Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Unge skal ikke bare være noget, men nogen til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Unge skal ikke bare være noget, men nogen

Kommenter Hold mig opdateret

10. KLASSE: Den nye 10. klasse skal stå åben for alle unge, der af faglige eller personlige grunde ønsker et år til videreudvikling, inden de fortsætter

Godt at regeringens oplæg til en ny 10. klasse nu er standset. Nu må det videre forløb tage sit udgangspunkt i "den rigtige verden", hvor det viser sig, at mange unge via 10. klasse vælger en ungdomsuddannelse på gymnasium eller erhvervsskole og derved kommer hurtigere gennem uddannelsen og ud på arbejdsmarkedet.

Jeg er enig i, at for mange ikke får en ungdomsuddannelse. Derfor må et nyt forslag udformes, så det bliver obligatorisk for alle unge at gå i 10. klasse, såfremt de ikke begynder på en ungdomsuddannelse efter niende klasse. Specielt for de elever, der tager 10. klasse primært for afklaringens skyld, er det vigtigt, at der også er et incitament til faglig dygtiggørelse og fordybelse. Derfor skal der fortsat være mulighed for at tage 10. klasses-prøven eller en tilsvarende prøve. Hvis disse prøver samtidigt kunne give merit på nogle områder både på gymnasier og erhvervsskoler ville 10. klasse virkelig hjælpe alle. Tilsvarende bør 10. klasse-prøven stadig være adgangsgivende til HF. Den nye 10. klasse skal stå åben for alle unge, der af faglige eller personlige grunde ønsker et år til videreudvikling, inden de fortsætter på gymnasiet eller på en erhvervsuddannelse. Min erfaring med 10. klasse er, at den modningsmæssige udvikling betyder meget. Eleven gennemgår en dannelsesproces, der inspirerer og modner til en ungdomsuddannelse. Derfor er netop tidsfaktoren vigtig, og specielt på efterskolerne er det afgørende at kunne planlægge et årsforløb på 40 uger som en helhed. På efterskolerne foregår modningsprocessen bedst på skolen. Derfor skal efterskoleelevernes brobygningsforløb være seminarer på skolerne med "virksomhedsbesøg" på uddannelsessteder fulgt op af uddannelses- og studieforberedende forløb med evtentuelt eksterne undervisere. Skolerne skal pålægges ansvar for, at eleverne motiveres til at starte på en ungdomsuddannelse.Hvis 10. klasse-fornyelsen skal have succes, så flere unge får en ungdomsuddannelse, er midlet at modne og dygtiggøre de unge, så de ikke bare bliver til "noget" (målbart), men at de også bliver til "nogen" (hele mennesker). Tak til de folketingsmedlemmer fra Venstre, der har gjort den udvikling mulig. De har lyttet til, hvad Venstres bagland har ønsket.

Finn Jakobsen,

tidligere efterskoleforstander og amtsrådsmedlem for Venstre,

Annonce
Solsbækvej 210,

Sæby

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock