Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Politisk kritik af langsomt skoletilsyn til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Politisk kritik af langsomt skoletilsyn

Kommenter Hold mig opdateret

Det er ikke rimeligt, at en friskole skal vente otte måneder på en afgørelse, lyder det fra SF og De Radikale. Også forsker beskriver den lange ventetid som et problem

Hvor lang tid bør godt 400 skoleelever og 60 ansatte højst vente på en afgørelse om, hvorvidt deres skole og arbejdsplads bliver lukket?

I hvert fald ikke syv-otte måneder, som det netop er sket for de to arabiske friskoler Alkownain og Al Quds, der begge ligger i København.

Det mener uddannelsesordførerne for SF og De Radikale med henvisning til, at Undervisningsministeriet netop har truffet en afgørelse på grund af en række tilsyn, der på Alkownain blev afsluttet den 9. februar, mens Al Quds blev aflagt et sidste tilsynsbesøg den 25. februar.

– Det er urimeligt, at der går så lang tid, især i betragtning af, at vi nu er kommet to måneder ind i et nyt skoleår, hvor det er blevet endnu vanskeligere at tage børnene ud af skolen og finde nye skoler til dem, siger Pernille Vigsø Bagge, uddannelsesordfører for SF.

Annonce
Den lange ventetid er også blevet kritiseret i forbindelse med Undervisningsministeriets beslutning om at fjerne tilskuddet fra den kristne friskole Samuelskolen. Også her gik der otte måneder fra det sidste tilsyn, til der blev truffet en afgørelse.

– For alle parters skyld bør man indføre en tidsfrist. Det burde ikke tage længere tid end tre måneder, foreslår Pernille Vigsø Bagge.

Også den radikale uddannelsesordfører, Margrethe Vestager, kritiserer den lange ventetid.

– Hvis man mener, at skolen er for dårlig, bør man så hurtigt som muligt hjælpe eleverne videre til en anden skole. Og selvom skolen fungerer tilfredsstillende, bør man være opmærksom på, at den lange ventetid præger hele stemningen på skolen til skade for eleverne, siger Margrethe Vestager, som ser et principielt problem i den lange ventetid.

– Som magtinstans, der både administrerer tilsynet og træffer afgørelserne, bør Undervisningsministeriet tilstræbe en meget kortere sagsbehandling. Derimod bør skolerne have en længere frist til at rette op på tingene og svare på kritikken. Det er ikke rimeligt, at Undervisningsministeriet kan bruge otte måneder på en afgørelse, hvorefter skolen får tre-fire uger til at svare, siger Margrethe Vestager.

Niels Egelund, professor ved Danmarks Pædagogiske Universitet, ser også et principielt problem i den lange sagsbehandlingstid.

– Jeg vil ikke kommentere de to konkrete sager, da jeg ikke kender forløbet bag tilsynet og afgørelsen. Men det er klart, at en skole befinder sig i et mærkeligt vakuum, så længe den venter på afgørelsen efter et tilsyn, og at man derfor bør gøre meget for at mindske sagsbehandlingstiden, siger Niels Egelund.

Hans-Jørgen Pedersen, skoleleder ved Alkownain Friskole, er stærkt utilfreds med Undervisningsministeriets lange sagsbehandlingstid.

– Når man får et tilsyn, ved man ikke, om man er købt eller solgt. Når vi skal begynde et nyt skoleår, er vi nødt til at handle i god tro. Jeg ansætter nye lærere for at gøre tingene bedre. Jeg køber nye materialer for at gøre tingene bedre. Vi skal handle, som om ingenting er sket for ikke at være handlingslammede. Vi er nødt til at handle, siger Hans-Jørgen Pedersen, som opfordrer Undervisningsministeriet til at tilpasse sine tilsyn til skoleårets forløb.

– Jeg mener, at alle yderligere tilsyn bør foregå, så en eventuel lukning kan ske naturligt ved et skoleårs afslutning. Alt andet er spild af skatteborgernes penge og synd for eleverne, siger Hans-Jørgen Pedersen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra undervisningsminister Bertel Haarder (V) eller uddannelsesordførerne for de to regeringspartier V og K. Det har heller ikke været muligt at få en kommentar fra den lukningstruede Al Quds Friskole.

rasmussen@kristeligt-dagblad.dk

duus@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​