AF LENA LEE THOMSEN |
15. april 2005
I år bliver godt 50.000 unge konfirmeret. Men præsterne ser ikke de unge efter konfirmationen. Det er folkekirkens egen skyld, mener en biskop, der bakkes op af flere præster
Folkekirken mangler et samlet tilbud til de unge, efter de er blevet konfirmeret. Selvom 77 procent af en årgang bliver konfirmeret, siger størstedelen af de unge derefter farvel til kirken.
– Folkekirken har for lidt at tilbyde de unge, set med deres øjne, og det er en af de helt store udfordringer, siger Søren Lodberg Hvas, biskop over Aalborg Stift, der blandt andet har lavet undervisningsmateriale til konfirmander. Kirken har satset meget på børnene, men nu er det på tide at bruge kræfter og ressourcer på de unge, mener biskoppen.
Sognepræst Henrik Højlund fra Løsning-Korning Sogne ved Horsens undrer sig også over, hvor de unge bliver af. Hvert år beder han konfirmanderne evaluere undervisningen. Når de unge gør status, viser det sig, at langt de fleste har fået en øget interesse for for Gud.
– Jeg er overbevist om, at de er ærlige, når de svarer, at de er på vej tilbage til troen og Gud. Men alligevel er det ganske få af dem, jeg ser efter konfirmationen, siger Henrik Højlund.
Han mener, at folkekirken på mange måder "ikke har kridtet skoene godt nok", men han påpeger, at unge ved, at der er gudstjeneste hver søndag.
– Men jeg er godt klar over, at de risikerer at begå socialt selvmord. Jeg tager hatten af for de få, der bliver ved med at komme i kirken, men rent menneskeligt kan jeg godt forstå, at de skal overleve i flokken, siger han.
Der er dog steder, hvor kirken forsøger at tiltrække de unge med særlige arrangementer. For nyligt havde to unge kristne taget initiativ til en ungdoms-event med band, lysbilleder og buldrende trommer på scenen i Musikteatret i Holstebro. Over 600 unge deltog.
Men det er ikke godt nok ifølge sognepræst Tove Bjørn Jensen, der er medlem af Samtaleforum for Unge og Kirke, SUK, som er en gruppe bestående af repræsentanter fra folkekirken og kristne ungdomsorganisationer.
– Én gudstjeneste for unge om året er ikke nok, siger hun. Hun bakkes op af Karen Stubkjær, der er sognepræst ved Haslev Kirke og tidligere studenterpræst.
– Hvis vi vil have de unge ind i kirken, skal der stå en menighed klar med nogle rollemodeller. Jeg er 46 år og i deres øjne er jeg ældgammel, siger Karen Stubkjær, som foreslår, at man kunne oprette et ungdoms-menighedsråd for unge under 20 år, så de unge er med til at bestemme.
Men kritiske røster mener dog, at der er grænser for, hvor meget rockmusik man skal tiltrække de unge med.
– Vi skal passe på, at vi ikke sælger budskabet under falsk varebetegnelse. Hvis det ikke har noget med forkyndelsen af evangeliet at gøre, så er det ligegyldigt, siger Søren Holm, der er sognepræst i Flødstrup sogn ved Nyborg på Fyn.
lee@kristeligt-dagblad.dkLæs mere under Liv og Sjæl