Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Faste uden særligt indtryk til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Faste uden særligt indtryk

Kommenter Hold mig opdateret

FASTESTAFET Torben Bramming, præst og leder af Brorsons Hus i Ribe, har fastet fra at læse avis i en uge

Torben Bramming plejer at læse avis minimum 15 minutter hver dag. For en uge siden modtog han som den sidste i rækken Kristeligt Dagblads fastestafet sammen med udfordringen om at faste fra avislæsningen i en uge.

– Der har kun været et lille ubehag, når jeg har åbnet posten og lagt avisen væk, fortæller han.

Kun når hans kone har snakket om ting, som hun har læst i avisen, har lysten til at læse, meldt sig. Men ellers har fasten ikke gjort særligt indtryk på Torben Bramming.

– Jeg tænker på logikken bag fasten, lidt som Al Pacino beskriver i filmen "Djævelens Advokat", som bevæger sig i et katolsk univers: Guds plan er lavet sådan, at man må se og ikke røre, røre men ikke smage, smage men ikke synke, synke men ikke nyde. Det må betyde, at man skal opøve sig selv til en mådeholdenhed, som jeg ikke kan se den teologiske pointe med, siger Torben Bramming.

Annonce
Hvis der var et sundhedsmæssigt argument, ville han måske faste, men han føler ikke, at han opnår noget i forhold til sin tro, og derfor mangler motivationen.

– Jeg er blevet bevidst om, at jeg har en minimumstrang til at søge oplysninger, mere har jeg ikke fået ud af det, siger Torben Bramming, der nu glæder sig til at indhente den avislæsning, som han er gået glip af.

lee@kristeligt-dagblad.dk

Fastestafettens deltagere

Fastestafetten blev sat i gang askeonsdag, hvor kommende generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Henrik Stubkjær, indledte en uges faste fra kød, efterfulgt af generalsekretær Tine Lindhardt fra Det Danske Bibelselskab, som levede en uge uden kaffe og søde sager. Siden fastede teologen Sørine Godtfredsen fra gåture, efterfulgt af efterlønsmodtager Vera Rahbek, som i en uge levede af knækbrød og vand. Præsten og tv-anmelderen Egon Lausen slukkede mobiltelefon, tv og internet. Centerleder Torben Bram-ming afslutter fastestafetten i dag. Med et netabonnement kan artiklerne læses på www. kristeligt-dagblad.dk.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​