Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Eurozonen kan miste millioner af arbejdspladser til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Eurozonen kan miste millioner af arbejdspladser

Den Internationale Arbejdsorganisation, ILO, anslår, at antallet af arbejdsløse i eurozonen kan site fra 17,4 millioner til 22 millioner personer i købet af de næste fire år, hvis ikke der bliver gjort en indsats for at stoppe udviklingen. foto: Colourbox.

Annonce flexblock
flexblock

Fakta

ILO's forslag

At reparere det finansielle system ved at fortsætte lån til små firmaer. Aktieindehavere skal...
Læs mere
flexblock
Forstør Send Print

Den Internationale Arbejdsorganisation, ILO, vurderer, at Europas stramme finanskurs vil koste yderligere 4,5 millioner arbejdspladser i de kommende år

Ifølge Den Internationale Arbejdsorganisation, ILO, vil de 17 lande i eurozonen opleve en stigning i arbejdsløshed over de næste fire år. De anslår, at antallet af arbejdsløse kan stige fra 17,4 millioner til 22 millioner personer, hvis ikke der bliver effektueret nye strategier mod arbejdsløshed. Det fremgår af en rapport de fremlagde i Geneve i onsdags.

Både de sunde og de mere udfordrede økonomier i eurozonen vil blive ramt af stigende arbejdsløshed, siger organisationens generaldirektør, og ILO opfordrer til investeringer i realøkonomien, som er den del af økonomien der producerer varer.

LÆS OGSÅ: 10,9 procent er arbejdsløse i eurozonen

”Beskæftigelsen og den økonomiske krise vil ikke blive forbedret, hvis vi ikke kommer med nye initiativer, der forøger investering og produktion. Vi har brug for en global enighed om, hvordan vi skaber vækst på arbejdsmarkedet,” siger ILO’s generaldirektør Juan Somavia i en pressemeddelelse.

Annonce
Ifølge ILO’s rapport har den europæiske sparekurs resulteret i svag økonomisk vækst og forværrede forhold for bankerne. Det medfører færre lån og dermed færre investeringer, hvilket resulterer i tab af arbejdspladser. Rapporten har tre centrale forslag til, hvordan politikerne kan modvirke denne udvikling. Raymond Torres, forfatter til rapporten og lederen af ILO’s institut for arbejdsstudier, anerkender, at det bliver svært at implementere ILO’s strategier, men understreger initiativernes nødvendighed.

”Det er ikke nemt at blive enig om en så omfattende strategi, når man betragter de forskellige landes positioner. Men uden en prompte kursændring, som kan genvinde arbejdernes og forretningers tillid og opbakning, kan vi ikke etablere de nødvendige reformer til at få eurozonen tilbage på sporet mod stabilitet og vækst,” siger Raymond Torres.

Erik Bjørsted, senioranalytiker ved Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, ser positivt på rapportens budskaber.

”ILO taler blandt andet om koordineret finanspolitik i EU’s medlemslande, hvilket er noget, vi har efterspurgt. Problemet er, at EU-landene strammer op på samme tid, derfor hiver spareøvelserne beskæftigelse ud af Europas økonomi. Det medvirker til, at vi oplever voksende arbejdsløshed i eurozonen,” siger Erik Bjørsted.

De 17,4 millioner arbejdsløse i eurozonen svarer til cirka 11 procents arbejdsløshed.

ILO’s forslag







Kilde: www.ilo.org

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Andre artikler:


Vil du kommentere artiklen?

Du skal være logget ind for at kunne kommentere artiklen.

  1. Jeg har glemt min adgangskode
flexblock
flexblock
flexblock

Job på k.dk I samarbejde med Jobzonen

  1. Landssekretær til Danmarks Kristelige Gymnasiastbevægelse (DKG)

    KFUM og KFUK i Danmark

    Oprettet den: 17-05-2013

  2. Er du en af to job- og karrierekonsulenter til de nye Job & Karrierecentre?

    Kristelig Fagbevægelse

    Oprettet den: 02-05-2013

  3. Musikkonsulent i KFUM og KFUK

    KFUM og KFUK i Danmark

    Oprettet den: 17-05-2013

  4. Tænder du på strategi, ledelse og efterskoleliv?

    Hestlund Efterskole

    Oprettet den: 24-05-2013

Se flere jobmuligheder
flexblock

flexblock
flexblock
flexblock
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... flexblock
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. mindet.dk​
  10. kirku.dk​
  11. shop.k.dk​
  12. forlag​