Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Lolland-Falster valgte fornyelsen til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Lolland-Falster valgte fornyelsen

Stemmernes tælles op og nederst til venstre og højre lykønskes Lolland-Falsters Stifts nye biskop, Sten Skovgaard. Foto: Leif Tuxen.

Kommenter Hold mig opdateret

52-årige Steen Skovsgaard fra Århus er stiftets nye biskop

Lolland-Falsters Stift valgte fornyelsen på posten som ny biskop, da 402 stemmer i går blev optalt til støtte for den 52-årige provst Steen Skovsgaard, Århus.

Hans modkandidat, sognepræst Helge Baden Nielsen, havde fået 203 stemmer.

Dermed valgte de lolland-falsterske menighedsrådsmedlemmer en ny biskop, som i sit hidtidige arbejde er blevet beskrevet som iderig og glad for nye initiativer, og de valgte en kandidat fra et andet stift, selvom bispevalget talte to lokale.

Steen Skovsgaards stemmetal både i første runde og i den anden og afgørende vidner om et markant flertal. Over for ham stod modkandidater af mere traditionelt grundtvigsk tilsnit.

Annonce
Der kan ikke sættes bestemte mærkater på Steen Skovsgaard, men der er ingen tvivl om, at han er en varm tilhænger af mange aktiviteter for alle aldre omkring en kirke.

– Jeg er overvældet, sagde en glad Steen Skovsgaard efter optællingen af stemmer.

– Jeg har talt om fornyelse i stiftet, og som noget af det første vil jeg overveje, hvordan et stiftsråd kan blive til inspiration for hele stiftet. En tanke er, at jeg tager et par af medlemmerne med på mine bispevisitats, så tingene ses med flere øjne, siger Steen Skovsgaard.

vincents@kristeligt-dagblad.dk

Læs mere under kirke og tro

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock