Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Medlemmer af katolsk kirke skal betale skat til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Medlemmer af katolsk kirke skal betale skat

Kun den, der betaler kirkeskat, har også ret til at være medlem af den katolske kirke i Tyskland, ifølge den tyske forbundsforvaltningsdomstol i Leipzig. (Modelfoto) foto: Erwin Wodicka/Erwin Wodicka - wodicka@aon.at

Annonce flexblock
flexblock
Forstør Send Print

Tysk domstol giver biskopper ret i, at medlemskab af trossamfund er forpligtende

Kun den, der betaler kirkeskat, har også ret til at være medlem af den katolske kirke i Tyskland. Det har den tyske forbundsforvaltningsdomstol i Leipzig afgjort.

Den pågældende sag drejer sig om kirkeretsprofessor Hartmut Zapp, der i 2007 meldte sig ud af kirken. Han sagde dengang, at han ikke længere ville være medlem af den katolske kirke ”som organisation”, og at han derfor ikke ville betale kirkeskat, men at han fortsat betragtede sig selv som medlem af det katolske trossamfund.

LÆS OGSÅ: Tyske katolikker vil have gifte præster

Nu har Tysklands højeste forvaltningsdomstol vurderet, at det ikke er muligt kun at være delvist medlem af kirken.

Annonce
De tyske biskopper er glade for dommen.

”Du kan ikke melde dig ud af organisationen kirke og fortsat være del af det åndelige fællesskab,” siger den tyske biskopkonferences sekretær, Hans Langendörfer, til tv-stationen ARD.

Der er tale om en langstrakt strid, der begyndte allerede i 2006, da de tyske biskopper udsendte et dekret om, at kirkens medlemmer kunne regne med ekskommunikation, hvis de meldte sig ud af kirken.

Som reaktion på dekretet meldte Hartmut Zapp sig ud.

”Jeg kunne jo slet ikke gøre andet,” siger den rebelske katolik og henviser til, at selv pave Benedikt XVI har anbefalet kirkerne at skabe et frivilligt system, hvor folk selv kan bestemme, om de vil betale kirkeskat eller ej.

I overensstemmelse med Vatikanet har den tyske katolske bispekonference i september måned udsendt et nyt dekret, hvori den gør det klart, at katolikker i Tyskland fortsat mister deres ret til sakramenter, hvis de melder sig ud af kirken for at spare kirkeskatten. Men som noget nyt skal sogne fremover pr. brev indbyde personerne til samtale med den lokale præst om konsekvenserne af deres udmeldelser.

Avisen Die Welt vurderer, at Hartmut Zapp i det mindste på ét punkt har opnået noget med sin retssag: Den hidtidige procedure, hvor kirken automatisk ekskommunicerede folk, der meldte sig ud, er blevet brudt.

Den katolske græsrodsbevægelse Wir sind Kirche kritiserer dommen.

”Ifølge katolsk lære begrunder dåb menneskers tilhørsforhold til trossamfund og ikke, om de er opført i et eller andet register. Selvfølgelig har kirken ret til at forvente finansielle bidrag fra sine medlemmer, men hvis nogen nægter at betale eller betaler mindre, må det ikke have den konsekvens, at vedkommende bliver fuldstændig isoleret fra at deltage i sakramenterne,” skriver organisationen i en pressemeddelelse.

Hartmut Zapp meddeler, at han vil afvente og se, om den katolske kirke stadigvæk betragter ham som ekskommunikeret, og han lader den mulighed stå åben eventuelt at gå til den europæiske menneskerettighedsdomstol med sagen.

LÆS OGSÅ: Både protestanter og katolikker skal undskylde

I Tyskland lever 34,5 millioner katolikker, og de indbragte i 2010 den katolske kirke en indtægt via kirkeskat på 36 milliarder kroner.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Andre artikler:


Vil du kommentere artiklen?

Du skal være logget ind for at kunne kommentere artiklen.

  1. Jeg har glemt min adgangskode
flexblock
flexblock
flexblock

Job på k.dk I samarbejde med Jobzonen

  1. Dansk Missionsråds Udviklingsafdeling søger Administrativ medarbejder 25-30 timer/uge

    Dansk Missionsråd

    Oprettet den: 06-06-2013

  2. Karlslunde, Karlstrup og Mosede sogne søger kordegn med daglig ledelsesfunktion

    Karlslunde Menighedsråd

    Oprettet den: 10-06-2013

  3. Askov Højskole søger forstander

    Askov Højskole

    Oprettet den: 06-06-2013

  4. Save the Children Denmark seeks a Regional Child Protection Advisor

    Save the Children Denmark (Red Barnet)

    Oprettet den: 13-06-2013

Se flere jobmuligheder
flexblock

Læs hele dagens avis

flexblock
Læs alle artikler her på siden samt i vores e-avis og apps - køb adgang for kun 79,- kroner om ugen
» Læs hele avisen her på siden samt i vores e-avis og apps: Få adgang for kun 79,- pr. uge flexblock

Seneste

flexblock

flexblock
container
flexblock
flexblock
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... flexblock
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. mindet.dk​
  10. kirku.dk​
  11. shop.k.dk​
  12. forlag​