Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Nyt blad anklages for hellig plat til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Nyt blad anklages for hellig plat

-- Jeg afviser ikke, at man kan forbinde tro og humor, men her bliver det plat, siger den katolske kirkes danske biskop, Czeslaw Kozon, om dette tegneserieblad.

Kommenter Hold mig opdateret

Anstødeligt, siger den katolske biskop Czeslaw Kozon om et tegneserieblad, som har manipuleret et billede af Jesus, så han skænker øl ud. Redaktøren er kommet i tvivl om, hvorvidt det nu også var en god idé med Kristus med øl som blikfang

Det begyndte som, hvad ansvarshavende redaktør Torben Hansen kalder en sjov idé. Hver måned sender han sammen med et team af frivillige det gratis tegneserieblad "Free Comics" på gaden i et oplag på 20.000. Og i denne måned skulle temaet i bladet være øl. Og så var det, Torben Hansen, som er katolik og samler på gamle, katolske billeder i den kitschede stil, kom i tanke om en manipulation, han tidligere havde lavet med en anskuelsestavle, hvor Jesus står foran nogle kvinder og børn. I Torben Hansens manipulerede udgave af billedet skænker Jesus øl op.

– Som katolik er jeg vokset op med den slags billeder af Jesus. De har farvet mit gudsbillede og er mere end bare kitsch, men hvis man ikke kan gøre grin med kristendommen og den trosbaggrund, som man selv kommer fra, så er man for selvhøjtidelig, siger Torben Hansen.

Den katolske biskop Czeslaw Kozon forstår ikke, hvordan Jesus med øl, kan ses som god humor. Han siger, at han bliver stødt af brugen.

– Jeg afviser ikke, at man kan forbinde tro og humor, men her bliver det plat. Der er bøger med katolske vittigheder, som på ingen måder er anstødelige, men i bladet sætter man Kristus ind i en sammenhæng, hvor han ikke hører hjemme og trækker dermed noget helligt ned på et meget lavt plan, siger Czeslaw Kozon.

Annonce
Der er andre end den katolske biskop, som har haft svært ved at se humoren i billedet. Frivillige sørger for at dele bladet ud på caféer i landets større byer, og flere af budene har fået kritiske ord med på vejen, når de har efterladt en stak blade med Jesus på forsiden på caféen.

– Jesus har ikke været med os. Flere har råbt op og sagt, at de ikke vil have Vagttårnet (Jehovas Vidners' blad) og de har i først omgang ikke fattet, at det er et tegneserieblad. Andre har ladet det ligge, fordi de ikke ville have sådan et Jesus-billede med sig, siger Torben Hansen og tilføjer:

– Hvordan kan det være, at danskere som overvejende er medlemmer af folkekirken, kan være så trosfjendske, at de afviser at tage mod et blad, fordi Jesus er på forsiden?

I sommeren 2003 forsøgte en supermarkedskæde at sælge sandaler med Jesus på, men valgte at trække dem tilbage efter kraftige protester fra blandt andet kredse af katolikker. Men ifølge biskop Czeslaw Kozon var sandalsagen bare et af mange eksempler på misbrug af centrale kristne personer og symboler. Senest har han i forbindelse med pave Johannes Paul II's død set flere vittighedstegninger, som han mener, er udtryk for en latterliggørelse af paveembedet.

– Jeg anser ikke bladets brug af Jesus for harmløs, men jeg tror ikke, vi kan dæmme op for den slags ved at gå ind i enkeltsager. Der er mange ting, vi må acceptere, uden at vi bifalder dem. Bortset fra ekstreme sager, hvor man bør anlægge sag, så må målet være at frembringe en mentalitetsændring, så det går op for folk, at der er noget, som er helligt og skal behandles med respekt, siger Czeslaw Kozon.

nygaard@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock