FORSIDE DANMARK UDLAND KIRKE OG TRO KULTUR REJSER SENESTE NYT
Kirke & tro

Boom i dansk religionsforskning

03. okt 2005 00:01 Religion er kommet på dagsorden på Aarhus og Københavns Universiteter, og Danmarks Pædagogiske Universitet har valgt at prioritere grundforskning i religionsfilosofi

Kommentér
Share
Læs også
Claus Vincents
Claus VincentsArtikler
Profil
Udskriv
Tip en ven

Interessen for religion i det danske samfund er voldsomt stigende. Københavns Universitet var først til at prioritere religionsforskningen med den tværfaglige satsning "Religion i det 21. århundrede" og Danmarks Pædagogiske Universitet fulgte efter med et fire-årigt projekt om religionsfilosofi. Nu melder Århus Universitet sig med et forskningsprojekt, der har fået titlen "Religion som normsætter".

– Det er helt tydeligt, at der i samfundet er en øget interesse for religion og religiøsitet, siger professor Kirsten Nielsen, Århus Universitet, der er overordnet koordinator for Århus-projektet.

Formålet med forskningen er at komme frem til en dybere forståelse af religionens rolle i den historiske og nuværende udformning af samfundet og kulturen. Gennem blandt andet sammenligning af kristendom, jødedom og islam skal der svares på spørgsmålet, om religion stadig er en normsættende faktor.

– Mødet med islam betyder, at mange besinder sig på, hvad der er vores kultur set i forhold til andre religioner. Der er ikke længere den generthed over for religion, som før, og blandt studerende er det blevet en selvfølge at tale om det religiøse. Før kom alle teologistuderende fra præstefamilier, nu kommer de fra en langt bredere kreds, siger Kirsten Nielsen.

Annonce
Det er en del af Undervisningsministeriets udspil, at universiteterne skal udpege særlige satsningsområder med henblik på forskning.

I de særlige udviklingskontrakter som oprettes indgår både forskning, uddannelse, vidensudveksling og vidensformidling. Københavns Universitet er allerede godt i gang med sin statsning på religionsforskningen, som dækker samtlige seks fakulteter.

– I dag er der brug for forskningsbaseret viden om, hvordan vi skal forstå, hvorfor religion er på samfundets dagsorden på en helt ny måde, siger forskningskoordinator ved Københavns Universitet, ph.d. Lisbet Christoffersen.

– Der er behov for ny viden, fordi der i næsten et halvt århundrede har været en tendens til, at samfundet er blevet verdsliggjort. Det udfordres nu af, at man kan se, hvordan religion pludselig optræder i medier, politik og retsvæsen på nogle helt andre måder. Forskningen skal bruges til, at vi alle bedre kan forstå den situation, hvor Danmark er blevet et mere pluralistisk samfund, og hvordan vi finder balancen mellem flere forskellige religioner, siger Lisbet Christoffersen.

Lektor Jørgen Huggler er projektleder på Danmarks Pædagogiske Universitets satsning frem til 2007 på at afdække, hvordan religion og filosofi kan bruges i en undervisningssituation.

– Det religiøse område udfordrer os i dag på grund af det blandingssamfund, vi lever i. Religionen kommer hurtigt til at få påført nogle politiske undertoner. Vi vil med vores forskning prøve at se begreber som frihed og tolerance i dialogen mellem mennesker af forskellige religiøs opfattelse, siger Jørgen Huggler.

vincents@kristeligt-dagblad.dk

Læs mere under Kirke og tro

Kommentér denne artikel Share


Mest læste
Dansk biskop: Også misbrug i den katolske kirke i Danmark
Mysterium om kvindelig flypioners skæbne måske opklaret
Nyfødte skal ikke længere registreres i kirken
Derfor kan selv Jesus blive et problem for folkekirken
V-folk sikrer homoseksuelles ret til adoption
 

 
Flere nyheder? Tilmeld dig vores nyhedsbrev


E-mailadresse:


 



 



 



 
Label Mest læste Danmark
Label Mest læste kirke og tro
Label Mest læste Liv&Sjæl
 
Label Mest læste udland
Label Mest læste kultur
Label Mest læste debat

Temaer fra Kristeligt Dagblad

Temaer fra religion.dk

Temaer fra kristendom.dk


 
 
 
 
 
 

Afstemning

Ser du mere positivt på homoseksuelle vielser i folkekirken end for 10 år siden?

Ja
Nej
Ved ikke

 
 
Seneste artikler på Kristendom.dk
Ti nye former for kirke, der ikke længere chokerer din bedstefar
Dansk biskop: Også misbrug i den katolske kirke i Danmark
- Troen er brændstoffet i mit liv
Hvorfor faste fra olivenolie?
Sådan foregik Jesu lidelse og død
- Vi vil være kirke for byen

 

Nyhedsbrev

Ja tak, send mig dagens nyheder på e-mail


E-mailadresse: