Af Silke Bock og Charlotte Kragh Vestergaard |
18. februar 2006
Når statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) siger, at der er for meget religion i det offentlige rum, fortrænger og fejlbedømmer han virkeligheden, siger fremtrædende teologer
Hele det danske samfund er gennemsyret af kristendom. Religion udgør en så stor del af det offentlige rum i dag, at den aldrig kun bliver et personligt anliggende mellem den enkelte og den Gud, man tror på, som statsministeren har udtrykt ønske om.
Det siger en række fremtrædende teologer i en reaktion på Andres Fogh Rasmussens (V) udtalelser i DR's "Profilen" i onsdags.
– Religion vedrører hele personen, også den del, der bevæger sig i det offentlige rum. Derfor kan man ikke reservere sin religiøse tro til kun at have med privatlivet at gøre. Det er umuligt at skille ad, for det ligger i religionens natur, at den skal give sig udslag i den måde, man lever på. Og når det er sagt, er man allerede i færd med at leve sammen med andre mennesker i det offentlige rum, siger Niels Jørgen Cappelørn, teolog og direktør for Søren Kierkegaard Forskningscenteret.
Biskop Jan Lindhardt, Roskilde Stift, forklarer, at statsministerens ønske om mindre religion er svært at opfylde, fordi kristendommen gennemsyrer hele den måde, samfundet er indrettet på. For eksempel er fattigdomsforsorg og ældrepolitik baseret på det kristne budskab om næstekærlighed.
– Vores samfund er gennemkristent. Religion er ikke ligesom at gå i zoologisk have og kigge på dyrene. Religionen er lukket ud, og i Danmark kan man ikke holde ferie fra kristendommen. Statsministerens udmeldinger er et forgæves fortræng-ningsforsøg af den slags,
vi har været udsat for siden oplysningstiden, siger han.
Niels Henrik Gregersen, der er professor i teologi ved Københavns Universitet, mener, at politikernes håndtering af striden om Muhammed-tegningerne viser, at flere politikere undervurderer religionens betydning.
– De tror, at religion ikke har nogen betydning i det offentlige rum, men det har den. Politikernes håndtering af hele Muhammed-sagen viser tydeligt, at de har fejlbedømt situationen: Religion har betydning i det offentlige rum. Troen er ikke kun privat, den er i høj grad også offentlig, siger han og fortsætter:
– Vi bliver nødt til at give plads til signifikante, religiøse grupper i offentligheden. Anders Fogh Rasmussen burde have gjort som Tony Blair, der efter bombeangrebet i London talte med visse grupper, der kunne have betydning for konfliktløsningen.
bock@kristeligt-dagblad.dkvestergaard@kristeligt-dagblad.dkLæs mere om Muhammed-sagen under Danmark og Kirke og tro