenter til de nye Job & Karrierecentre?

    Kristelig Fagbevægelse Hovedkontor

    Oprettet den: 02-05-2013

  6. Koordinator

    Mission Afrika

    Oprettet den: 17-04-2013

Se flere jobmuligheder
flexblock

flexblock
container
flexblock
flexblock
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... flexblock
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. mindet.dk​
  10. kirku.dk​
  11. shop.k.dk​
  12. forlag​